Budesonid ve formoterol inhalasyon

Budesonid ve foroterol için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiasthma, Anti-Inflamatuar / Bronkodilatör Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: Adrenal Glukokortikoid

Budesonid ve formoterol, hava akışı tıkanıklığını tedavi etmek ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) kötüleşmesini azaltmak için de kullanılır. Buna kronik bronşit ve amfizem dahildir.

İnhale budesonid, kortikosteroidler (kortizon benzeri ilaçlar) olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Akciğerlerde astım atağına neden olan iltihaplanmayı (şişme) önleyerek çalışır.

İnhale formoterol, bronkodilatör olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Akciğerlerinizdeki hava yollarının etrafındaki kasların, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi astım semptomlarını önlemek için rahat kalmasına yardımcı olarak çalışır.

Budesonid ve Formoterol sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Budesonid ve foroterol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Budesonid ve Formoterol kullanmadan önce

Budesonid ve formoterol veya başka herhangi bir ilaca herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar çocuklarda budesonid ve formoterol kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, 12 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır ..

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda budesonid ve formoterol kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte kalp problemleri yaşlı yaşlı hastalar, budesonid ve formoterol kombinasyonu alırken özel dikkat göstermelidir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Budesonid ve formoterol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Budesonid ve formoterolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Budesonid ve formoterolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Budesonid ve formoterolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artış riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı budesonid ve formoterolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Budesonid ve Formoterol, özel bir inhaler ile kullanılır ve genellikle hasta talimatlarıyla veya bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Budesonid ve formoterol kullanmadan önce talimatları dikkatle okuyun. Yönergeleri anlamadıysanız veya inhalerın nasıl kullanılacağından emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza, ne yapmanız gerektiğini göstermesini isteyin.

Budesonid ve formoterolü yalnızca yönlendirildiği şekilde kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Ayrıca, doktorunuza haber vermeden budesonid ve formoterol almayı bırakmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İnhalatörü ilk kez kullandığınızda veya 7 gün veya daha uzun süre kullanmadıysanız veya inhaler düşürüldüyse, ilk puf ile doğru miktarda ilacı bulamayabilir. Bu nedenle, inhaleri kullanmadan önce, ilacı iki kez havadaki yüzün dışına püskürterek ve her spreyden önce 5 saniye boyunca iyi sallayarak hazırlayın.

Budesonid ve formoterol nasıl kullanılır?

Her inhaler, kullandığınız puf sayısı izlemek için bir doz izleyici kartı ile birlikte gelir. Sabah ve akşam dozlarınızın her birinden işaretleyin veya yumruklayın. Ürün etiketinde ve kutusunda solunum sayısını kullandıktan sonra veya folyo kese açıldıktan sonra 3 ay içinde inhaleri atmanız gerekir.

Solunum cihazını kuru bezle silinerek 7 günde bir temizleyin. Bununla birlikte, ilacınızın her dolumunda yeni bir inhaler kullanmanız gerekir.

Budesonid ve formoterol dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca budesonid ve formoterolün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Budesonid ve Formoterolün Doğru Kullanımı

Bir doz budesonid ve formoterol özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Teneke kutuyu oda sıcaklığında, ısıdan ve ışığı uzak tutarak saklayın. Donma. Aşırı sıcağa veya sıcaklığa maruz kalabileceği bir arabanın içinde budesonid ve formoterol bulundurmayın. Teneke kutu boş olsa bile teneke kutuya delik açmayın ya da ateşe atmayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Solunum cihazını saklarken, daima ağızlığı yere düşürdüğünüzden emin olun.

Budesonid ve formoterolün düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve budesonid ve formoterolün neden olabileceği istenmeyen etkileri kontrol etmek için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. Düzenli ziyaretlerde gözlerinizi kontrol etmeniz gerekebilir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Budesonid ve formoterol, astım ataklarının sayısını azaltmasına rağmen, ciddi bir astım olayının ortaya çıkma şansını artırabilir. Sahip olduğunuz herhangi bir soru ya da endişeniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Budesonid ve Formoterol Kullanırken Önlemler

Astım veya KOAH için kullandığınız ilk ve tek ilaç bu olmamalıdır. Budesonid ve Formoterol, başlamış olan bir astım atağını durdurmaz. Akut astım krizi veya akut bir KOAH alevlenmesi durumunda doktorunuz size başka bir ilaç reçete edebilir. Diğer ilaçlar da işe yaramazsa, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun emrettiği gibi tüm KOAH ilaçlarınızı kullanın. Solunumunuzu kontrol etmek için herhangi bir kortikosteroid ilaç türünü kullanırsanız, doktorunuzun talimatlarına uyarak kullanmaya devam edin. Doktorunuza sormadan dozlarınızı değiştirmeyin veya ilaçlarınızı kullanmayı bırakın.

Astım atağınıza zaten başlamışsa ya da halihazırda ciddi bir astım atağınız varsa, çocuğunuz ya budesonid ve formoterol kullanmamalısınız. Akut astım atağı durumunda doktorunuz size başka bir ilaç (örn. Kısa etkili bir inhaler) reçete edebilir. Talimatlar için derhal doktorunuzu arayın.

Doktorunuzla konuşmadan nefes almak için başka astım ilacı veya ilacı kullanmayın. Budesonid ve formoterol, salmeterol (Serevent®), formoterol (Perforomist ™) veya arformoterol (Brovana®) solunum cihazları ile kullanılmamalıdır.

Doktorunuzla konuşun veya hemen tıbbi yardım alın.

Budesonid ve formoterol kullanırken enfeksiyonları daha kolay alabilirsiniz. Siz veya çocuğunuz su çiçeği veya kızamık geçiren birisine maruz kaldıysa derhal doktorunuza bildirin.

Budesonid ve formoterol, ağızda veya boğazda (mantar enfeksiyonu) neden olabilir. Ağızda veya boğazda beyaz lekeler varsa hemen doktorunuza veya yeme veya yutma sırasında ağrıya başvurun.

Budesonid ve Formoterol Yan Etkiler

Budesonid / formoterol

KOAH’lı hastalarda budesonid ve formoterol kullanıldığında pnömoni olma olasılığı daha yüksek olabilir. Balgam (tükürme) üretiminde artış, balgamda renk değişikliği, ateş, titreme, öksürük artışı veya nefes alma sorunlarında artışa başlarsanız doktorunuza danışın.

Çok fazla budesonid ve formoterol kullanılması ya da uzun süre kullanılması adrenal bez problemleriniz olma riskini artırabilir. Budesonid ve formoterol kullanırken siz veya çocuğunuzun bu semptomlardan birden fazlası varsa: deri koyulaşması, ishal, baş dönmesi, baygınlık, iştah kaybı, zihinsel depresyon, bulantı, deri döküntüleri, alışılmadık yorgunluk veya olağandışı yorgunluk veya deri döküntüleri Zayıflık veya kusma.

Budesonid ve formoterol paradoksik bronkospazmaya neden olabilir, bu da hayatı tehdit edici olabilir. Öksürüğe, nefes darlığına, nefes darlığı veya hırıltılı soluma sahipseniz derhal doktorunuza danışın.

Eğer siz veya çocuğunuz budesonid ve formoterole cilt döküntüsü, ürtiker veya alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı almayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Budesonid ve formoterol, uzun süre kullanıldığında kemik mineral yoğunluğunu azaltabilir. Düşük kemik mineral yoğunluğu, zayıf kemiklere veya osteoporoza neden olabilir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Budesonid ve formoterol çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Herhangi bir sorununuz varsa çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Budesonid ve formoterol, kan şekeri ve potasyum düzeylerini etkileyebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri veya potasyum testlerinizde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Doktorunuz sizin veya çocuğunuzun budesonid ve formoterol kullandığını belirten bir tıbbi kimlik belgesi taşımak isteyebilir ve acil durumlarda, şiddetli bir astım atağı veya başka bir hastalık veya alışılmadık stres sırasında ek ilaç almanız gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

KOAH, Bakım Spiriva, Symbicort, albuterol, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA, ipratropium, Xopenex

Astım, Bakım Simbisi, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA

KOAH prednizonu, Symbicort, Xopenex, Breo Ellipta, Anoro Ellipta, Daliresp, budesonid / formoterol, levalbuterol

 Veya benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için budesonide / formoterol destek grubuna katılın.