Baycadron elixer

Terapötik Sınıf: Endokrin Metabolik Ajan

Baycadron Elixer için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda deksametazonun kullanımını sınırlayacak pediatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, çocuk hastalarının, deksametazon uzun bir süre kullanıldıklarında, büyüme ve kemik problemlerinin ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Önerilen dozlar aşılmamalı ve hasta tedavi sırasında dikkatle izlenmelidir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda deksametazonun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşına bağlı karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olma ihtimali yüksektir; bu durum, deksametazon alan yaşlı hastalar için dozda uyarı ve düzeltme gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Baycadron Elixer’ı Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölümde, deksametazon içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Baycadron Elixer’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunu yapmak, istenmeyen etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Ağız sıvılarını işaretli bir kaşık, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Ortalama bir ev çay kaşığı doğru miktarda sıvı tutar.

Dexamethasone Intensol ™ çözeltisi konsantre bir sıvıdır. Pakette bulunan özel oral damlalık ile konsantre sıvıları ölçün. Sıvı, su, meyve suyu, soda veya soda benzeri bir içecek, elmalı çay veya puding eklenmelidir. Karışımı iyice karıştırın ve hemen iç ya da yiyin. Karışımı ileride kullanmak üzere saklamayın.

Bu ilacı uzun süre kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışmadan aniden kullanmayı bırakmayın. Dozunu tamamen durdurmadan önce dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Deksametazonun Doğru Kullanımı

Şişe ilk açıldıktan 90 gün sonra kullanılmamış olan Dexamethasone Intensol ™ çözümünü atın.

Bu ilacı uzun süre alacaksanız, bu ilacın neden olabileceği istenmeyen etkiler için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan veya idrar testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Bu ilacı kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı uzun bir süre kullanıyorsanız, diğer sağlık sorunları ve duygusal stres gibi hayatınızdaki ekstra stres veya kaygıları doktorunuza bildirin. Ekstra stres yaşarken, bu ilacın dozunun kısa bir süre değiştirilmesi gerekebilir.

Bu ilacın çok fazla kullanılması ya da uzun süre kullanılması adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. Bulantı bulanıklığı, baş dönmesi veya bayılma, hızlı, düzensiz veya çarpıcı bir kalp atışı, artan susama veya idrara çıkma, sinirlilik veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık Bu ilacı kullanırken şu belirtilerden birinden fazlasına sahipseniz hemen doktorunuzla konuşın: .

Deksametazon ile tedavi altına alınırken, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Deksametazon vücudunuzun direncini düşürebilir ve aşı da işe yaramayabilir veya aşı önlemeye yönelik enfeksiyona maruz kalabilirsiniz. Buna ek olarak, canlı virüs aşıları alan evinizde yaşayan diğer kişilerin yanında olmamanız gerekir çünkü size virüsü geçirebilecek bir şans vardır. Canlı aşılara örnek olarak kızamık, kabakulak, grip (nazal grip aşısı), poliovirüs (oral form), rotavirüs ve kızamıkçık örnekleri verilebilir. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik meydana gelirse, tedavi sırasında veya sonrasında doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç, uzun süre kullanıldığında, kemiklerin inceltilmesine (osteoporoz) veya çocuklarda yavaş büyümeye neden olabilir. Herhangi bir kemik ağrınız varsa veya osteoporoz için artmış bir riski varsa doktorunuza bildirin. Çocuğunuz bu ilacı kullanıyorsa, çocuğunuzun yeteri kadar büyümediğini düşünüyorsanız doktora bildirin.

Baycadron Elixer Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bu ilaç, bazı hastalarda ruh hali ve davranış değişikliklerine neden olabilir. Depresyon, duygudurum salınımı, yanlış veya alışılmadık bir esenlik hissi, uyku sorunu ya da bu ilacı kullanırken kişilik değişiklikleri varsa derhal doktorunuza bildirin.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, belirli cilt testlerinin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Baycadron Elixer Yan Etkileri

Baykadron (deksametazon)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Bulantı / Kusma, Kemoterapi İndüklü lorazepam, Ativan, Ondansetron, Zofran, Deksametason, Metoklopramid

Allerjik Rinit prednizonu, prometazin, Zyrtec, flutikazon burun, loratadin, Flonaz

Cushing Sendromu Deksametazon, Decadron, Sitopeheptadin, Mifepriston

Adrenal Yetmezlik deksametazon, Decadron, kortizon, Dexasone

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Baycadron destek grubuna katılın.