Binosto

Binosto nedir

Binosto efervesan tableti, menopozda görülen osteoporozu tedavi etmek veya önlemek için kadınlarda kullanılır.

Binosto, osteoporozu olan erkeklerde kemik kütlesini arttırmak için de kullanılır.

Kanınızdaki kalsiyum seviyesinin düşük olması (hipokalsemi) veya özofagustaki kas hareketlerinizle ilgili bir sorun varsa Binosto’yu almamanız gerekir.

Önemli bilgi

Dik duramaz veya en az 30 dakika duramazsanız Binosto tablet almayınız. Alendronat midesinde veya özofagusta (ağzınızı ve karnınızı birbirine bağlayan tüp) ciddi sorunlara neden olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika dik durmanız gerekecek.

Alendronata alerjiniz varsa veya kanınızdaki kalsiyum seviyesinin düşük olması (hipokalsemi) veya özofagustaki kas hareketlerinizle ilgili bir sorun varsa Binosto’yu almamanız gerekir.

Dik duramaz veya en az 30 dakika duramazsanız Binosto’yu almayın. Alendronat, midede veya özofagusta (ağzınızı ve karnınızı birbirine bağlayan tüp) ciddi sorunlara neden olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika dik durmanız gerekecek.

Binosto’nun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Bu ilacı almadan önce

Yutma sorunu

Bir D vitamini eksikliği

Bir diş problemi

böbrek hastalığı; veya

Mide veya özofagusta bir ülser veya başka bir sorun.

Nadir durumlarda, bu ilaç çenede kemik kaybına (osteonekroz) neden olabilir. Semptomlar, çene ağrısı veya uyuşukluk, kırmızı veya şişmiş diş etleri, gevşek dişler veya dişçilik sonrası yavaş iyileşmeyi içerir. Binosto’yu ne kadar uzun süre kullanırsanız, bu durumu geliştirme olasılığınız da o kadar yüksektir.

Çenenin osteonekrozu, kanseriniz varsa veya kemoterapi, radyasyon veya steroid almanız durumunda daha muhtemel olabilir. Diğer risk faktörleri, kan pıhtılaşma bozuklukları, anemi (düşük kırmızı kan hücreleri) ve önceden mevcut bir diş problemidir.

Bu ilacı kullanmanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Binosto’nun doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken hamile kalmayı veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Alendronatın anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Binosto’yu doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Binosto, sabahları haftada bir kez alınır ve günün ilk yiyeceği, içeceği veya ilacı almadan en az 30 dakika önce alınmalıdır. Haftanın programına en uygun günü seçin ve ardından her hafta aynı gün efervesan tableti kullanın.

Binosto efervesan tableti kullanmak için, tableti oda sıcaklığında en az 4 onsluk düz suda çözün. Tabletin suda tamamen çözülmesi için kabarcıklanma (efervesan) durduktan sonra en az 5 dakika bekleyin. Sıvı ilacını yaklaşık 10 saniye karıştırın. Sıvı tıbbın tamamını bardağa boşaltın. Tüm dozu aldığınızdan emin olmak için, aynı cama biraz daha su ilave edin, hafifçe girdap edin ve hemen içeceksin. Binosto’yu mineral ya da aromalı su, kahve, çay, soda ya da meyve suda çözmeyin.

Binosto’yu aldıktan sonra, bu talimatlara dikkatle uyun

Bu ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika yatmayın veya yatırmayın.

Sade sudan başka bir şey yemeyin veya içmeyin. Binosto ancak boş bir karnına alırsanız çalışır.

Binosto’yu aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca vitamin, kalsiyum veya antasid içeren diğer ilaçları almayın. Diğer ilaçlarınızı günün farklı saatlerinde almak en iyisi olabilir. Diğer ilaçlarınız için en iyi dozaj programı hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın durumunuza yardım ettiğinden emin olmak için kemik mineral yoğunluğunuzun düzenli olarak test edilmesi gerekecek. Osteoporoz için kullanırsanız, Binosto’yu 3 ila 5 yıl daha almanız gerekmeyebilir. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Herhangi bir dişçilik (özellikle cerrahi) yaptırmanız gerekiyorsa, diş hekimini önceden Binosto kullandığınızdan haberdar edin. İlacı kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Binosto’yu nasıl alayım?

Binosto, diyet değişiklikleri, egzersiz ve kalsiyum ve vitamin takviyeleri alan komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerini çok yakından izleyin.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Binosto’yu planlanan gününüzde unutmayı denerseniz, kaçırdığınız dozu hatırladıktan sonraki gün sabah ilk şey almayı unutmayın. Sonra, seçtiğiniz doz gününde haftalık düzenli programınıza geri dönün. Bir günde iki (2) tablet almayınız.

 Bir bardak süt içirin ve yerel zehir kontrol merkezinizi veya acil servise hemen arayın. Kendine kusma, yalan söyleme.

Aşırı doz belirtileri mide bulantısı, mide yanması, karın ağrısı, ishal, kas krampları, uyuşma veya karıncalanma, yüzünüzdeki sıkı kaslar, nöbet (konvülsiyonlar), sinirlilik ve alışılmadık düşünceler veya davranışları içerebilir.

Binosto’yu aldıktan sonra en az 30 dakika boyunca vitamin, kalsiyum veya antasid içeren diğer ilaçları almayınız. Bazı ilaçlar vücudunuzun Binosto’yu emmesini güçleştirebilir.

Binosto’ya karşı herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Binosto’yu kullanmayı bırakın ve varsa hemen doktorunuzu arayın.

Göğüs ağrısı, yeni veya kötüleşen mide yanması

Yutma sırasında zorluk ya da ağrı

Ağrı veya kaburga altından veya arkada yanma

Şiddetli mide yanması, üst karın ağrısı yakma veya öksürme

Bir doz özledimse ne olacak?

Yeni veya kötüleşen mide ekşimesi

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Şiddetli eklem, kemik ya da kas ağrısı, uyluk ya da kalçanızda yeni ya da olağandışı ağrı

Ateş, vücut ağrıları, grip belirtileri; veya

Ne kaçmalıyım?

Çene ağrısı, hissizlik veya şişme.

Uyluk veya kalçanızda yeni veya olağandışı ağrı

Ortak Binosto yan etkileri şunları içerebilir:

Binosto yan etkileri

Hafif mide ekşimesi, şişkinlik

Hafif bulantı, kusma veya karın ağrısı

Ishal, gaz veya kabızlık

Hafif eklem ağrısı veya şişlik

Ellerinizde veya ayaklarınızda şişme; veya

Baş dönmesi, göz ağrısı, baş ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Kullandığınız tüm ilaçları ve özellikle Binosto ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamayı bırakan veya kullanmayı bırakanlar hakkında doktorunuza bilgi verin

Levotiroksin (Synthroid, Levothroid ve diğerleri); veya

NSAID’ler (nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar) – ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere alendronat ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

11.04.2015-04-01, 09:08:03 AM.

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Osteoporoz alendronat, Fosamax, Evista, Actonel, raloksifen, Boniva, Reclast, ibandronatın Önlenmesi

Osteoporoz hidroklorotiazid, alendronat, Fosamax, östradiol, kalsiyum karbonat, Prolia, Premarin, Evista

Paget hastalığı alendronat, Fosamax, Actonel, Reclast, Zometa, kalsitonin, risedronat, Miacalcin

Binoto’yu başka hangi uyuşturucu etkileyecek?

Binosto (alendronat)