34 yaşında siroz

Normal seviyelerde olduğunu düşündüğü seviyede yıllarca içtiğini söyleyen Andy Ball, karaciğer sirozu teşhisi kondu.

Ailemde alkolik içki geçmişim yok ve alkol ile normal bir ilişki yaşamıştım. Asla tabu değildi. Yaşlandıkça, başkalarına göre daha fazla içki içebildiğim belli oldu.

Genç partilerde, dört kutu bira bulurum ve üç kutudan sonra diğer çocuklar mutlu olurdu, ancak ‘Ben de aynı şekilde hissettiririm’ diye düşünüyorum. Bu yüzden partilere gitmeden önce birkaç teneke kutu bulundurmaya başladım, daha sonra yaşlandıkça daha güçlü şeyler yapmaya başladım.

A seviyelerinin son yılında 17 yaş civarında daha ağır içki içmeye başladım. Her gün içeceğim. Ama yine de bunun bir sorun olduğunu düşünmedim. Yakın arkadaşlarımın dörtü vardı ve diğerlerinden daha fazla içtiğimizin farkındaydım. Kötü bir sarhoş değildim, nadiren öfkemi kaybettim ve asla alkol konusunda başım belaya girmedim.

Sarıya döndüm

Dört A seviyesi var ve üniversiteye başladım ve hiç kimse içtiğim hakkında yorum yapmadı. Kilo egzersizi ve egzersiz yapıyordum, bu yüzden gerçekten bir sorunum gibi durmuyordum. Yarım şişe votka içebilirdim ve kimse bilmiyordu.

Ancak üniversiteden ayrıldığım zaman kendimi iyi hissetmeye başladım. Rugby oynamaktan vazgeçtim ve doktora gittim çünkü bağırsağımda ağrım vardı. Hepatite ve siroza ilerleyebilen yağlı bir karaciğere sahiptim. Fakat sağlığım önümüzdeki birkaç yıl boyunca iyi olduğu için içmeye devam ettim.

“Düzenli olarak”, bu miktarı her gün veya haftanın en günlerinde içmeyi ifade eder.

2001’de çok hasta oldum. Tam anlamıyla sarıya döndüm ve saçlarım düşmeye başladı. Tırnağım yarı saydamlaştı ve tıpkı içi boş bir limona benziyordum.

Hastaneye yatırıldım ve siroz olduğumu söyledim. Ayrıca portal hipertansiyon (karaciğere kan alacak büyük damarlarda yüksek tansiyon) olarak bilinen bir durumum var çünkü kararlı karaciğer kanımı yeterince hızlı işleyemiyor.

En tehlikeli şey, kanımı bağırsaktan karaciğere nakleden damardaki yüksek basınçtan kaynaklanan varisler olarak adlandırılan boğazımda şişmeler olmasıdır. Eğer biri patlarsa ölebilirim.

Karaciğer hastalığı

Hastaneye gittiğimden beri içki içmedim. İçki vazgeçmek can sıkıcıydı, çünkü pek alkolik değildim. Ben sadece çok miktarda içiyordum.

Karaciğeri oldukça hassas. Sağlıklı yemem ve kendime iyi bakmam lazım. Ayrıca varislerimin iyi olup olmadığını kontrol etmek için beta blokerleri alıp hastaneye oldukça düzenli gitmeliyim.

İnsanlar içtikleri miktarı inkar ederek yaşıyorlar. Birçoğumuz alkol bağımlılığımız bir dereceye kadar, çünkü azımdansa elimizde bir şeyler içmeden sosyalleşmeyi tercih ediyoruz. Ama eğer yüksek seviyede içmeye devam edersen, nerde olduğuma karar verebilirsin. ”

24/10 /

24/10 /

Hizmetler

yer

Choices araçlarını görüntülemek için JavaScript ve Flash Player gereklidir.

JavaScript, tarayıcı seçenekleriniz aracılığıyla açılabilir. Flash Player’ın bir sürümüne sahip değilseniz öncelikle Adobe Systems Incorporated sitesinden ücretsiz Adobe Flash Player ‘ı indirebilirsiniz.

Size yakın servisler

Choices araçlarını görüntülemek için JavaScript ve Flash Player gereklidir.

JavaScript, tarayıcı seçenekleriniz aracılığıyla açılabilir. Flash Player’ın bir sürümüne sahip değilseniz Adobe Systems Incorporated sitesinden ücretsiz Adobe Flash Player ‘ı indirebilirsiniz.

07/08 /

Phil alkol alımı nedeniyle karaciğer sirozu görüyor. Bu videoda neden siroz olduğunu keşfetmek için şok olduğu konusunda konuşuyor; içki alışkanlıklarını normal buldu.

Azaltmanıza yardımcı olmak için pratik ipuçları, ayrıca düşük riskli içki içme, alkolünüzün sağlığınızı nasıl etkilediği ve birimleri anlamanıza ilişkin bilgiler

Video: siroz Phil’in hikayesi

İçki içme ve alkol