aort anevrizması tedavi genel bakış

Eğer aort anevrizması tanısı sonra, doktorunuz değerlendirecek

Eğer tamir anevrizması ihtiyacınız olsun; Bir ameliyat veya prosedürü dayanacak şekilde mümkün olacak mı; Eğer anevrizma onarımı için sabırsızlanıyorum ve almak gerekip gerekmediğini düzenli testler büyüklüğü ve büyüme kontrol etmek için.

semptomlara neden olan ya da hızla genişletmektedir Aort anevrizmaları yırtılma riski de dikkate alınır. Bu faktörlerden biri, mevcut ise, tamir genellikle tavsiye edilir.

Erkeklerde, onarım aynı zamanda tipik olarak 5.5 cm veya çapı büyük olan abdominal aort anevrizmaları, neden semptomlar için tavsiye edilir, ya da hızla büyüyor. Kadınlarda, onarım küçük anevrizmalar için tavsiye edilebilir.

onlar çapı 5.5 ila 6.0 cm ulaştığında torasik aort anevrizması tamiri genellikle tavsiye edilir.

ameliyatı anevrizma onarımı için yapılan değilse, bunu daha büyük oluyor olup olmadığını görmek için düzenli testler olacaktır.

yırtılma riski yüksek olan olmayan küçük anevrizma (çapı en fazla 5,5 cm) tipik olarak, bir beta-bloker olarak, yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan ilaç ile muamele edilir. Beta-blokerler anevrizmalar büyüyecek hızını azaltabilir. Genel olarak, cerrahi riskleri daha küçük anevrizmalar nadiren rüptüre çünkü küçük anevrizmalar, olası yararından fazla onarmak için.

Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncını tedavi etmek için ilaç almak gerekebilir. Bu önlemler anevrizma büyümesini yavaşlatmak için ispat edilmemiştir, ancak diğer şekillerde hayatınızı artırabilirsiniz. Bu önlemler, kalp krizi ve felç ölme riskini azaltır.

Daha fazla bilgi için, bkz:

Bazı iddialara rağmen, antioksidan vitamin alarak anevrizma riskini veya rüptür riskini azaltmak için kanıtlanmamıştır.

Eğer sigara içiyorsanız, bırakmaya çalışın. İlaçlar ve danışmanlık iyi için çıkmak yardımcı olabilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla böyle, kalp-sağlıklı bir diyet takip alkol sınırlayıcı ve egzersiz gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleri yapmak tavsiye eder. Kalp atış hızınızı artırmak faaliyetleri yapmaya çalışın. çoğunda en az 30 dakika, tercihen tüm haftanın günleri için egzersiz.

Yüksek kolestorol; Yüksek tansiyon.