Bimatoprost oftalmik

Terapötik Sınıf: Antiglokom

Bimatoprost için kullanır

Farmakolojik Ders: Prostaglandin

Bimatoprost oftalmik (göz) çözeltisi aynı zamanda büyümelerini arttırıp kirpiklerin daha uzun, daha kalın ve daha koyu hale getirilmesiyle kirpik hipotrikozu (yeterli kirpik) tedavi etmek için kullanılır.

Bimatoprost yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bimatoprost için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bimatoprost’a veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyondaki yaşın bimatoprostun kirpik büyümesi üzerindeki etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Emniyetle ilgili kaygılardan dolayı 16 yaşından küçük çocuklarda ve gençlerde açık açılı glokom veya oküler hipertansiyonu tedavi etmek için bimatoprost kullanılması önerilmez.

Bimatoprost kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda bimatoprostun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bimatoprost’un kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bimatoprost’u sadece yönergeler doğrultusunda kullanın. Bimatoprost’u doktorunuzdan emreden daha fazla kullanmayın.

Doktorunuz birlikte kullanılmak üzere iki farklı göz ilacı emrettiyse, bu ilacı uyguladığınız saatler arasında en az 5 dakika bekleyin. Bu, ikinci ilacın ilk ilacı “temizlemesine” engel olmaya yardımcı olacaktır.

Bu göz ilaçlarında kullanılan koruyucu madde yumuşak kontakt lenslerle emilebilir ve gözlerinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bimatoprost kullanmadan önce yumuşak kontakt lensler çıkartılmalıdır. Lensler, ilacı kullandıktan 15 dakika sonra gözler önüne serilebilir.

Lumigan® göz damlalarını kullanmak için

Latisse ™ çözeltisini kirpik büyümesi için kullanmak

Tıbbı mümkün olduğunca mikropsuz tutmak için aplikatör ucunu herhangi bir yüzeye (göz dahil) dokunmayın. Ayrıca kabı sıkıca kapalı tutun. Kirli göz ilaçlarının kullanılması göze ciddi hasar verebilir ve muhtemel görme kaybına neden olabilir.

Bimatoprost hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bimatoprost markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

Bimatoprostun dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bimatoprostun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bimatoprost dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Latisse ™ çözeltisini bir miktar özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve ertesi akşam ilacı uygulayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Bimatoprost’un Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacınızı buzdolabında veya oda sıcaklığında saklayabilirsiniz

Göz doktorunuz, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde gözlerinizi incelemek isteyecektir.

Kaşıntı, kızarıklık, şişme ya da göz veya gözkapağı tahrişi diğer belirtileri ortaya çıkarsa, doktorunuza danışın. Bu bulgular, bimatoprosta alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.

Gözünüzde bir yaralanma, travma veya enfeksiyon varsa veya göz ameliyatı yapmanız planlanıyorsa doktorunuza danışın. Doktorunuz, mevcut şişe kullanım sırasında kontamine olursa, yeni bir bimatoprost şişesi kullanmanızı isteyebilir.

Bu ilacın kirpik büyümesi için kullanılıyorsa, belirtildiği şekilde uygulayın ve diğer cilt bölgeleriyle temas eden fazlalıkları silkelemeye dikkat edin. Bimatoprost’un diğer alanlarda saç büyümesi için bir potansiyel var.

Bimatoprost kullanırken, tedavi edilen gözlerinizin irisi (renkli kısım) yavaşça kahverengi renkte olabilir. Iris rengindeki değişiklikler genellikle bimatoprost tedavisine başlandıktan birkaç ay veya yıllar içinde fark edilir. Buna ek olarak, göz kapağı cilt renginin koyulaşması olabilir. Ayrıca, kirpikleriniz daha uzun, daha kalın ve daha koyu olabilir. Bimatoprost kullanmayı bıraktığınızda bile iris, göz kapağı ve kirpiklerde bu değişiklikler kalıcı olabilir. Ayrıca, iris, göz kapağı ve kirpiklerde yapılan bu değişiklikler, yalnızca bimatoprost ile tedavi edilen gözü etkiler. Bu nedenle, yalnızca bir göz tedavi ediliyorsa, o gözde yalnızca koyu iris, göz kapağı ve kirpikler ile kirpikteki diğer değişiklikler ortaya çıkabilir ve gözleriniz farklı görünebilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bimatoprost Kullanılırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Bimatoprost Yan Etkiler

Bimatoprost oftalmik

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Glokoma, Open Angle Lumigan, timolol oftalmik, epinefrin oftalmik, Xalatan, Travatan, Alphagan, brimonidin oftalmik, latanoprost oftalmik, pilokarpin oftalmik, Azopt, Cosopt, Simbrinza

İntraoküler Hipertansiyon Lumigan, timolol oftalmik, Xalatan, Travatan, Combigan, Alphagan, brimonidin oftalmik, latanoprost oftalmik, pilokarpin oftalmik, Azopt, Cosopt, Simbrinza