apandisit – Konu genel bakış

Apandisit ciddi karın ağrısı nedenlerinden biridir. ek, kalın bağırsağın bir parçası, enfekte ve iltihaplı olur zaman olur. Uzmanlar ek vücutta ne yaptığını biliyor, ama bu sorunları neden olmaz çoğu zaman yoktur.

Apandisit insanlar yaşları 10 ile 30 en yaygın, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. tedavi ile, çoğu insan çabuk kurtulduğunu ve daha fazla sorun yok. Ama tedavi olmadan, ek patlayabilir ve karın boyunca enfeksiyona neden. Bu çok ciddi olabilir.

Birisi apandisiti alır neden Genellikle net değil. Bazı durumlarda (örneğin dışkı sert bir parçası olarak) küçük bir nesne blokları ekine açılması. Sonra bakteriler ekte büyür ve bir enfeksiyona neden olabilir.

apandisit ana belirti karın ağrısıdır. Birçok kişi göbek yakınında ilk ağrı hissediyorum. Sonra karın sağ alt tarafına hareket eder. Ama acı senin karın değişik yerlerinde ve hatta yan ya da arka yüzünde olabilir. Eğer, yürüyüş, ya da öksürük taşırsanız ağrı kötüleşebilir.

Ayrıca ateş varsa veya mide hasta hissedebilirsiniz.

Bazı durumlarda, apandisit göbek ağrı dışındaki herhangi bir belirti neden olmaz. senin karın ağrısı daha önce oldu herhangi bir ağrı farklı olabilir. Bu şiddetli olabilir. Ya da çok güçlü bir ağrı gibi görünmeyebilir, ama bir şey yanlış olduğunu size hissi olabilir. Eğer 4 saat sonra gitmez orta göbek ağrınız varsa, doktorunuzu arayın. Eğer şiddetli karın ağrısı varsa, hemen doktorunuzu arayın.

Bazen tek belirti iyi olmak değil genel bir duygu ve tarif etmek zor bir ağrıdır. İçgüdülerine güven. Eğer apandisit olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktoru görmek gerekir.

Apandisit teşhis etmek zor olabilir. Doktorunuz fiziksel bir muayene yapmak ve size onlar başladı ve ağrı başlamadan önce neler olduğunu ne zaman, ne belirtiler hakkında sorular soracaktır. Ayrıca enfeksiyon belirtileri bakmak için kan ve idrar testleri olabilir. Bazı durumlarda, bir CT taraması veya karın bir ultrason gerekebilir.

Testler her zaman apandisit olduğunu kesin göstermiyor olsa bile, belirtiler şiddetle buna sahip olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza yol açabilir. Bu durumda, doktorunuz muhtemelen size apandisit ameliyatı olması tavsiye eder. Çoğu zaman, doktor doğru ve ek bulaşmış. Ameliyat sırasında doktorunuz ek normaldir ve bu başka bir şey acını neden olduğunu görebilirsiniz. Doktorunuz devam edin ve eki kaldıracaktır. Onsuz gayet yaşayabilir ve bunu yaptırmayı daha sonra sorunlara neden olabilir herhangi bir şans kurtulur.