arpa: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Arpa Beta-Glukan, Arpa Kepekler, Arpa Çim, Arpa Malt, Bêta Glukan Da € ™ Orge, Cebada, Tahıl Fiber, Diyet Lifi, Elyaf Alimentaire, Fiber de CÃrÃale, Yeşil Arpa, Yeşil Arpa Çim, Herbe Da € ™ Orge, Herbe Da € ™ Orge Verte, Hordeum, Hordeum DISTI ..; Tüm İsimler Arpa beta-glukan, Arpa Bran, Arpa Çim, Arpa Malt, Bêta Glukan Da € ™ Orge, Cebada, Tahıl Fiber, Diyet Fiber, Fiber ALIMENTAIRE, Fiber de CÃrÃale, Yeşil Arpa, Yeşil Arpa Çim, Herbe Da € bakın ™ Orge, Herbe Da € ™ Orge Verte, Hordeum, Hordeum Distichon, Hordeum distychum, Hordeum vulgare, Mai Ya, Malt Da € ™ Orge, Malt Da € ™ Orge GermÃe, Orge, Orge GermÃe, Orge Perla Orge Monda, İnci Arpa , Pot Arpa, Scotch Arpa, Oğul Da € ™ Orge, Filizlenmiş Arpa, Filizlenmiş Arpa Malt; gizle İsimler

Arpa bir bitkidir. arpa tane ilaç yapmak için kullanılır; Arpa kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol düşürücü ve kilo kaybının desteklenmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ishal, karın ağrısı ve inflamatuar bağırsak durumları dahil olmak üzere sindirim şikayetler için kullanılır; Bazı insanlar güç ve dayanıklılık artırmak için arpa kullanın. Diğer kullanımları arasında kanser önleme ve bronşit adı akciğer sorun işlemden geçirilmesini içerir; Arpa kaynar tedavi edilmesi için deriye tatbik edilir; Gıdalarda, arpa, vitaminler, karbonhidratlar, proteinler ve yağlar bir kaynağı olarak kullanılmaktadır; İmalatta, arpa, bir gıda tane doğal tatlandırıcı olarak kullanılır ve bira yapımı ve alkollü içecek yapmak için bir katkı maddesi olarak.

arpa fiber, yüksek kolesterol olan kişilerde kolesterol ve kan basıncı düşürmek olabilir. Arpa da kan şekeri ve insülin seviyelerini azaltabilir. Arpa mide boşalmasını yavaşlatır gibi görünüyor. Bu kararlı kan şekeri tutmak ve iştah kontrolü yardımcı olabilir tam olma hissi oluşturmak yardımcı olabilir.

Muhtemel Etkili fo; Yüksek kolestorol. Araştırma arpa alarak total kolesterol ve â € œbadâ € Elow dansiteli lipoprotein (LDL) kolesterol düşürdüğünü göstermektedir. fayda alınan miktarına bağlı olabilir. arpa günlük çözünür lif 0,4, 3 veya 6 gram alarak sırasıyla% 14,% 17, ve% 20 toplam kolesterolü düşürür. LDL% 24% 17 düşer. Arpa da% 16% 6 trigliserid denilen kan yağları başka bir grup düşürmek ve% 18’e% 9 â € œgoodâ € Ehigh dansiteli lipoprotein (HDL) kolesterol artış görünüyor; arpa alarak sözlü de yüksek kolesterol olan kişilerde kan basıncı azaltmak gibi görünüyor; Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) şimdi arpa içeren gıda ürünleri için sağlık iddiasını sağlar. iddia olabilir porsiyon başına arpa çözünür lif 0.75 gram içeren bir gıda ürünü, doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşük bir diyetin parçası olarak kullanıldığında, ürünün kalp hastalığı riskini azaltabilir; Muhtemelen Etkili fo; Mide kanseri. Bazı kanıtlar, arpa olmak üzere diyet lifi, yeme mide kanseri riskinin azalması ile bağlantılı olduğunu göstermektedir; Muhtemelen Etkisiz fo; Kolorektal kanser. kolorektal kansere yakalanma riskini azaltmak için görünmüyor, arpa fiber içeren diyet tahıl lifi, Yeme; Yetersiz Kanıt fo; İnflamatuar barsak hastalığı (ülseratif kolit). Erken araştırmalar günde 4-24 hafta boyunca çimlenmiş arpa içeren yemek yeme ülseratif kolit denilen inflamatuvar barsak hastalığı bir tür belirtilerini azaltmak için görünür olduğunu göstermektedir; Bronşit; İshal; Haşlanmalar; güç ve enerji artırılması; Kilo kaybı; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için arpa oranı için gereklidir.

uygun ağız yoluyla alındığında Arpa çoğu insan için PEK GÜVENLİ olduğunu. Arpa unu, bazen astım neden olabilir; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Arpa yaygın gıdalarda bulunan miktarlarda gebelik sırasında ağız yoluyla alınan YÜKSEK GÜVENLİ olduğunu. Ancak, arpa filizi muhtemelen güvenli olmayan ve hamilelik sırasında yüksek miktarlarda yenmemelidir; Eğer emzirme ise arpa alarak güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Çölyak hastalığı veya gluten hassasiyeti: arpa gluten çölyak hastalığı daha da kötüleştirebilir. arpa kullanmaktan kaçının; tahıllar alerji: arpa tüketmek çavdar, buğday, yulaf, mısır ve pirinç gibi diğer tahıl taneleri, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir; Diyabet: Arpa, kan şekeri düzeyleri düşük olabilir. Diyabet ilaçları sağlık kuruluşu tarafından ayarlanması gerekebilir; Cerrahi: Arpa, kan şekeri düzeyleri düşük olabilir. o ameliyat esnasında ve sonrasında kan şekeri kontrolü ile etkileşebilir bir endişe vardır. zamanlanmış ameliyattan önce arpa en az 2 hafta kullanmayı bırakın.

Arpa gıda şeker emilimini azaltarak kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini düşürmek için kullanılır. diyabet ilaçları ile arpa alarak kan şekeri çok düşük olmasına neden olabilir. yakından kan şekeri izleyin. Diyabet ilaçlarının dozunun değiştirilmesi gerekebilir; Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar glimepirid (Amaril), gliburit (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insülin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), klorpropamit (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase), ve diğerleri .

Arpa lifin büyük miktarda içerir. Fiber emilimini ne kadar ilaç azaltabilir. Eğer ağız yoluyla almak tıp ile birlikte arpa Taking ilaçların etkinliğini azaltabilir. Bu etkileşim ağızdan almak ilaçların sonra arpa en az 1 saat sürer önlemek için.

Aşağıdaki dozlarda bilimsel Araştırma, incelenmiştir; Moût BY; arpa yağı ekstresi 3 gram veya arpa kepeği un 30 gram ya da çözünür lif 0,4 ila 6 gram arpa Ulusal Kolesterol Eğitim Programı (NCEP) I. Adım diyete eklenen dan: kolesterol düşürmek için. günde 3-12 gram dozlarda Parlatılan arpa, veya arpa unu, pul veya toz, aynı zamanda kullanılmıştır.

Referanslar

Ames, N. P. ve Rhymer, arpa C. R. Sorunlar çevreleyen sağlık iddiaları. J Nutr 200; 138 (6): 1237S-1243S.

Ammari, F. F., Faris, K. T. ve Mahafza, hava yollarında içine yabani arpa T. M. Soluma: İki farklı sonuçlar. Saudi.Med J 200; 21 (5): 468-470.

çölyak hastalarında Baker, P. G. ve Okuma, A., E. Yulaf ve arpa toksisitesi. Postgrad.Med J 197; 52 (607): 264-268.

böcek Berberi, D., Sanchez-Monge, R., Gomez, L., Carpizo, J., Armentia, A., Lopez-Otin, C., Juan, F., ve Salcedo, G. arpa unu inhibitörü alfa-amilaz ekmek astım hastalığı ile ilişkili önemli bir antibiyotiktir. FEBS Lett 5-8-198; 248 (1-2): 119-122.

Behall, K.M., Scholfield, D.J. ve Hallfrisch J. Diyetler içeren arpa anlamlı ılımlı hiperkolesterolemik erkek ve kadınlarda lipidleri azaltır. Am.J.Clin.Nutr. 200; 80 (5): 1185-1193.

Behall, K. M., Scholfield, D. J. ve Hallfrisch, J. Kepekli diyet hafif hiperkolesterolemik erkek ve kadınlarda kan basıncını düşürür. J. Am 200 Diet.Assoc; 106 (9): 1445-1449.

Blok, G., Tse, K. S., Kijek, K., Chan, H., ve Chan-Yeung, M. Baker astım. Farklı tahıl taneleri arasındaki çapraz antijenisite çalışmaları. Clin Allergy 198; 14 (2): 177-185.

Eğreltiotu, S.C., Kilmartin, C, Wieser, H., Jackson, J. ve Feighery, C arpa ve çavdar Prolaminler çölyak mukozada bir mRNA, interferon-y yanıtı indükler. Aliment.Pharmacol Ther 5-1-200; 23 (9): 1307-1314.

Burger, W. C., Kureyşi, A. A., Din, Z. Z., Abuirmeileh, N., ve Elson, arpa çekirdeğin bileşenlerinin kolesterol biyosentezi C. E. bastırılması. Ateroskleroz 198; 51 (1): 75-87.

Casiraghi, M.C., Garsetti, M., Testolin, G., ve Brighenti, arpa beta-glukan zenginleştirilmiş tahıl ürünleri F. postprandial yanıtlar. J. Am Coll.Nutr 200; 25 (4): 313-320.

Chasseur, C., Suetens, C., Nolard, N., Begaux, F., ve Haubruge, Tibet’te arpa ve Kashin-Beck hastalığında E. Mantar kirlenme. Lancet 10-11-199; (9084) 350: 1074.

Cockcroft, A., E., McDermott, M. Edwards, J. H. ve McCarthy, P. Tahıl poz – semptomlar ve akciğer fonksiyonu. Eur J Respir Dis 198; 64 (3): 189-196.

Cronin, E. İletişim arpa toz dermatit. Dermatit 197 ulaşın; 5 (3): 196.

Curioni, A., Santucci, B., Cristaudo, A., Canistraci, C, Pietravalle, M., bira Simonato, B. ve Giannattasio M. Ürtiker: nedeniyle 10 kDa proteini için hemen bir aşırı duyarlılık reaksiyonu arpadan türetilen. Clin Exp Allergy 199; 29 (3): 407-413.

de Lümen, B. O. Lunasin: Bir kanser önleyici soya peptid. Nutr Rev, 200; 63 (1): 16-21.

Delaney, B., Carlson, T., Frazer, S., Zheng, T., Hess, R., Ostergren, K., Kierzek, K., Haworth, J. Knutson N. Junker, K., ve Jonker, Wistar sıçanlarının bir 28 günlük besleme çalışma konsantre arpa, beta-glukanın toksisite D. değerlendirilmesi. Gıda Chem.Toxicol. 200; 41 (4): 477-487.

Delaney, B., Carlson, T., Zheng, GH, Hess, R., Knutson, N., Frazer, S., Ostergren, K., Van Zijverden, M., Knippels, L, Jonker, D., ve Penninks, A. bir düzelme periyodundan içeren CD-1 farelerinde konsantre arpa, beta-glukanın doz oral toksikolojik değerlendirme tekrar. Gıda Chem.Toxicol. 200; 41 (8): 1089-1102.

Delaney, B., Nicolosi, RJ, Wilson, TA, Carlson, T., ve Frazer, S., Zheng, GH, Hess, R., Ostergren, K., Haworth, J. ve Knutson N beta-glukan arpa ve yulaf gelen kesirler hiperkolesterolemik Suriye altın hamster benzer şekilde antiaterojenik bulunmaktadır. J Nutr. 200; 133 (2): 468-475.

Dutau G. [arpa kulak teneffüs sonra Pneumopleurocutaneous fistül (Hordeum murinum)]. Ann Pediatr (Paris) 199; 37 (6): 367-370.

Ehrenbergerova, J., Belcrediova, N., Pryma, J., Vaculova, K., ve Newman, Soyulmuş ve hulless arpa taneleri içinde tokoferol ve tocotrienols içeriğine çeşidinde, yetiştirilen yıl ve kırpma sistemin C. W. Etkisi. Bitki Gıdalar Hum.Nutr 200; 61 (3): 145-150.

Ellis, H.J., Doyle, A.P., gün, P., Wieser, H. ve Ciclitira, malt arpa çölyak aktive gliadin benzeri epitoplarının mevcudiyetinin P.J. gösterilmesi. Int Arch Allergy Immunol. 199; 104 (3): 308-310.

Fabius, R.J., Merritt, R.J., Fleiss, P.M., ve Ashley, J.M. Kötü beslenme arpa su, mısır şurubu ve süt bir formül ile ilgili. Am J Dis Child 198; 135 (7): 615-617.

Fernandez-Anaya, S., Crespo, J.F., Rodriguez, J.R., Daroca, P., Carmona, E., Herraez, L. ve Lopez-Rubio, A. Bira anafilaksi. J Allergy Clin Immunol. 199; 103 (5 Pt 1): 959-960.

Granfeldt, Y., Liljeberg, H., Drews, A., Newman, R. ve Björck, arpa ürünleri I. Glukoz ve insülin tepkileri: Gıda yapısı ve amiloz, amilopektin oranının etkisi. Am J Clin Nutr 199; 59 (5): 1075-1082.

Gutgesell, C. Fuchs, bira T. Kontakt ürtiker. Dermatit 199 ulaşın; 33 (6): 436-437.

Hinata, M., Ono, M., Midorikawa, S., ve Nakanishi, Fukushima Cezaevi’nde, Japonya’da tip 2 diyabetli erkek mahkumların K. Metabolik iyileştirilmesi. Diabetes Res Clin Pract 200; 77 (2): 327-332.

Ikegami, S., Tomita, M., Honda, S. Yamaguchi, M., Mizukawa, R., Suzuki Y, Ishii, K., Ohsawa, S., Kiyooka, N., Higuchi, M. ve Kobayashi, hiperkolesterolemik ve normolipemik konularda haşlanmış arpa-pirinç-besleme S. Etkisi. Bitki Gıdalar Hum.Nutr 199; 49 (4): 317-328.

Kanauchi, O., Fujiyama, Y., Mitsuyama, K., Araki, Y., Ishii, T., Nakamura, T., Hitomi, Y., Agata, K., Saiki, T., Andoh, A., Toyonaga, A., ve Bamba, T. sağlıklı gönüllülerde gelişmiş butirat üretimi eşliğinde yeşeren arpa gıda ile Bifidobacterium ve Eubacterium büyümesini arttırıldı. Int J 199 Mol.Med; 3 (2): 175-179.

Kanauchi, O., Iwanaga, T, ve Mitsuyama, K. arpa gıda besleme Çimlenmiş. ülseratif kolit için yeni bir nutrasötik tedavi stratejisi. Sindirim 200; 63 Özel Sayı 1: 60-67.

Kanauchi, O., Mitsuyama, K., Homma, T., Takahama, K., Fujiyama, Y., Andoh, A., Araki, Y., Suga, T., Hibi, T., Naganuma, M., Asakura, H., Nakano, H., Shimoyama, T., Hida, N., Haruma, K., Koga, H., SATA, M., Tomiyasu, N., Toyonaga, A., Fukuda, M., Kojima, A., ve Bamba, yeşeren arpa gıda maddesinin uzun vadeli idaresi tarafından ülseratif kolit hastalarının T. Tedavisi: Çok merkezli, açık bir çalışma. Int J 200 Mol.Med; 12 (5): 701-704.

Kanauchi, O., Mitsuyama, K., Saiki, T., Fushikia, T, ve Iwanaga, insanlarda T. çimlendirilen arpa gıda artar dışkı hacmi ve bütirat üretimi. Int J Mol Med 199; 1 (6): 937-941.

Kanauchi, O., Mitsuyama, K., Saiki, T., Nakamura, T., Hitomi, Y., Bamba, T., Araki, Y. ve Fujiyama, Y. dışkı hacmi ve bütirat üretimi arpa gıda artar Çimlenmiş nispeten düşük dozlarda ve insanlarda kabızlık rahatlatır. Int J 199 Mol.Med; 2 (4): 445-450.

Kanauchi, O., Suga, T., Tochihara, M., Hibi, T., Naganuma, M., Homma, T. Asakura, H., Nakano, H., Takahama, K., Fujiyama, Y., Andoh, A., Shimoyama, T., Hida, N., Haruma, K., Koga, H., Mitsuyama, K., SATA, M., Fukuda, M., Kojima, A. ve Bamba, T. Çok merkezli, açık kontrol davanın ilk rapor: yeşeren arpa gıda ile besleyerek ülseratif kolit tedavisi. J Gastroenterol. 200; 37 Sayı 14: 67-72.

Keenan JM. Kepekli tahıllar, rafine edilmiş tahıllar. “Deneysel Biyoloji 2000” toplantısında, California 17 Nisan 2000, San Diego, sunulan tebliğ. 2000

Keenan, J.M., Goulson, M., Shamliyan, T., Knutson, N., Kolberg, L. ve köri, L hiperkolesterolemik erkek ve kadın nüfusu kan lipidleri üzerinde konsantre edildi arpa beta glukanın etkileri. Br J Nutr 200; 97 (6): 1162-1168.

Keogh, J.B., Lau, C.W. Noakes, M., Bowen, J. ve Clifton, glukoz, insülin, tokluk ve sağlıklı zayıf kadınlarda yiyeceklerin ısı etkisi yüksek çözünür lif, yüksek amilozlu arpa varyantı ile yemek P.M. etkileri. Eur J Clin Nutr 200; 61 (5): 597-604.

Liljeberg, H.G., Granfeldt, Y., E. ve Björck, I.M., yüksek lif arpa genotip dayalı, ancak ortak bir arpa veya yulaf, düşük değerli postprandiyal glukoz ve sağlıklı insanlarda insülin cevabına. J.Nutr. 199; 126 (2): 458-466.

Maenetje, P. W. ve Dutton, M. F. Güney Afrikalı arpa ve arpa ürünlerinde mantar ve mikotoksin sıklığı. J Environ.Sci Sağlık B 200; 42 (2): 229-236.

McIntosh, G. H., Whyte, J., McArthur, R., ve Nestel, P. J. Arpa ve buğday gıdalar: hiperkolesterolemisi erkeklerde plazma kolesterol konsantrasyonları üzerindeki etkisi. Am.J.Clin.Nutr. 199; 53 (5): 1205-1209.

Mitsuyama, K., Saiki, T., Kanauchi, O., Iwanaga, T., Tomiyasu, N., Nishiyama, T., Tateishi, H., Shirachi, A., Ide, M. Suzuki, A., Noguchi, K., Ikeda, H., Toyonaga, A., ve Sata, yeşeren arpa gıda beslenme ile ülseratif kolit M. Tedavisi: bir pilot çalışma. Aliment.Pharmacol Ther 199; 12 (12): 1225-1230.

sıçanlarda 28 gün sürekli tatbikat ile çimlenmiş arpa gıda maddesinin Nakamura T, Kanauchi O ve Koike T. Zehirli çalışma. Pharmacometrics 199; 54 (4): 201-207.

Nakase, M., Usui, Y., Alvarez-Nakase, AM, Adachi, T, Urisu, A., Nakamura, R., Aoki, N., Kitajima, K., ve Matsuda, T. Tahıl alerjenleri: Pirinç buğday ve arpa alerjenlere yapısal benzerlik tohum ıslah alerjenler. Alerji 199; 53 (46 Suppl): 55-57.

Newman RK, Lewis SE Newman CW ve diğ. Sağlıklı erkeklerde arpa gıdaların hipokolesterolemik etkisi. Nutr Rep Int 198; 39: 749-760.

Nilsson, A. C, Ostman, E. M., Granfeldt, Y., ve Björck, glisemik indeksi ve sağlıklı bireylerde günlük bir glukoz toleransı üzerinde sindirilemeyen karbonhidrat içeriği farklı tahıl testi kahvaltı I. M. Etkisi. Am J Clin Nutr 200; 87 (3): 645-654.

sağlıklı bireylerin akşam yemeği de hazmı karbonhidratlar dahil Nilsson, A. C, Ostman, E. M., Holst, J., ve Björck, I. M., glikoz toleransını artırır inflamatuar belirteçlerin düşürür ve bir sonraki standart bir kahvaltıdan sonra tokluk artırır. J.Nutr. 200; 138 (4): 732-739.

Pereira, F., Rafael, M., ve Lacerda, M. H. İletişim arpa dermatit. Dermatit 199 ulaşın; 39 (5): 261-262.

Peters, H.P., Boerler, H.M., Haddeman, E., Melnikov, S.M., ve Qvyjt, F. ilave beta-glukan veya iştah ve enerji alımı üzerindeki früktooligosakarit arasında etkisi yok. Am.J.Clin.Nutr. 200; 89 (1): 58-63.

Poppitt, S. D. Çözünür lif yulaf ve arpa beta-glukan zenginleştirilmiş ürünler: Biz kolesterol düşürücü etkileri tahmin edebilir? Br J Nutr 200; 97 (6): 1049-1050.

Poppitt, S. D., Van Drunen, J.D. McGill, A.T., Mulvey, T. B. ve Leahy, arpa, beta-glukanın, yüksek karbonhidrat kahvaltı F.E. Takviyesi yemek ancak içecek için postprandiyal glisemik yanıtı artırır. Asya Pac J Clin Nutr 200; 16 (1): 16-24.

Qureshi, A.A., Burger, W.C., Peterson, D.M. ve Elson, C.E. arpadan izole edilen kolesterol biyosentezi inhibitörü yapısı. J Biol Chem 8-15-198; 261 (23): 10544-10550.

Yüksek beta- Shimizu, C, Kihara, M., Aoe, S. Araki, S., Ito, K., Hayashi, K., Watari, J. Sakata, Y. ve Ikegami S. Etkisi Japon erkeklerde serum kolesterol konsantrasyonu üzerine arpa ve viseral yağ alanı glukan – randomize, çift kör, plasebo-kontrollü bir çalışma. Bitki Gıdalar Hum.Nutr. 200; 63 (1): 21-25.

Smith, K. N., Queenan, K.M., Thomas, W., Fulcher, R.G. ve Slavin, ılımlı hiperkolesterolemik yetişkinlerde konsantre arpa, beta-glukan J.L. fizyolojik etkileri. J.Am.Coll.Nutr. 200; 27 (3): 434-440.

Thorburn, A., Muir, J. ve Proietto J. karbonhidrat fermantasyonu sağlıklı kişilerde hepatik glukoz çıkışını azaltır. Metabolizma 199; 42 (6): 780-785.

van Ketel, W. G. Hemen tip alerji bira malt için. Dermatit 198 ulaşın; 6 (4): 297-298.

Vidal C ve Gonzalez-Quintela, A. bağlı arpa unu Gıda kaynaklı ve mesleğe bağlı astım. Ann Allergy Asthma Immunol. 199; 75 (2): 121-124.

kolesterol ile beslenen sıçanlarda kolesterol 7alfa-hidroksilaz aktivitesinin ve mRNA bolluk up-regülasyonu dayalı Yang, J. L., Kim, Y. H. Lee, H. S. Lee, M. S. ve Ay, Y. K. Arpa beta-glukan düşürür serum kolesterol. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 200.; 49 (6): 381-387.

Yapı, J. C., Chan, C., Wang, Y. T., Poh, S. C, Lee, H., S., ve Tan, K. T. nedeniyle arpa tahıl toz mesleki astım olgusu. Ann Acad Med Singapur 199; 23 (5): 734-736.

AbuMweis SS, Yahudi S, Ames NP. arpa ve lipid düşürücü kapasitesi beta-glukan: randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi. Eur J Clin Nutr 201; 64: 1472-1480.

Alberts DS, Martinez ME, Roe DJ, vd. Kolorektal adenom nüks üzerine yüksek lifli tahıl takviyesi etkisi olmaması. Phoenix Kolon Kanseri Önleme Hekim Ağı. N Engl J Med 200; 342: 1156-1162.

Anon. tahıllar, lif ve kolorektal ve meme kanserleri üzerinde uzlaşı bildirgesi. Avrupa Kanser Önleme konsensüs toplantısı Tutanakları. Santa Margheritia, İtalya, 02-05 Ekim 1997. Eur J Cancer Önceki 199; 7: S1-83.

Behall KM, Scholfield DJ, Hallfrisch J. Lipidler önemli ölçüde orta hiperkolesterolemik erkeklerde arpa içeren diyetler azaltılabilir. J. Am Coll Nutr 200; 23: 55-62.

Dorland Illustrated Medical Dictionary, 25 ed. WB Saunders Company, 1974.

Fasano A, Catassi C. Geçerli tanı ve çölyak hastalığının tedavisinde yaklaşımlar: gelişmekte olan bir spektrum. Gastroenterology, 200; 120: 636-51 ..

FDA Arpa Ürünleri Koroner Kalp Hastalığı Risk Azaltma İstem verir. FDA Haber, 23 Aralık adresinden ulaşılabilir 2005.: http://www.fda.gov/bbs/topics/news/2005/NEW01287.html (2006 1 Ocak Erişim).

Fernandez-Anaya S Crespo JF, Rodriguez JR, et al. Bira anafilaksi. J Allergy Clin Immunol 199; 103: 959-60.

Fuchs CS Giovannucciye EL, Colditz, GA, ve ark. Diyet lif ve kadınlarda kolorektal kanser ve adenom riski. N Engl J Med 199; 340: 169-76.

Hallfrisch J, Scholfield DJ, Behall KM. orta hiperkolesterolemik erkeklerde arpa veya kepekli ve kahverengi pirinç içeren tam tahıllı diyet düşük kan basıncı. Nutr Res 200; 23: 1631-1642.

Hapke HJ, Strathmann W. [Hordenine farmakolojik etkileri]. Dtsch Tierarztl VVochenschr 199; 102: 228-32 ..

Jenkins DJ Wesson V Wolever TM, ve ark. kepekli ekmek karşı kepekli: bütün oranı veya kırık tahıl ve glisemik yanıtı. BMJ 198; 297: 958-60.

Keogh GF, Cooper GJ, Mulvey TBC, et al. hafif hiperkolesterolemik erkeklerde kardiyovasküler hastalık risk faktörleri üzerinde son derece beta-glukan zenginleştirilmiş arpa etkisinin kontrollü çapraz çalışma randomize edildi. Am J Clin Nutr 200; 78: 711-18.

Lia, Hallmans G Sandberg AS, et al. Yulaf beta-glukan safra asidi boşaltımını arttırır ve lif açısından zengin arpa fraksiyonu ileostominin kişilerde kolesterol salgılanmasını artırır. Am J Clin Nutr 199; 62: 1245-1251.

Lupton JR Robinson MC, Morin JL. Kolesterol düşürücü arpa kepeği unu ve yağı etkisi. J Am Diet Doç 199; 94: 65-70 ..

Reddy BS. Kolon kanseri diyet lif Rolü: bir bakış. Am J Med 199; 106: 16S-9S.

Schatzkin A, Lanza E Corle D, ve ark. Kolorektal adenom nüks üzerine düşük yağlı, yüksek lifli diyet etkisi olmaması. Polip Önleme Çalışması Çalışma Grubu. N Engl J Med 200; 342: 1149-1155.

Singh AK Granley K Misrha U ve diğ. idrar tarama ve ilaçların konfirmasyon bağışıklık ve ince tabaka kromatografisi yöntemleri ile Hordenine parazit. Adli Sci Int 199; 54: 9-22.

Terry P Lagergren J Ye B, et al. tahıl lifi alımı ve mide kardiya kanseri riski arasındaki ters ilişki. Gastroenterology, 200; 120: 387-91 ..

Weiss G, Huber G Engel KH, ve ark. Kimlik ve buğday tahıl albümin / globülin alerjenlerin karakterizasyonu. Elektroforez 199; 18: 826-33.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon