Brimonidin (oftalmik yol) tanımlama ve marka isimleri

Brimonidin oftalmik (göz) damlaları, açık açılı glokom veya gözün hipertansiyonu (oküler hipertansiyon) adı verilen durumun neden olduğu gözdeki artmış basıncı tedavi etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Bu ilaç bir alfa-adrenerjik agonisttir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda brimonidin göz damlalarının yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi. Brimonidin’in toksisitesi nedeniyle, 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

Çözüm

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda brimonidin göz damlalarının kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Doktorunuz birlikte kullanılmak üzere iki farklı göz damlası ısmarladıysa, ikinci ilacı kullanmak için ilk ilacı gözünüze koyduktan sonra en az 5 dakika bekleyin. Bu, ikinci ilacın ilacın ilacın “yıkanmasını” önleyecektir.

Dozlama

Göz damlalarını kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, en kısa zamanda uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Göz doktoru, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun gözlerini incelemek isteyecektir.

Kayıp doz

Kaşıntı, kızarıklık, şişme veya başka göz veya gözkapağı tahrişi ortaya çıkarsa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. Bu belirtiler sizin veya çocuğunuzun bu ilaca alerjik olduğu anlamına gelebilir.

Depolama

Siz veya çocuğunuzun göz yaralanması veya enfeksiyonu varsa veya göz ameliyatı yaptırmanız gerekiyorsa, derhal doktorunuzla konuşun. İlacınızı değiştirmeniz veya kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Bu ilaç, bazı kişilerin normalde olduğundan daha fazla uyuşuk, baş dönmesi, uyuşuk, yorgun veya daha az uyanık olmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki vereceğinizden emin olun, makineler kullanın veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Bu ilaç, alkol ve diğer CNS depresanlar (sizi uykulu veya daha az uyanık hale getiren ilaçlar) etkilerini artırabilir. CNS depresanlarına örnek olarak antihistaminler veya alerji ilaçları, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya narkotik ilaçları, nöbetler veya barbitüratlar için ilaçlar, kas gevşeticileri veya bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere anestezikler bulunmaktadır. Bu ilacı kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Brimonidin, gözlerinizin ışığa normalden daha duyarlı olmasına neden olabilir. Güneş gözlüğü takmak ve parlak ışığa çok fazla maruz kalmaktan kaçınma rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.