Amyotrofik lateral skleroz (ALS) – Konu genel bakış

Amyotrofik lateral skleroz veya ALS, beyin ve omurilik bazı sinir hücreleri yavaşça kalıp olan bir hastalıktır. Bu sinir hücreleri motor nöronları denir, ve onlar sizin vücut parçalarını taşımak için izin kasları kontrol eder. ALS ayrıca Lou Gehrig hastalığı olarak adlandırılır.

ALS olan kişiler giderek daha devre dışı olur. Ne kadar çabuk hastalık kötüleşir herkes için farklıdır. Bazı insanlar birkaç yıldır ALS ile yaşamak. Ama zamanla, ALS zor, yürümek konuşmak, yemek, yutmak, ve nefes kolaylaştırır. Bu sorunlar, yaralanma, hastalık, ve en sonunda ölüme neden olabilir. belirtiler başladıktan sonra bazı insanlar yıllardır, hatta on yıllarca yaşamak ne kadar çoğu durumda, ölüm, 3 ila 5 yıl içinde ortaya çıkar.

ALS olduğunu öğrenmek için çok korkutucu olabilir. Bir destek grubu, doktorunuz ile konuşmak danışmanlık alma veya katılmadan da duygular ile başa yardımcı olabilir. senin hastalık kötüleşir gibi aile üyeleri de destek ya da danışmanlık gerekebilir.

ALS nadirdir. Her ABD’de yıl ve dünyanın en 100,000 dışında sadece 1 ila 2 kişi ALS olsun. Erkekler biraz daha sık kadınlara göre daha ALS olsun. ALS her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde başlar. 1

Doktorlar ALS neden bilmiyorum. 10 üzerinden yaklaşık 1 durumda, ailelerde çalışır. 1 Bu 10 üzerinden 9 kez, ALS olan bir kişi hastalığı olan bir aile üyesi yok anlamına gelir.

ALS ilk işareti genellikle bir bacak, bir yandan, yüz, ya da dilde zayıflığıdır. zayıflık yavaş yavaş her iki kol ve iki bacak yayılır. motor nöronlar yavaş yavaş ölür, onlar kaslara sinyal göndermeyi durdurmak için olur. Yani kaslar hareket için bunları söylüyorum bir şey yok. Zamanla, hareket kasları söylüyorum motor nöronlar hiçbir sinyalleriyle, kaslar daha zayıf ve daha küçük olsun.