Bexarotene (topikal rota) açıklaması ve marka isimleri

Bexarotene, retinoidler (RET-i-noyds) olarak bilinen ilaç grubuna dahildir. Deriye uygulandığında, bir formun kutanöz T hücre lenfoma (CTCL) olarak adlandırılan kanseri tedavi etmek için kullanılır. Tümör hücrelerinin büyümesine müdahale ederek davranır. Diğer ilaçlar denendikten sonra kullanılabilir ve tümör hâlâ bir sorundur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu tıbbın çalışmaları sadece erişkin hastalarda yapıldı ve bexarotenin diğer yaş gruplarında kullanılan çocuklarda karşılaştırılmasına ilişkin spesifik bir bilgi bulunmamaktadır.

Jel / Jöle

Bu ilaç, 65 yaş ve üzeri hastalarda test edilmiştir ve yaşlı insanlarda, küçük erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir. Bununla birlikte, yaşlı hastalar bexarotenin etkilerine karşı daha hassastırlar.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Dozlama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kayıp doz

Lezyonu cömert bir kaplama ile kaplayacak kadar bexarotene uygulayın. İlacınızı cildinize uygulamak için pamuk uçlu bir aplikatör veya parmak uçlarınızı kullanın. Bu ilacı parmak uçlarınızla uygularsanız, ilacın herhangi birinin yanlışlıkla gözlerinize veya ağzınıza girmesini önlemek için hemen sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

İlacın çevresindeki etkilenmemiş cilt üzerinde bulunmaktan kaçının. İlacınızı mukozal alanların (ağız, göz, burun, rektum veya vajinanın) yakınına uygulamayın.

Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, bandaj veya sargı bezleriyle örtün. Giysi ile örtmeden önce bexarotenin kurumasına izin verin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı aynen doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. Daha fazla veya daha az kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. İhtiyacınız olan kesin ilaç miktarı dikkatli bir şekilde hesaplanmıştır. Çok fazla kullanmanız, yan etkilerin ortaya çıkma riskini artıracak, ancak çok azını kullanmanız durumunuzu iyileştirmeyebilir.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Her Gündüz Uygulaması: Kullanılacağı günü hatırladığınızda mümkün olan en kısa sürede başvurun. Bununla birlikte, kaçırılan dozu ertesi güne kadar hatırlamıyorsanız o zaman uygulayın. Ardından bir günü atlayın ve her gün uygulamaya başlayın. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Depolama

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuzun bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerde sizi kontrol etmesi çok önemlidir.

Bexarotene cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha hassas olmasına neden olabilir. Kısa süre güneş ışığına maruz kalma, ciltte kızarıklık, kaşınma, kızarıklık veya ciltteki diğer renk değişikliklerine veya şiddetli güneş yanığına neden olabilir. Bu ilacı almaya başladığınızda

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Bazı yan etkilerde gördüğünüz veya hissettiğiniz belirtiler veya belirtiler olacaktır. Doktorunuz bazı testler yaparak diğerlerini izleyebilir. İlaç cildin dışından uygulandığından genel olarak bu yan etki daha az görülür. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.