Brilinta kullanır, dozaj ve yan etkiler

Brilinta nedir?

Brilinta, bir kalp krizi veya ciddi göğüs ağrısı (angina) geçirdiğinizde inme veya ciddi kalp problemleri riskini azaltmak için kullanılır.

Brilinta bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Ciddi karaciğer hastalığı, aktif kanamalar (kanayan bir mide ülseri dahil) veya beyindeki kanama öyküsü varsa Brilinta kullanmamalısınız. Bu ilacı kalp baypas ameliyatından hemen önce kullanmayın (koroner arter baypas grefti veya CABG).

Önemli bilgi

Aşırı kanamanın önlenmesi için ameliyat veya dişçilik yapmadan önce kısa bir süre Brilinta kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Kanama belirtileri olsa bile, Brilinta’yı doktorunuzla konuşmadan kullanmaya son vermeyin. Bu ilacı durdurmak kalp krizi veya inme riskinizi artırabilmektedir.

Brilinta, daha kolay kanamanıza neden olabilir; bu ciddi veya hayati tehlike oluşturabilir. Kanama veya yaralanma riskinizi arttıran aktivitelerden kaçının.

Durmayacak bir kanama varsa doktorunuzu arayın veya acil tıbbi yardım isteyin. Karnınız veya bağırsaklarınız gibi vücudunuzun iç kısmında kanamalarınız da olabilir. Siyah veya kanlı dışkı, kırmızı veya pembe idrara sahipseniz veya kanı öksürüyorsanız veya kahve gerekçesiyle benzeyen bir kusmuğunuz varsa, derhal doktorunuzu arayın. Bunlar sindirim sisteminizde kanama belirtileri olabilir.

Birçok ilaç (bazı tezgah üstü ilaçlar ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere) Brilinta ile birlikte alırsanız, ciddi tıbbi problemlere neden olabilir. Son zamanlarda kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir.

Bu ilacı almadan önce

Ticagrelor’a alerjiniz varsa Brilinta’yı kullanmamanız gerekir;

Şiddetli karaciğer hastalığı

Herhangi bir aktif kanama

Mide ülseri veya kanama; veya

Beyinde kanama geçmişi (kafa travması gibi).

Bu ilacı kalp bypass cerrahisinden (koroner arter baypas grefti veya CABG) 5 gün önce kullanmayın.

Brilinta’nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

karaciğer hastalığı

Astım, KOAH (kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığı) veya diğer solunum problemi

Mide ülseri veya kolon poliplerinin hikayesi

Inme öyküsü; veya

Kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu öyküsü.

Brilinta, daha kolay akabilmenize, özellikle de

Son zamanlarda cerrahi veya kanama yaralanması

Beynindeki kan damarlarını etkileyen bir hastalık

Inmenin öyküsü

Kanama sorunları öyküsü

Mide ya da bağırsak kanaması öyküsü; veya

65 yaşını doldurmuş iseniz.

Brilinta’yı nasıl alayım?

Brilinta’nın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Ticagrelor’un anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Brilinta’yı doktorunuzun yaptığı gibi atın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Brilinta aspirin ile birlikte alınmalıdır. Alınması gereken aspirin miktarına ilişkin doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Doktorunuzun reçete ettiğinden daha fazla aspirin almayın. Çok fazla aspirin almak Brilinta’yı daha az etkili hale getirebilir.

Bu ilaç, yiyecek olsun veya olmasın alınabilir. Her gün aynı saatte ilaç alın.

Ticagrelor, kanınızın pıhtılaşmasını (pıhtılaşmasını) önlediği için bu ilaç, küçük bir yaralanmadan bile kanamanızı kolaylaştırabilir. Durmayacak herhangi bir kanamanız varsa doktorunuza başvurun veya acil tıbbi yardım isteyin.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor, diş hekimi, cerrah veya diğer tıbbi bakım sağlayıcıları Brilinta kullandığınızı bilmelidir. Aşırı kanamayı önlemek için, ilacı kullanmadan önce kısa bir süre ilaç almayı bırakmanız gerekebilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin ve mümkün olduğunca çabuk Brilinta’ya tekrar başlamaya başlayın.

Kanama belirtileri olsa bile, Brilinta’yı doktorunuzla konuşmadan kullanmaya son vermeyin. En çok yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak kullanın. İlaç kullanmadan önce reçetenizi tekrar doldurun. Brilinta’nın durdurulması kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Akut Koroner Sendrom İçin Normal Erişkin Doz

Ağızdan verilen 180 mg’lık (iki 90 mg tablet) yükleme dozu ile tedaviyi başlatın ve günlük 90 mg oral yoldan tedaviye devam edin. Başlangıçtaki aspirin dozundan (genellikle 325 mg) sonra günlük bakım dozunda 75 ila 100 mg aspirin kullanın; 100 mg’ın üzerinde aspirin bakım dozları Brilinta’nın etkinliğini azalttı. Aspirin bakım dozlarını günlük 100 mg’dan fazla tutmaktan kaçının.

Brilinta doz bilgileri

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Bir doz özledimse ne olacak?

 Aşırı doz, aşırı kanamaya neden olabilir.

Brilinta kullanırken, doktorunuzun önerisi olmadan NSAID’leri (nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar) kullanmayın. NSAİİ’ler, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib (Celebrex), diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerlerini içerir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Kanama veya yaralanma riskinizi arttıran aktivitelerden kaçının. Dişlerinizi tıraş ederken veya fırçalarken kanamayı önlemek için ekstra özen gösterin.

Alkol kullanmaktan kaçının. Karnınızdaki veya bağırsakta kanama riskinizi artırabilir.

Herhangi bir soğuk algınlığı, alerji, ağrı veya uyku ilacı kullanmadan önce bir doktora veya eczacınıza danışın. Aspirin (bazen ASA olarak kısaltılır) birçok kombinasyon ilaçta bulunur. Bazı ürünlerin birlikte alınması kanama riskinizi artırabilecek çok fazla aspirin almanıza neden olabilir. Bir tıbbın aspirin veya ASA içerdiğini görmek için etiketi kontrol edin.

Brilinta’yı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Brilinta’ya alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Burun tıkanıklığı veya başka kanamalar durmayacak

Nefes darlığı veya hafif egzersiz yaparken veya yalan söylerken hafif yanlı bir his (dışarı atabileceğiniz gibi)

Kolay morarma, olağandışı kanamalar (burun, ağız, vajina veya rektum), mor veya kırmızı noktalar cildinizin altında

Kırmızı veya pembe idrar

Soluk cilt, zayıflık, ateş veya sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Karın kanamasının belirtileri – Kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmesi veya kahve gerekçesiyle benzeyen kusma

Kalp krizi semptomları – göğüs ağrısı veya basıncı, çene veya omuza yayılmış ağrı, mide bulantısı, terleme; veya

Inme belirtileri – ani uyuşma ya da zayıflık (özellikle vücudun bir tarafında), ani şiddetli baş ağrısı, bulaık konuşma, görme ya da denge sorunları.

Ortak Brilinta yan etkileri şunları içerebilir:

Baş ağrısı, hafif baş dönmesi

öksürük; veya

Bulantı, ishal

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Birçok ilaç tikagrelor ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Imatinib

Lovastatin (Advicor, Altoprev, Mevacor) veya simvastatin (Zocor, Simcor, Vytorin, Juvisync)

Nefazodon

Sarı Kantaron

Bir antibiyotik – klaritromisin, telitromisin

Brilinta yan etkileri

Antifungal ilaç – itrakonazol, ketokonazol, posakonazol, vorikonazol

Kalp veya tansiyon ilaçları – digoxin, nicardipine, quinidine

Brilinta’ya hangi ilaçlar daha etkili olacak?

Brilinta (ticagrelor)

Hepatit veya HIV / AIDS tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar – atazanavir, boceprevir, kobicistat, delavirdin, efavirenz, fosamprenavir, indinavir, nelfinavir, ritonavir, sakinavir, telaprevir

Nöbet ilacı – karbamazepin, fenitoin; veya

Tüberküloz tıbbı – izoniazid, rifampin.

Bu liste tam değildir ve birçok başka uyuşturucu Brilinta ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

2.04.2016-01-04, 12:13:48

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Akut Koroner Sendrom Plavix, klopidogrel, Lovenox, enoksaparin, Effient, tikagrelor, prasugrel, Integrilin, tirofiban, Aggrastat, eptifibatid

Aterotrombotik Olayların Önlenmesi ticagrelor, Zontivity, vorapaxar