Bedaquiline (oral yol) uygun kullanımı

Dozlama

Kayıp doz

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bedaquiline doğrudan gözlemli tedavi (DOT) ile verilir. TB için her zaman en az 3 diğer ilaçla birlikte alınmalıdır. Dikkatlice doktorunuzun talimatlarına uyun.

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Tabletin tamamını suyla yıkayın. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin. Bu ilacı yemekle birlikte al.

Bu ilaç toplam 24 hafta alınır. İlk iki hafta boyunca, ilacı her gün alacaksınız. 3. haftadan 24. haftaya aynı haftanın en az 48 saati aynı 3 günde (örn. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma) aynı saatte almanız gerekir.

Depolama

İlk birkaç dozdan sonra iyi hissetseniz bile bu ilacı tam tedavi süresi için kullanmaya devam edin. İlacı çok erken kapatmayı bırakırsanız, enfeksiyonunuz netleşmeyebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlk iki hafta boyunca bir doz kaçırdıysanız, kaçırdığınız dozu atlayın ve ilacınızı her zamanki gibi kullanmaya devam edin. 3-24 hafta boyunca bir doz kaçırdıysanız, kaçırdığınız dozu en kısa sürede alın ve sonra normal doz programınıza dönün.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

İlacı orijinal ambalajında ​​saklayın.