aort anevrizması: nedenleri, belirtileri, tedavileri ve daha fazlası

Bir anevrizma bir arter çeperinde anormal bir çıkıntı olduğu. Normal olarak, damar duvarları Onları basınç büyük miktarda dayanma sağlayan kalın ve kas. Bununla birlikte, bazen zayıf alanı bir arter duvarına gelişir. Bu arter içindeki basınç bir çıkıntı ya da denilen balonlu alanı oluşturma, dışa itmek için izin verir “anevrizma”.

anevrizmanın yerinde aterosklerotik plak oluşumu. Bu arter duvarına daha fazla zayıflamasına neden; Bir kan pıhtısı inme şansını artırarak, yerinde oluşturmak ve yerinden edebilir; diğer organlar üzerinde basın neden anevrizma boyutu artırın. Bu ağrıya neden olabilir; Anevrizma rüptürü. arter duvarı bu noktada incelir, çünkü kırılgan ve stres altında patlayabilir. aort anevrizmasının yırtılması bir felaket, hayatı tehdit eden bir olaydır.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulantı sıkma – Çoğu kadın kalp krizi belirtileri bilmek. çıkıyor Ama bu belirtiler erkeklerde daha tipiktir. Kadın kalp krizleri oldukça farklı olabilir – ve tüm kadınlar uyarı işaretlerini öğrenmek için çok önemli; Rhonda Monroe’nun hikayesi uyarıcı bir masal. güçlü ağrı onu sol meme ve sol kolunu vurdu diye karşısında hayrete düşüyordu. üç 36 yaşındaki annesi olan Monroe, o dönemde bunu bilmiyordum, ama o erken belirtileri başlamıştı …

Küçük anevrizmalar genellikle hiçbir tehdit oluşturmaktadır. Ancak, anevrizmalar için riskini artırabilir

Not: yerine inceltilmiş arter duvarında bir çıkıntı neden, aort anevrizmaları bazen arterin kendisinin katmanları arasında gerçekleşir. Bu bir “diseksiyon” denir. Kan ayrılmış arter katmanları arter kan akışını keserek akmaya başlar. Bu durum hızla arter rüptürü yol açabilir.