Buspiron: kullanımları, dozajı, yan etkileri

Buspiron nedir?

Buspiron, kaygı, korku, gerginlik, sinirlilik, baş dönmesi, çarpıcı kalp atışı ve diğer fiziksel belirtiler gibi belirtileri tedavi etmek için kullanılır.

Buspiron, anti-psikotik ilaç değildir ve doktorunuz tarafından akıl hastalığı için reçete edilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız, buspiron kullanmayınız. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir. MAO inhibitörleri arasında izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin ve tranilsiprom bulunur.

Önemli bilgi

Alerjiniz varsa, buspiron kullanmamalısınız.

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız, buspiron kullanmayınız. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir. MAO inhibitörleri arasında izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin ve tranilsiprom bulunur.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildirin.

böbrek hastalığı; veya

Bu ilacı almadan önce

karaciğer hastalığı.

Buspiron’un doğmamış bir bebeğe zarar vermesi beklenmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Buspironun anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Buspiron, 18 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Buspironu tam olarak sizin için yazdığı gibi kullanın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Gıda ile ya da olmadan buspirone alabilir, ancak her seferinde aynı şekilde alabilirsin.

Bazı buspiron tabletleri atılır, böylece her doza az miktarda ilaç alabilmek için tableti 2 veya 3 parçaya bölebilirsiniz. Düzgün kırılmamış ve parça çok büyük veya çok küçükse bir tablet kullanmayın. Alınacak tablet miktarıyla ilgili doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Başka kaygı ilaçlarından buspirona geçiş yaptıysanız, aniden durmak yerine diğer ilaçların dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Bazı anksiyete ilaçları, uzun süreli kullanım sonrasında aniden almayı bıraktığınızda çekilme belirtilerine neden olabilir.

Bu ilaç, bazı tıbbi testlerde yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir. Testten önce en az 48 saat boyunca ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Size muamele eden herhangi bir doktora, buspirone kullandığınızı söyleyin.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Bu ilaç, düşüncenizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Alkol içmek, buspironun bazı yan etkilerini artırabilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu, buspirone ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Greyfurt ürünlerinin doktorunuzla nasıl kullanılacağını tartışın.

Eğer buspirone alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: ürtiker; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

göğüs ağrısı

Ben buspironu nasıl kullanayım?

nefes darlığı; veya

Duygusal bir his, sanki sizden de geçebiliriz.

Ortak buspiron yan etkileri aşağıdakileri içerebilir:

baş ağrısı

Baş dönmesi, uyuşukluk

Uyku sorunları (uykusuzluk)

Mide bulantısı, mide bulantısı; veya

Sinirli veya heyecanlı hissetmek.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Anksiyete için normal erişkin doz

İlk doz: günde günde iki defa oral yolla 7.5 mg veya günde 3 kez 5 mg; Bakım dozu: Günlük doz, 2 ila 3 günde bir 5 mg artışlarla bölünmüş dozlarda günde 20 ila 60 mg aralığında artırılabilir; Maksimum doz: günde 60 mg

Anksiyete için normal pediatrik doz

Bir doz özledimse ne olacak?

6 ila 18 yaş; Başlangıç ​​dozu: günde 2.5 ila 10 mg; Bakım dozu: Günlük doz her 2 ila 3 günde 2,5 mg’lık artışlarla 15 mg ila 60 mg / gün’e yükseltilebilir, bunlar 2 bölünmüş dozda verilir; Çalışma (n = 26) Kaygı ve Orta derecede şiddetli saldırganlık; 5 ila 15 yıl: günde 5 mg, her 3 günde 5 ila 10 mg aralığında titreli olarak maksimum 50 mg günlük doz; Yaygın Gelişim Bozukluğu Olan Çocuklarda Anksiyete ve İrritabilite Çalışması (n = 22); 6 ila 17 yaş: günde üç kez 5 mg, 3 hafta içinde maksimum 45 mg / gün titre edilir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Uyuşturucu kullanan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla bu ilacı almak bu etkileri kötüleştirebilir. Uyku hapları, narkotik ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için ilaç ile buspiron almadan önce doktorunuza danışın.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere buspiran ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

Ne kaçmalıyım?

5.01.12 / 14/2015 7:45:50 AM.

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Buspiron yan etkileri

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Kaygı Xanax, Lexapro, Cymbalta, alprazolam, atenolol, lorazepam, hidrokszin, esitalopram, Ativan, venlafaksin, duloksetin, diazepam

Panik Bozukluğu Xanax, sertralin, Zoloft, Prozak, alprazolam, klonazepam, lorazepam, fluoksetin, Ativan, venlafaksin, Klonopin, paroksetin

Buspiron doz bilgileri

Diğer hangi uyuşturucular buspironu etkiler?

Buspiron