Belsomra

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Belsomra için kullanır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyondaki yaşın suvoreksantın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda suvorexant’ın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Belsomra’yı Kullanmadan Önce

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Fazlaca alınıyorsa alışkanlık haline gelebilir (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir).

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Uyumaya hazır olduğunuzda, yatmadan önce 30 dakika içinde suvorexant’ı atın. Bu ilaç sizi uyumanız için çok çabuk çalışır.

Bu ilaç yemek yemeyle veya bir yemekten hemen sonra alınmamalıdır. Eğer boş bir karnınıza alırsanız daha hızlı çalışır. Bununla birlikte, doktorunuz ilacı belirli bir şekilde almanız gerektiğini söylüyorsa, tam olarak yönlendirildiği gibi yapın.

Programınız tam bir gece uykusu almanıza izin vermiyorsa (en az 7 saat) bu ilacı kullanmayın. Bundan önce uyanmanız gerekiyorsa, uyuşuk hissetmeye devam edebilirsiniz ve hafıza sorunları yaşayabilirsiniz, çünkü ilacın etkileri aşınacak zaman bulamamıştır.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bu ilacı yalnızca uyku halindeyken kullanın. Almak için düzenli bir program tutmanız gerekmez.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Tabletleri nemden koruyun ve kullanmaya hazır olana kadar blister ambalajından çıkarmayın.

Belsomra’nın Doğru Kullanımı

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

7 günden 10 güne kadar suvreksant kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla konuşmanız önerilir. Bundan daha uzun süre devam eden uykusuzluk başka bir tıbbi problemin işareti olabilir.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbet veya barbitür için ilaçlar, kas gevşeticiler veya bazı diş anestezikleri de dahil olmak üzere anestezik için kullanılan ilaçlardır. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaç bazı insanların normalden daha uykulu veya daha az uyanık olmasına neden olabilir. Suvorexant yatmadan alınıyor olsa da, bazı insanlar uyuşukluk hissetmelerine ya da ortaya çıkma konusunda daha az uyanık olmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce suvorexant’a tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, makinelerle uğraşın veya uyarı yapılmadığında tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Suvorexant kullanırken alışılmadık ve garip düşünceler veya davranışlar geliştirirseniz, doktorunuzla görüşün. Bu ilacın kullanıldığı kişilerde meydana gelen bazı değişiklikler, alkol içen ve normal olmayan bir şekilde davranan insanlarda görülen değişikliklerdendir. Diğer değişiklikler, karışıklık, depresyonun kötüleşmesi, halüsinasyonlar (orada bulunmayan şeyleri görme, işitme veya hissetme), intihar düşünceleri ve olağandışı heyecan, sinirlilik veya sinirlilik gibi olağandışı ve aşırı olabilir.

Bu ilaç, uyurken ertesi sabah hatırlamayacağınız şeyler yapmanıza neden olabilir. Uykuda veya tamamen uyanıkken bir araba kullanabilir, uyurgezerlik yapabilir, seks yapabilir, telefon görüşmeleri yapabilir veya yiyecek hazırlayabilir ve yiyebilirsiniz. Bunlardan herhangi biri oluşursa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, uyku felci (uykuya dalmak veya uyanmak halindeyken birkaç dakika kadar hareket etmede veya konuşamamanız sırasında geçici olarak yetersiz kalabilir) veya katapleksi benzeri semptomlara (bacaklarda geçici zayıflık) neden olabilir. Bu ilacı kullanırken bu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Belsomra Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Belsomra Yan Etkileri

Belsomra (suvorexant)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Insomnia melatonin, lorazepam, amitriptilin, ambiriptilin, ambiriptamin, zolpidem, diphenhidramin, temazepam, doksepin, Elavil, Lunesta, Restoril, eszopiklon, Sonat, Rozerem, triazolam, zaleplon, Silenor, Halcion, doksilamin, Dalmane, ramelteon, 5-HTP, Tylenol PM, estazolam