Betametazon ve kalsipotrien (topik uygulama yolu) tanımı ve marka isimleri

Betametazon ve kalsipotrien kombinasyonu plak sedef hastalığını tedavi etmek için deride ve kafa derisinde kullanılır.

Betametazon bir kortikosteroidtir (kortizon benzeri ilaç veya steroid). Bazı cilt problemlerinden kaynaklanan kızarıklık, ağrı, kaşıntı, şişlik veya diğer rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olur.

Calcipotriene D vitamininin bir formudur. Sedef hastalığından etkilenen bölgelerde cilt hücrelerinin nasıl üretildiğini değiştirerek çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Merhem, köpük, süspansiyon

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Alerjiler

12 yaşından küçük çocuklarda yaşın betametazon ve kalsipotrien topikal merhem ve süspansiyonun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Pediyatrik

Pediatrik popülasyonda yaşın betametazon ve kalsipotrien topikal köpüğün etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriyatrik

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı bireylerde betametazon ve kalsipotrien kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Diğer Etkileşimler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Dozlama

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması istenmeyen yan etkilere veya cilt tahrişine neden olabilir.

Bu ilaç sadece ciltte veya kafa derisinde kullanılmalıdır. Gözlerinizde, burnunuzda, ağzınızda, vajinanızın içine koymayın, yüzünüze, kollarınızın altına veya kasık alanınıza uygulayın. Kesik veya kazıntıları olan cilt veya kafa derisi alanlarında kullanmayın. Bu alana girerse hemen suyla yıkayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Derinizi veya saç derisi sorununuzu tamamen temizlemenize yardımcı olması için, bu ilacı tam tedavi zamanı boyunca kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir doz kaçırmayın.

Bu ilaç sadece doktorunuzun tedavi ettiği deri koşullarında kullanılmalıdır. Diğer cilt koşulları için kullanmadan önce doktorunuza danışın, özellikle bir cilt enfeksiyonunun var olabileceğini düşünüyorsanız. Bu ilaç, ciddi yanıklar gibi bazı cilt enfeksiyonlarını veya durumlarını tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Kayıp doz

İlaç uygulandıktan sonra muamele gören alanlar bandajla kaplanmamalı veya kaplanmamalıdır.

Depolama

Köpüğü kullanmak için

Merhem kullanmak

Topikal süspansiyonu kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanımda değilken, topikal süspansiyon şişesini kutunun içinde saklayın. Açıldıktan sonra 6 ay içinde kullanın.

Köpüğü oda sıcaklığında, ısıdan ve direkt ışıktan uzakta saklayın. Bu ilacı aşırı ısıya maruz kalabileceği bir arabanın içinde tutmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan, idrar ve diğer testlere ihtiyaç duyulabilir.

Sedef hastalığınız birkaç hafta içinde iyileşmezse veya kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Bu ilacın çok fazla kullanılması ya da uzun süre kullanılması adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. Uzun süre büyük miktarlarda kullanan çocuklar ve hastalar için risk daha fazladır. Bu ilacı kullanırken şu semptomlardan birden fazlasına sahip iseniz deri ile temasa geçin: cildin koyulaşması, ishal, baş dönmesi, baygınlık, iştah kaybı, zihinsel depresyon, mide bulantısı, deri döküntüsü, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya kusma .

Bu ilaç, vücudunuzda fazla miktarda kalsiyum oluşmasına neden olabilir. Karın veya karın ağrısı, karışıklık, kabızlık, depresyon, ağız kuruluğu, baş ağrısı, tutarsız konuşma, idrara çıkma artışı, iştahsızlık, metalik bir tat, Kas zayıflığı, mide bulantısı, susuzluk, alışılmadık yorgunluk, kusma veya kilo verme.

Kabarcıklanma, yanma, kabuklanma, kuruluk, dökülme, kaşıntı, kireçlenme, şiddetli kızarıklık, ağız veya cildin şişmesi varsa derhal doktorunuzla görüşün.

Bu ilacı kullanmadan önce sedef hastalığınız için ultraviyole (UV) ışık tedavisi (fototerapi) uygulayıp bitmediğinizi doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Bu ilaç cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Açık havada güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Muamele edilen alanlarda kozmetik veya diğer cilt bakım ürünlerini kullanmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.