Artrit ağrı kesici ilaçlar zararlı olabilir mi?

Birçok kişi tezgah üstü ağrı kesicilerinin zararsız olması gerektiğini düşünüyor çünkü reçetesiz sunuluyor. Ancak bu ilaçların tekrar tekrar kullanılması mideye, böbreklerine veya karaciğerinize zarar verebilir.

İbuprofen (Advil, Motrin IB) ve naproksen sodyum (Aleve) gibi reçetesiz ilaçlar mide kanaması ve böbrek hasarına neden olabilir. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) özellikle önerilen dozdan daha yüksek dozlarda karaciğere zarar verebilir. Bu ilaçların her üçü de kalp rahatsızlığı riskinizi artırabilir.

Artrit ağrısı için tek ilacın ilacın olmadığını unutmayın. Hafiften orta şiddette artrit ağrısı, kendine bakım önlemleri ile kilo kaybı, egzersiz, ısı veya soğuk terapi ve fizik tedavi gibi yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu ile rahatlayabilir. Birçok doktor ilaç almadan önce bu kombine yaklaşımı denemenizi önerir.

Artrit ağrınızı yönetmek için ilaca ihtiyacınız varsa, mümkün olan en kısa sürede gerekli olan en düşük dozu kullanın. Ayrıca, doktorunuzla ağrı kesici ilaçların sizin durumunuza en uygun olduğunu tartışın. Tüm ilaçlar (reçeteli ve reçetesiz) risk ve potansiyel yan etkilere sahiptir.

İle

Doktorunu ziyaret et