Boceprevir

Terapötik Sınıf: Antiviral

Boceprevir için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Proteaz İnhibitörü

Boceprevir sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Boceprevir için, aşağıdakiler düşünülmelidir

Boceprevir’e veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyondaki yaşın boceprevir etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın boceprevir etkilerine olan etkisiyle ilgili uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar herhangi bir geriatrik özel sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilişkili karaciğer problemlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu da boceprevir alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Boceprevir’i Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Boceprevir’i alırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı saptamanız önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Boceprevir’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak kesinlikle önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Boceprevir’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanmak boceprevir’in bazı yan etkileri riskini artırmasına neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, boceprevir kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Boceprevir bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Eğer yoksa eczacınıza İlaç Rehberini sorun.

Enfeksiyonunuzun tamamen giderilmesine yardımcı olmak için, birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, boceprevir tedavinin tam süresi boyunca peginterferon alfa ve ribavirin ile birlikte alınmalıdır. Ayrıca, vücudunuzdaki ilaç miktarını istikrarlı bir seviyede tutmak önemlidir. Tutarı sabit tutmaya yardımcı olmak için, boceprevir düzenli bir programda kullanılmalıdır.

Yemek ya da hafif atıştırmalıklarla birlikte büfe yedirin.

Önce doktorunuza danışmadan boceprevir’i değiştirmeyin veya aniden kesmeyin.

Boceprevir dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama boceprevir dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir doz boceprevir özlediyseniz, en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Bir dozu kaçırırsanız veya kullanmayı unuttuysanız ve bir sonraki normal dozunuzdan 2 saat önceyse, o zamana kadar ilacı alıp kaçırdığınız dozu atlayın. Bir dozu kaçırırsanız ve bir sonraki düzenli dozunuzdan 2 saat önceyse, kaçırdığınız dozu alın ve planlanan şekilde bir sonraki normal dozu alın. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa, eczacınıza veya doktoruna danışın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı buzdolabında kapalı bir kapta saklayın. Ayrıca oda sıcaklığında, aşırı ısıdan uzakta, 3 aya kadar saklayabilirsiniz.

Boceprevir’in Doğru Kullanımı

Boceprevir’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken, peginterferon alfa ve ribavirin ile beraber boceprevir’in kullanımı doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Bu ilaçlar, cinsel eşi hamile kaldığında babası kullanıyorsa doğum kusurlarına neden olabilir. Bu ilaçları kullanırken hamilelik yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.

Hamile olmadığınızdan emin olmak için, doktorunuz sizden boceprevir’i kullanmaya başlamadan önce hamilelik testinizi yapmanızı isteyebilir. Boceprevir’i ribavirin ile kullanmanız için önce bir negatif gebelik testi yaptırmanız gerekir. Tedavi sırasında ve doğumdan 6 ay sonra doğum kontrolünün iki şekli kullanılmalıdır. Boceprevir kullanırken, tedaviniz bittikten sonra 6 ay boyunca hamileliği her ay test etmelisiniz.

Boceprevir kullanırken doğum kontrol hapları çalışmayabilir. Hamile kalmaktan kaçınmak için, diğer iki doğum kontrol şeklini kullanın. Doğum kontrolünün diğer biçimleri prezervatif, diyafram veya kontraseptif köpükler veya jöle içerir.

Aşağıdaki ilaçlarla birlikte boceprevir kullanmayınız: cisaprid (Propulsid®), drospirenon (Yasmin®, Yaz®), oral midazolam (Versed®), pimozid (Orap®), rifampin (Rifadin®, Rimactane®), sildenafil (Revatio (Alfuzosin, doksazosin, silodozin, tamsulozin, Cardura®, Flomax®, Rapaflo®, Uroxatral® gibi) büyütülmüş bir prostatın tedavisinde kullanılan ilaçlar, St. John’s wort, tadalafil (Adcirca®), triazolam (Halcion®) (Lovastatin, simvastatin, Mevacor®, Zocor® gibi) kolestrolü düşürecek belirli ilaçlar (karbamazepin, fenobarbital, fenitoin, Dilantin®, Tegretol® gibi) veya ergot ilaçları (örneğin dihidroergotamin, ergonovin, ergotamin gibi nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar , Metilergonovin, DHE 45®, Ergomar®, Ergotrate®, Methergine®). Boceprevir’i bu ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak ciddi tıbbi problemlere neden olabilir.

Sırtı, bacağı ya da karın ağrısı, diş eti kanamaları, titreme, karanlık idrar, nefes darlığı, ateş, genel vücut şişmesi, baş ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı ya da kusma, burun kanamaları, soluk cilt, Boğaz ağrısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya gözlerin veya cildin sararması. Bunlar, anemi denilen bir kan hastalığının semptomları olabilir.

Boceprevir’i kullanmak, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli olan kan içindeki platelet sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Boceprevir ile ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Boceprevir kullanırken kaşıntı, kaşınma, yüz şişmesi, gözler, dudaklar, dilde veya boğazda sorun yaşıyorsanız veya solunum sıkıntısı çekiyorsanız veya doktorunuza danışın.

Boceprevir Kullanılırken Önlemler

Boceprevir, hepatit C’yi başkalarına vermenizi engelleyemez. Bu enfeksiyonun yayılımını nasıl önleyeceğiniz konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Boceprevir Yan Etkiler

Boceprevir

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Hepatit C Harvoni, ribavirin, Sovaldi, sofosbuvir, Zepatier, Daklinza, Pegasys, ledipasvir / sofosbuvir, daclatasvir, Viekira Pak, simeprevir, interferon alfa-2b, PegIntron, Ribasphere, peginterferon alfa-2a, Olysio, Rebetol, Copegus, Technivie, Intron A, Roferon-A, Incivek, İnfergen