Budesonid (teneffüs yolu) önlemleri

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizi veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini ve bu ilacın neden olduğu istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlayacaktır.

Astım atağınıza başlamışsa, siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanmamalıdır. Doktorunuz, akut astım atağı durumunda kullanmanız için başka bir ilaç (örn., Kısa etkili bir inhaler) reçete eder. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzu arayın.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri bir ila iki hafta içinde düzelmezse veya daha kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Bu ilaç bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Hastalanan veya su çiçeği veya kızamık gibi enfeksiyonları olan insanlar etrafında olmaktan kaçının. Siz veya çocuğunuzun su çiçeği veya kızamıklara maruz kaldıklarını düşünüyorsanız derhal doktorunuza bildirin.

Eğer siz veya çocuğunuz bu ilaca cilt döküntüsü, ürtiker veya herhangi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi dahil) gelişirse, ilacı kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bu ilaç aynı zamanda ağızda veya boğazda enfeksiyon veya yaralar oluşturma riskinizi artırabilir. Siz veya çocuğunuz boğaz enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç, uzun süre kullanıldığında kemik mineral yoğunluğunu azaltabilir. Düşük kemik mineral yoğunluğu, zayıf kemiklere veya osteoporoza neden olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç, çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Bu, bir çocuğun kilo almaması veya daha uzun süre almamasına neden olacaktır. Bunun bir problem olduğunu veya endişeleriniz varsa çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Bu ilaç normalden daha az aktif bir adrenal bezinizin olma riskini artırabilir. Adrenal bez vücudunuz için steroid yapar. Bu, steroidleri uzun süre kullanan veya yüksek dozda kullananlar için daha olasıdır. Siz veya çocuğunuzun aşağıdaki semptomlardan birden fazlası varsa: deri kararması, ishal, baş dönmesi, baygınlık, iştahsızlık, depresyon, mide bulantısı, deri döküntüsü, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya kusmada birden fazla doktora sahipseniz hemen doktorunuza danışın. Nadiren, bu ilacı kullanırken adet döngüsü değişiklikleri, sivilce, sivilceler veya yüz, boyun ve gövde çevresinde kilo artışı (yağ depoları) oluşabilir.

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik olması halinde tedavi sırasında veya sonrasında derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz sizin veya çocuğunuzun gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmesini isteyebilir.

Herhangi bir doktor veya diş hekimi tarafından sizin veya çocuğunuzun bu ilacı kullandığını bildiğinizden emin olun. Ameliyattan birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Doktorunuz sizi veya çocuğunuzu bu tıbbın kullanıldığını bildiren bir tıbbi kimlik belgesi taşımasını isteyebilir. Siz veya çocuğunuz acil durumlarda, şiddetli bir astım atağı, hastalık veya olağandışı stres sırasında ek ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.