aort anevrizması: Abdominal ve torakal

Bir aort anevrizması ( “a-YA-tik AN-yuh-Rih-zum” demek) aorta, vücudun ana arter bölümünde bir çıkıntı olduğunu. Aort vücudun geri kalanına kalpten oksijenden zengin kanı taşır. anevrizma ile bölüm overstretched ve zayıf olduğundan, patlama olabilir. aort yanarsa, hızla ölüme yol açabilir ciddi kanamaya neden olabilir.

Anevrizma aortun herhangi bir bölümünde oluşabilir, ancak karın bölgesinde (abdominal aort anevrizması) ‘de en yaygın olanlarıdır. Onlar da vücudun üst (torakal aort anevrizması) gerçekleşebilir. Torasik aort anevrizması da artan veya azalan aort anevrizması olarak bilinir.

aort duvarı normalde çok esnektir. Bu esneme ve kan akımına uyum için gerekli olduğu gibi sonra tekrar daraltabilir. Ama böyle (damar sertliği), yüksek kan basıncı ve ateroskleroz gibi bazı tıbbi sorunlar, arter duvarlarının zayıflamasına. Bu sorunlar, doğal yaşlanma ile ortaya çıkan aşınma ve yıpranma ile birlikte, dışarı doğru çıkıntı zayıf aort duvarının neden olabilir.

Çoğu aort anevrizması belirtilere neden olmaz. Bazen bir doktor sınavları ya da başka nedenlerle yapılan testler sırasında onları bulur. belirtiler var insanlar göbek, göğüs, sırt ya da ağrı ve rahatsızlık şikayetçi. Semptomlar gelir ve gider veya sabit kalabilir.

En kötü durumda, bir anevrizma patlaması veya bozulabilir. Bu şiddetli ağrı ve kanamaya neden olur. Genellikle birkaç dakika veya saat içinde ölüme yol açar.

Bir aort anevrizması diğer sorunlara yol açabilir. Kan akışı genellikle pıhtıları oluşmasına sebep aort anevrizmasının şişkin bölümünde yavaşlatır. Bir kan pıhtısı göğüs bölgesinde bir aort anevrizması gelen kırılır, bu beyne seyahat ve felce neden olabilir. karın ya da bacak kan akışını engelleyebilir karın bölgesinde bir aort anevrizması kopmak kan pıhtıları.

Anevrizmalar genellikle sınavları ya da başka nedenlerle yapılan testler sırasında tesadüfen teşhis edilir. Bazı durumlarda, onlar anevrizmalar için bir tarama testi sırasında bulunmuştur. Testler herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce doktorunuz belirli bir hastalık veya durum için bakmak yardımcı Eleme.