Butrans yama: kullanımları, dozajı ve yan etkileri

Butrans nedir?

Butrans cilt yaması, diğer ilaçlar tarafından kontrol edilmeyen, orta ila şiddetli kronik ağrıların her gün 24 saat tedavisi içindir. Bu ilaç, ağrı için gerektiği gibi kullanılmamaktadır.

Butrans, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Şiddetli astım veya nefes darlığı varsa veya paralitik ileus adı verilen bağırsak tıkanıklığı varsa Butrans’ı kullanmamalısınız.

Önemli bilgi

Buprenorfin yavaşlar veya nefesinizi durdurabilir. Bu ilacı kesinlikle daha büyük miktarlarda veya reçete süresinden daha uzun süre kullanmayın. Buprenorfin normal dozlarda bile alışkanlığı oluşturabilir. Bu ilacı kesinlikle başka biriyle paylaşmayın.

NARKOT İLAÇININ KULLANIMI, özellikle bir çocuğun veya reçetesiz ilaç kullanan diğer kişilerin ilgisini, aşırı dozunu ve ölüme neden olabilir.

Butrans cilt yamaları kullanırken alkol almayın. Alkol buprenorfin ile kombine edildiğinde tehlikeli yan etkiler veya ölüm meydana gelebilir.

Buprenorfin, anne gebelik sırasında bu ilacı kullanırsa, yenidoğanda hayatı tehdit eden geri çekme belirtilerine neden olabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce

Butrans cilt yaması kullanırken ısı kaynakları kaçının. Isı cildinizin emdiği ilaç miktarını artırabilir.

Buprenorfine alerjiniz varsa veya ciddi bir nefes darlığı veya bağırsak tıkanıklığı yaşıyorsanız Butrans’ı kullanmayın.

Butrans’ın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa Butun doktorunuza bildirin.

Herhangi bir nefes alma sorunu veya akciğer hastalığı

Kafa travması öyküsü, beyin tümörü veya nöbetler

Uyuşturucu kullanımı, alkol bağımlılığı veya akıl hastalığı öyküsü

Idrara çıkma sorunları

Mide veya bağırsaklarınızda tıkanıklık

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Kalp rahatsızlığı, düşük potasyum seviyeleri, kalp ritm problemleri veya uzun QT sendromunun kişisel veya ailevi geçmişi; veya

Safra kesesi, pankreas veya tiroid ile ilgili sorunlar.

Bazı ilaçlar buprenorfin ile etkileşime girebilir ve serotonin sendromu diye bilinen ciddi bir duruma neden olabilir. Depresyon, akıl hastalığı, Parkinson hastalığı, migren baş ağrısı, ciddi enfeksiyonlar veya bulantı ve kusmayı önleme amacıyla ilaç kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun. İlacınızı nasıl veya ne zaman aldığınızı değiştirmeden önce doktorunuza sorun.

Bebeğiniz hamileyken kullanırsanız, bebeğiniz ilaca bağımlı hale gelebilir. Bu bebeğin doğumundan sonra hayatı tehdit eden çekilme belirtilerine neden olabilir. Alışkanlık oluşturan tıbba bağlı doğan bebekler birkaç hafta tıbbi tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Hamiliyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Buprenorfin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Butrans’ı kullanırken emzirmemelisiniz.

Butrans’ı aynen reçete edildiği gibi kullanın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Buprenorfin, özellikle bu ilacı kullanmaya başladığınızda veya dozunuz her değiştirildiğinde, nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir. Butrans’ı asla daha büyük miktarlarda veya öngörülen süreden daha uzun süre kullanmayın. Ağrılarınızı gidermek için ilaçların iyi çalışmaması durumunda doktorunuza bildirin.

Buprenorfin düzenli dozlarda bile alışkanlık oluşturucu olabilir. Bu ilacı kesinlikle başka biriyle, özellikle de madde bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. NARKOT İLAÇININ KULLANIMI, özellikle bir çocuğun veya reçetesiz ilaç kullanan diğer kişilerin ilgisini, aşırı dozunu ve ölüme neden olabilir. Butrans satmak ya da vermek uzakta yasalara aykırıdır.

Butrans cilt yaması yüksek konsantrasyonda buprenorfin içerir. Yakın geçmişte benzer bir opioid (narkotik) ağrı tıbbı kullandıysanız ve vücudunuz ona karşı toleranslıysa, dozunuz farklı olabilir.

Butrans cilt yaması deri için geçerlidir. İlacın gözler, burun, ağız veya dudaklarınızla temas etmesine izin vermeyin.

Yamanın yapışkan tarafına dokunmaktan kaçının. Bir cilt yaması uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın. Kesilmiş veya zarar görmüş bir cilt yaması kullanmayın.

Butrans’ı nasıl kullanmalıyım?

Butrans yamasını yalnızca temiz, kuru ciltlere uygulayın. Bir yama uygulamadan önce cildi yıkamak için sadece temiz su (sabun veya diğer kimyasallar kullanmayın) kullanın.

Butrans yamasını, üst kolunuzun göğüs, arka, yan veya dış tarafının düz bir alanına uygulayın. 7 gün boyunca yamayı takın. Doktorunuz sizden söylemediği sürece bir seferde bir defadan fazla cilt yaması kullanmayın.

Yama giyerken ısınmaktan kaçının. Ateşiniz varsa doktorunuza bildirin. Isıtma pedi veya elektrikli battaniye, bronzlaşma yatağı veya sauna kullanmayın. Sıcak suda oturmayın, güneşlenmeyin veya canlı bir şekilde vücudunuzun sıcaklığını yükseltin. Isı, cildiniz tarafından emilen ilacın miktarını artırabilir ve aşırı doz veya ölüme neden olabilir.

7 gün sonra Butrans yamasını çıkarın ve değiştirin. Yeni yamayı göğüs, arka, yan veya üst koldaki farklı bir cilt alanına uygulayın. Bir cilt yamasını çıkardıktan sonra: yapışkan tarafı iyice yarıya katlayın ve yamayı tuvalete atın veya bu ilaçla verilen Yama Bertaraf Ünitesini kullanın. Çöp kutusuna kullanılmış bir Butrans cilt yaması yerleştirmeyin. Kullanılmayan cilt lekelerini artık bu tıpta ihtiyacınız olmadığında aynı katlanmış şekilde atın. Folyo çantasını veya yama astarlarını yıkamayın; Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir çöp kutusuna koyun.

Uzun süre kullandıktan sonra bu ilacı kullanmayı bırakmayın ya da hoşunuza gitmeyen çekilme belirtileri yaşayabilirsiniz. Doktorunuza Butrans kullanmayı nasıl güvenli bir şekilde durdurmanız gerektiğini sorun.

Butrans cilt yamalarını oda sıcaklığında saklayın. Her yamayı kullanmaya hazır olana kadar folyo kılıfında tutun. Her bir yeni pakette kaç deri yamasının kullanıldığını takip edin. Buprenorfin taciz uyuşturucusudur ve herhangi birinin ilacını yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığının farkında olmalısınız.

Hem kullanılan hem de kullanılmamış Butrans cilt yamalarını çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Kullanılmış deri yamasında bulunan buprenorfin miktarı, yanlışlıkla çuvalanan veya yamada çiğneyen bir çocuğa veya hayvana ölümcül olabilir. Bu olur ise acil tıbbi yardım isteyin.

Planlanan gününüzde bir düzeltme ekini değiştirmeyi unutursanız, yamayı kaldırın ve hatırladığınızda yeni bir düzeltme ekini uygulayın. Unuttuğunuz bir dozu telafi etmek için ek yamalar giymeyin.

 Bir buprenorfin aşırı doz, özellikle bir çocuğa ya da reçetesiz ilaç kullanan diğer bir kişide ölümcül olabilir. Aşırı doz belirtileri, yavaş nefes alma ve kalp hızı, şiddetli uykulu olma, kas güçsüzlüğü, soğuk ve cılız cilt, öğrencileri belirleme ve bayılma içerebilir.

Buprenorfin, bir Butrans cilt yamasına tutunan bir çocuğun ölümüne neden olabilir ve ağızda veya cilde yerleşir.

Alkol kullanmayın. Alkol buprenorfin ile kombine edildiğinde tehlikeli yan etkiler veya ölüm meydana gelebilir. Bu ürünlerin alkol içermediğinden emin olmak için yiyecek ve ilaç etiketinizi kontrol edin.

Bu ilaç, düşüncenizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Butrans’ın sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araç kullanmaktan kaçının. Baş dönmesi veya aşırı uyuşukluk düşme veya diğer kazalara neden olabilir.

Bir doz özledimse ne olacak?

Cildinizdeki yamaları başka bir kişiye bırakmasına izin vermeyin. Bir deri parçasının yapışkan tarafı başka biriyle temasa girdiğinde, cildi temiz suyla yıkayın ve hemen tıbbi bakım arayın. Vücudunuzun bir bölümünde, çocuğun cildinize yamaya ulaşabileceği veya çıkartabileceği bir cilt parçası giymekten kaçının. Çocukların sizi cilt yamasına oturttuklarını izlemesine izin vermeyin. Asla bir çocuğa Butrans cilt yamasının “bandaj” olduğunu söyleme.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Butrans’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Butrans’i kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Butrans’ı kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Zayıf veya sığ solunum, derin iç çeker, horlama yeni veya alışılmadık

Göğüs ağrısı, hızlı kalp hızı, nöbet (konvulsiyonlar)

Hafif başlı bir his, tıpkı senin gibi

Butrans yan etkileri

Kabarcıklar, şişme veya yama giyilen ciddi iritasyon

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Düşük kortizol seviyeleri – mide bulantısı, kusma, iştahsızlığı kaybı, baş dönmesi, yorgunluk veya zayıflamanın kötüleşmesi.

Çalkantı, halüsinasyon, ateş, terleme, titreme, hızlı kalp hızı, kas sertliği, seğirme, koordinasyon kaybı, mide bulantısı, kusma veya ishal gibi serotonin sendromu semptomları varsa hemen tıbbi yardım isteyin.

Ortak Butrans yan etkileri şunları içerebilir:

Kabızlık, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, mide ağrısı

Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, yorgun his; veya

Kızarıklık, kaşınma veya yamanın giyildiği hafif cilt döküntüsü.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Buprenorfin ile birlikte kullanıldığında bazı ilaçlar istenmeyen veya tehlikeli etkilere neden olabilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmadığınız ilaçları bildirin.

Uyuşturucu kullanan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla bu ilacı kullanmak tehlikeli veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir. Butrans’ı uyku ilacı, sakinleştirici veya sakinleştirici, diğer narkotik ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbetler için kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız, Butrans’ı kullanmamalısınız. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi oluşabilir. MAO inhibitörleri arasında izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsipromin ve diğerleri bulunur.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere buprenorfin ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

3.06.2016-03-30, 11:04:19 AM.

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Programı 3 Orta derecede kötüye kullanma potansiyeli

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Alert: hükümet Opioid Bağımlılığının Tedavisinde Probuphine (Buprenorfin) İmplantını Onayladı

Kronik Ağrı tramadol, oksikodon, Cymbalta, Percocet, duloksetin, fentanil, morfin, Dilaudid, Oksijenontin, metadon, Ultram, hidromorfon

Butrans’ı hangi ilaçlar etkileyecek?

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tilenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, hidrokodon, amitriptilin, Percocet, hidroksijin, klonidin

Butrans (buprenorfin)