ayak bileği-kol indeksi testi

Bu test, bir kişinin dururken ayak bileğinde ve kol kan basıncı ölçümü yapılır. Bazı insanlar da bir egzersiz testi yapmak. Bu durumda, kan basıncı ölçümleri, bir ayak değirmeni üzerinde yürüyen bir kaç dakika sonra her iki bölgeden tekrarlanır.

Bu test, bacakların periferik arter hastalığı kontrol etmek için yapılır. Aynı zamanda bir tedavi (örneğin tıbbi tedavi, egzersiz programı, anjiyoplasti veya cerrahi gibi) ne kadar iyi çalıştığını görmek için kullanılır.

Bu test, kalp krizi ve felç riskini kontrol etmek için yapılabilir. Sonuçlar size ve doktorunuza riskini azaltmak konusunda kararlar vermenize yardımcı olabilir. 1

ABI sonucu periferik arter hastalığı (PAH) teşhis yardımcı olabilir. Daha düşük bir ABI Eğer PAD olabilir anlamına gelir. Eğer istirahat normal ABI olsa bile egzersiz ile ABI hafif bir düşüş, muhtemelen PAD var demektir.

Normal istirahat ayak bileği-kol indeksi 1.4 1.0 olduğunu. Bu ayak bileğinde kan basıncı aynı ya da koluna basınçtan daha yüksek olduğu anlamına gelir, ve önemli daralma ya da kan akımının tıkanmasına yok olduğunu göstermektedir. 2

dinlenme ayak bileği-kol indeksi için Anormal değerler 0.9 veya daha düşük ve 1.40 veya daha yüksektir. ABI 0.91 ile 1.00 ise, sınır, anormal olarak kabul edilir. 2

Anormal değerler, vücudun diğer bölgelerinde daralmış damarları olan daha yüksek bir şansı anlamına gelebilir. Bu kalp krizi ya da inme riskini artırabilir.

Anormal ABI test sonucu mevcut olabilir PAD yerini ve şiddetini belirlemek için daha fazla test gerektirebilir.

Eğer periferik arter hastalığı (PAH) varsa test koşu bandı kısmı sırasında bacak ağrısı karşılaşabilirsiniz.

tıbbi test bilgi formu (PDF) tamamlayın (PDF dokümanı nedir?) Bu test için hazırlamak yardımcı olur.

Taş, NJ, et al. (2013). Uygulama Yönergeleri Kardiyoloji / Kalp Derneği Görev Gücü College of rapor: Kan kolesterol tedavisi 2013 ACC / AHA kılavuz erişkinlerde aterosklerotik kardiyovasküler riski azaltmak için. Dolaşım, 12 Kasım 2013 DOI yayınlanan online: 10,1161 / 01.cir.0000437738.63853.7a. 18 Kasım 2013 erişildi.

Aboyans V ve diğ. (2012). Ölçme ve ayak bileği-kol indeksi yorumlanması: Kalp Derneği Bilimsel açıklama. Dolaşım, 126 (24): 2890-2909.

Rakesh K. Pai, MD, FACC – Kardiyoloji, Electrophysiolog; David A. Szalay, MD – Damar Cerrahisi

23 Ocak 2014