Bisoprolol ve hidroklorotiyazid

Terapötik Sınıf: Beta-Adrenerjik Bloker, Kardioselektif / Tiyazid Kombinasyonu

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Bisoprolol

Kimyasal Sınıf: Tiyazid

Bisoprolol bir beta blokerdir. Vücudun bazı kısımlarında, örneğin kalpte olduğu gibi, bazı sinir uyarılarına cevabı etkileyerek çalışır. Sonuç olarak kalp daha yavaş atar ve kan basıncını düşürür. Tansiyon düşürüldüğünde, kan ve oksijen miktarı kalbe doğru yükselir.

Hidroklorotiazid bir tiyazid diüretiktir (su hapı). Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan idrar akışını arttırarak vücuttaki suyu azaltır.

Bisoprolol ve hidroklorotiazid yalnızca doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bisoprolol ve hidroklorotiyazid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bisoprolol, hidroklorotiyazid veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanmadan önce

Pediyatrik popülasyonda yaşın bisoprolol ve hidroklorotiyazid kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda bisoprolol ve hidroklorotiazid kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilişkili karaciğer veya böbrek problemleri olması muhtemel; bu, bisoprolol ve hidroklorotiyazid kombinasyonu alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanımı genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanmak bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolünü ve yediğiniz gıdaların çeşitlerini, özellikle sodyumlu yüksek gıdalardaki değişiklikleri (tuz) içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Bisoprolol ve hidroklorotiyazidin yüksek tansiyonunuzu iyileştirmeyeceğini, ancak kontrol etmeye yardımcı olduğunu unutmayın. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Farklı hastalar için bisoprolol ve hidroklorotiyazid dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bisoprolol ve hidroklorotiyazid’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar bisoprolol ve hidroklorotiazid özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid’in doğru kullanımı

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Bazı hastalarda bisoprolol ve hidroklorotiyazid kalp yetmezliğine neden olabilir veya kötüleştirebilir. Göğüs ağrısı ya da rahatsızlığınız varsa, genişlemiş boyun damarları, aşırı yorgunluk, düzensiz solunum, düzensiz bir kalp atışı, nefes darlığı, yüzün şişmesi, parmaklar, ayaklar ya da alt bacaklar; kilo artışı ya da Hırıltılı solunum

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşınma, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma sorunu, bisoprolol ve hidroklorotiazid kullanırken elleriniz, yüzünüz, dudaklarınız, dilde veya boğazda şişme varsa derhal doktorunuzu arayın.

İlk önce doktorunuza danışmadan bisoprolol ve hidroklorotiyazid almayı kesmeyin veya durdurmayın. Doktorunuz, tamamen bırakmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. İlaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir ve bu durum tehlikeli olabilir.

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid kan şekeri düzeylerinizde değişikliğe neden olabilir. Ayrıca, bisoprolol ve hidroklorotiyazid, hızlı nabız sayısı gibi düşük kan şekeri belirtilerini örtbas edebilir. Bu sorunlarınız varsa veya kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza danışın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekimi tarafından bisoprolol ve hidroklorotiazid kullanıldığından emin olun. Ameliyat veya tıbbi testler yaptırmadan birkaç gün önce bisoprolol ve hidroklorotiyazid almayı bırakıp bırakmayacağınızı doktorunuz size söyleyecektir.

Bisoprolol ve hidroklorotiazid kullanmayı bırakın ve bulanık görme, okunmada zorluk, göz ağrısı veya görüş sırasında görme değişikliği meydana gelirse derhal doktorunuza danışın. Bu ciddi bir göz sorununun bir işareti olabilir. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi ister.

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid kullanırken alınacak önlemler

Kuru ağız, artmış susuzluk, kas krampları, bulantı ya da kusma, alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık, şiddetli uykulu olma ya da baş dönmesi, nöbetler, idrarda azalma ya da hızlı bir kalp atışı yapmaya başlarsanız doktorunuza danışın: bisoprolol ve Hidroklorotiyazid. Bunlar dehidratasyon veya mineral dengesizliği belirtileri olabilir.

Bisoprolol ve hidroklorotiazid, bazı insanlara normalden daha az dikkatli olmaya neden olabilir. Bu yan etki meydana gelirse, bisoprolol ve hidroklorotiazid kullanırken dikkatli değilseniz, araba kullanmayın, makine kullanmayın veya tehlikeli olabilir başka bir şey yapmayın.

Bisoprolol ve hidroklorotiazid cildinizin normalden daha güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Dışarıya çıkmadan önce güneş kremi uyguladığınızdan emin olun, koruyucu giysi ve şapka takın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. İştah kontrol, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi veya sinüs problemleri için reçeteli veya reçetesiz (reçetesiz) ilaçlar özellikle kan basıncınızı artırabileceklerinden dolayı içerir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Bisoprolol ve hidroklorotiyazid Yan Etkiler

Bisoprolol / hidroklorotiyazid

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril