betony: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

BÃtoine, Betónica, Betonica officinalis, Bishopswort, Piskopos Wort, à ‰ piaire Officinale, à ‰ piaire vulgaire, Hedge Nettles, Stachys betonica, Stachys officinalis, Tabac des Gardes, Ahşap Betony.

Betony bir bitkidir. kurutulmuş ve ilaç yapmak için kullanılır yerden büyümeye parçaları; Betony gut, baş ağrısı, yüz ağrısı, ve mesane ve böbrek taşları (nefrolitiyazis) ve mesane de dahil olmak üzere idrar yolları koşulları da dahil olmak üzere ağrılı durumlar için, bronşit ve astım dahil olmak üzere solunum sorunları için, mide ekşimesi, ishal ve bağırsak gazı olmak üzere sindirim sorunları için kullanılır ağrı ve şişlik (iltihabı). Aynı zamanda stres ve gerginlik, sinirlilik, ve epilepsi tedavisinde kullanılır; diğer bitkilerle birlikte, betony sinir ağrısı (nevralji) ve anksiyete tedavisinde kullanılır.

Betony kimyasallar kan basıncını düşürebilir düşündüm, ve bu baş ağrısı ve anksiyete tedavisi için yararlı olabileceğini düşündürmektedir edilir.

Yetersiz Kanıt fo; Bronşit; Astım; anksiyete; Epilepsi; Mide ekşimesi; Sinir ağrısı; Gut; Mesane veya böbrek taşları; Mesane ağrı ve şişlik (iltihabı); Baş ağrısı; gerginlik; Yüz ağrısı; İshal; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için betony etkinliğini değerlendirmek için gereklidir.

onu almak güvenli olup olmadığını bilmek betony hakkında yeterli bilgi yoktur. Bazı kişilerde üzgün mide neden olabilir; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve meme -Besleme: Eğer hamileyseniz veya emzirme durumunda betony alarak güvenliği konusunda yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak ve kullanımını önlemek; Düşük tansiyon (hipotansiyon): Betony kan basıncını düşürebilir olabilir. Kan basıncı düşük kan basıncı eğilimli kişilerde çok düşük düşmesine neden olabilir; Cerrahi: Betony kan basıncını etkileyebilir. Bu yüzden ameliyat sırasında ve sonrasında kan basıncı kontrolü ile etkileşebilir bazı endişeler var. zamanlanmış ameliyattan önce betony en az 2 hafta kullanmayı bırakın.

Betony kan basıncı azaltmak gibi görünüyor. yüksek tansiyon ilaçları ile birlikte betony alınması çok düşük gitmek için kan basıncına neden olabilir; yüksek kan basıncı için bazı ilaçlar kaptopril (Capoten), enalapril (Vasotec), losartan (Cozaar), valsartan (Diovan), diltiazem (Cardizem), Amlodipin (Norvasc), hidroklorotiyazid (HydroDIURIL), furosemid (Lasix), ve diğerleri sayılabilir .

betony uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda betony için doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Ahmed V. U., Arshad, S. Bader, S., Ahmed, A., İkbal, S., ve Tareen, Stachys parviflora R. B. Yeni fenetil alkol glikozitler. J Asya Uyruk Prod Res 200; 8 (1-2): 105-111.

Rabbani M., Sajjadi, S.E. ve Zarei, farelerde anksiyete elevasyonlu artı-labirentte modeline Stachys lavandulifolia Vahl H. R. anksiyolitik etkiler. J Ethnopharmacol. 200; 89 (2-3): 271-276.

Shin, T. Y. Stachys riederi mast hücresi aracılı akut ve kronik alerjik reaksiyonlar inhibe eder. Immunopharmacol.Immunotoxicol. 200; 26 (4): 621-630.

Skaltsa, H. D., Demetzos, C., Lazari, D., ve Sokoviç, M. Uçucu yağ analizi ve Yunanistan’dan gelen sekiz Stachys türlerinin antimikrobiyal aktivitesi. Phytochemistry, 200; 64 (3): 743-752.

Skaltsa, H., Bermejo, P., Lazari, D. Silvan, AM, Skaltsounis, AL, Sanz, A. ve Abad MJ inhibisyonu insan plateletlerinde prostaglandin E2 ve lökotrien C4, fare peritoneal makrofajlar ve tromboksan B2 üretiminde, Stachys chrysantha ve Stachys candida dan flavonoidler tarafından. Biol Pharm Bull 200; 23 (1): 47-53.

Fetrow CW, Avila JR. Tamamlayıcı ve Alternatif İlaç Profesyonellerin El Kitabı. 1st ed. Springhouse, Pensilvanya: Springhouse Corp 1999.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon