anosmi: belirtileri, nedenleri ve tedavileri

verilen Çoğumuz koku duygumuzu alır. Ama sen hiç bir şey kokusunu mümkün değil gibi ne olacağını düşündünüz mü? koku tam kaybı (bir-OHZ-me-ah) anosmi denir. koku alma duygusu, gıda farklı tatlar olmadan, bir çiçeğin kokusunu edemez ve bilmeden, tehlikeli bir durumda kendinizi bulabiliriz. Örneğin, kokuları algılamak için yeteneği olmadan, bir gaz sızıntısı kokusu olmaz, bir yangın veya ekşi süt içiyorum.

importan; Hipotalamik Bozukluğu, hipoventilasyon ve Otonom düzensizliklerine rapor Rapid başlangıçlı Obezite ana başlığı beklenen adı değil mümkündür. Alternatif ad (lar) ve bu raporun kapsadığı bozukluk alt bölümü (ler) bulmak için listeleme eş anlamlılarını kontrol edin.

Ama birçok yaşlı dahil olmak üzere bazı insanlar için, koku duygusunun kaybı devam edebilir. Buna ek olarak, anosmi daha ciddi bir tıbbi durumun bir işareti olabilir. kokusu ile sürmekte olan sorunların bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

koku Bir kişinin duygusu belirli süreçler tarafından tahrik edilmektedir. İlk olarak, bir madde salınır bir molekül, özel sinir hücreleri uyarmak gerekir (örneğin bir çiçekten bir koku gibi) (koku hücreleri denir) burun kadar yüksek bulundu. Bu sinir hücreleri daha sonra özel bir koku tanımlanan beyin, bilgi göndermek. Bu sinir hücreleri için burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı ya da hasar olarak, bu işlemler, müdahale eden herhangi bir şey, koku kaybına yol açabilir.

Ayrıca koku yeteneği tatmak bizim yeteneğini etkiler. koku duyusu olmadan, bizim damak tadınızı sadece birkaç tatlar algılayabilir ve bu yaşam kalitesini etkileyebilir.

Burun soğuk, alerji gelen tıkanıklık, sinüs enfeksiyonu veya kötü hava kalitesi anosmi en sık nedenidir. Diğer anosmi nedenler şunlardır