Bosentan

BOSENTAN kullanımı hepatotoksisite veya karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Tedaviye başlamadan önce ve daha sonra aylık olarak serum aminotransferaz düzeylerini ölçün. Karaciğer aminotransferaz yükselmelerine klinik olarak hepatotoksisite semptomları eşlik ediyorsa tedaviyi durdurun veya bilirubin düzeyinde 2 kez veya daha yüksek ULN artışları meydana gelir. Bostentanın hamile kadınlar tarafından kullanılması halinde büyük doğum kusurları üretmesi çok olasıdır. Tedaviye başlamadan önce gebeliği dışlatın ve bundan sonra da tedavi süresince ve bosentanı durdurduktan sonra 1 ay boyunca iki güvenilir gebeliği önleme yöntemiyle gebeliği önleyin. Hastanın bir tüp sterilizasyonu veya Bakır T 380A RİA veya LNg 20 IUS takılı olması durumunda başka kontrasepsiyona gerek yoktur. Aylık gebelik testleri yapılmalıdır. Bosentan sadece Tracleer Erişim Programı (TAP) aracılığıyla reçete edilebilir.

Bosentan için kullanır

Terapötik Sınıf: Antihhepertensive

Farmakolojik Sınıf: Endotelin Reseptör Antagonisti

Bosentan, yalnızca Tracleer Erişim Programı (T.A.P.) adı verilen özel bir kısıtlı dağıtım programı kapsamında bulunmaktadır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bosentan için, aşağıdakiler düşünülmelidir

BOSENTAN’a veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın bosentanın etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda bosentanın yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı kalp, karaciğer veya böbrek problemleri görülmekte ve bu da bosentan alan hastalarda dikkatli olmaktadır.

Bosentan’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bosentan kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı saptamanız önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

BOSENTAN’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

BOSENTAN’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bosentan’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bosentanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bostentan’ı tam olarak doktorunuzun talimatına uyun. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, önce doktorunuza danışmadan dozu değiştirmeyin veya bosentan kullanmayı bırakmayın.

Tracleer® erişim programının gerekliliklerini anlamak ve Tracleer® eğitim materyalleri ve Hasta İlaç Rehberini tanıyorsanız çok önemlidir. BOSENTAN tedavisine başlamadan önce herhangi bir sorunuzu doktorunuza veya eczacınıza yönlendirin.

Yemek olsun veya olmasın bosentan alabilirsin.

Farklı hastalar için bosentan dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama doz bosentan içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir bosentan dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

BOSENTAN’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir.

BOSENTANIN KULLANIMI

Doktorunuz bosentana başlamadan önce karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek için bir kan testi yapmanız ve bundan sonra her ay yapılması da önemlidir.

Hamileyken bosentan’ı kullanmak çok ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Boventan’ı kullanırken (ilaç geçici olarak durdurulmuş olsa bile) ve ilaç almayı bıraktıktan sonra en az bir ay süreyle hamile kalmanızı önlemek için etkili doğum kontrolünün iki formunu kullanın. Doğum kontrolünün en etkili biçimleri, hormon doğum kontrol hapları, yamalar, atışlar, vajinal halkalar veya implantlar, RİA veya vasektomidir (erkekler için). Bu doğum kontrol şekillerinden biri prezervatif, diyafram veya servikal bir kapak ile kombine edilmelidir. Eğer bir kadın tubal bağlanırsa, ikinci bir doğum kontrol şekli kullanmasına gerek yoktur. Eğer bosentan kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

BOSENTAN almaya izin verilmeden önce olumsuz bir hamilelik testine sahip olmanız gerekir. Tedaviniz sırasında her ay bir gebelik testi yaptırmanız gerekecektir. Eğer bosentan kullanırken bir süre özlediyseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Karaciğer sorunları bosentan kullanırken ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin birden fazlasını yaşıyorsanız, bosentan kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza danışın: karanlık idrar, titreme ya da titreme olmadan ateş, açık renk renkli dışkılar, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, deri döküntüsü, mide ağrısı, olağan dışı yorgunluk , Veya sarı gözler veya cilt.

Bosentan, erkeklerin sperm miktarını azaltabilir ve çocuk yeteneğini etkileyebilir. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bosentan kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Bazı hastalarda bosentan sıvı retansiyonuna (ödem) neden olabilir. Hızla kilo alıyorsanız, derhal doktorunuza danışın; ellerinizde, ayak bileklerinde, ayaklarda veya vücudunuzun her yerinde şişme varsa veya bosentan kullanırken nefes almada sorun yaşıyorsanız.

BOSENTAN kullanırken pulmoner ödem olabilir. Göğüs ağrısı, zor, hızlı, gürültülü nefes alma, bazen hırıltılı solunum, mavi dudaklar ve tırnaklar, solgun cilt, terleme artışı, bazen pembe köpüklü balgam oluşturan öksürük veya bacon ağrısı varsa bosentan kullanmayı bırakın ve doktorunuzla hemen kontrol edin. nefes.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Bosentan kullanırken alınması gereken önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Bosentan Yan Etkiler

Bosentan

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Pulmoner hipertansiyon sildenafil, tadalafil, tadatafil, adacir, Oferumit, Uptravi, Adempas, Remodulin, ambrisentan, Veletri, Tracleer, iloprost, Tyvaso, riociguat, Orenitram, treprostinil, epoprostenol, macitentan, Flolan, seleksipag, Ventavis