Bupropiyon (oral yol) önlemleri

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç aydaki ilerlemenizi kontrol edecektir.

Bir monoamin oksidaz (MAO) inhibitörü (örn. Izokarboksazid [Marplan®], linezolid [Zyvox®], metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin [Nardil®], selegilin [Eldepryl®], tranylsispromine [Parnate®] ile bupropion almayınız. Bir MAO inhibitörünü durdurduktan sonraki 2 hafta boyunca bupropion almaya başlamayın ve bir MAO inhibitörü almadan önce bupropionu durdurduktan sonra 2 hafta bekleyin. Onları bir araya getirirseniz veya 2 hafta beklemezseniz, karışıklık, ajitasyon, huzursuzluk, mide veya bağırsak belirtileri, ani yüksek vücut ısısı, aşırı yüksek tansiyon veya şiddetli konvulsiyonlarınız olabilir.

Bu ilacı kullanırken kan basıncınız çok yüksek olabilir. Bu, baş ağrılarına, baş dönmesine veya bulanık görülebilmesine neden olabilir. Evde kan basıncınızı ölçmeniz gerekebilir. Kan basıncınızın çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Bupropion, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Doktor, uyku sorununuz olup olmadığını, kolayca üzülüp rahatsızlanmadığını, enerjide büyük bir artış olup olmadığını veya pervasız davranmaya başlamasını bildiğinden emin olun. Sinir, kızgın, huzursuz, şiddetli veya korkmuş gibi ani veya güçlü hisleriniz varsa doktora da söyleyin. Siz veya bakıcıınız bu yan etkilerden herhangi birine dikkat ettiyse hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Döküntü, kaşınma, yüzün şişmesi, dilde veya boğazda, solunum rahatsızlığında veya göğüs ağrısında hemen doktorunuzu arayın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Cildin kabarcıklanma, soyma veya gevşetme, kırmızı cilt lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride yaralar veya ülser veya ateş veya titreme varsa bu doktora danışın.

Mümkünse bupropion ile alkollü içki içilmesi sınırlı veya engellenmelidir. Bu, nöbetlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Bu ilaç, bazı insanlara yanlış bir sağlık hissi uyandırır veya normalden daha uykulu, baş dönmesi ya da daha az uyanık hale gelebilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya uykulu, baş dönmesi veya daha az uyanık olmanız durumunda tehlikeli olabileceği başka şeyleri yaptığınızdan emin olun.

Bu ilacı doktorunuza danmadan önce almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen bırakmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir. Bu, ajitasyon, kaygı, baş dönmesi, kendini ya da çevresi sürekli hareket hali, baş ağrısı, terleme artışı, titreme ya da titreme, uyku sorunu gibi ilacı durdurduğunuzda bazı yan etkilerin olma şansını azaltmaktır. Yürüme veya alışılmadık yorgunluk.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renkli idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya güçsüzlük veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç iştahınızı veya kilonuzu değiştirmeye neden olabilir. Doktorunuz kilonuzu düzenli olarak kontrol etmeniz gerekebilir.

Herhangi bir tıbbî test yaptırmadan önce, bu ilacı kullandığınızı tıp doktoruna bildirin. Bazı testlerin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.