C1 esteraz inhibitörü rekombinant intravenöz

Terapötik Sınıf: Bağışıklık Modülatörü

C1 esteraz inhibitörü rekombinant için kullanır

C1 esteraz inhibitörü rekombinantı sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. C1 esteraz inhibitörü rekombinant için aşağıdakiler düşünülmelidir

C1 esteraz inhibitör rekombinantına veya başka herhangi bir ilaca herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

12 yaş ve altındaki çocuklarda C1 esteraz inhibitörü rekombinantının yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın C1 esteraz inhibitörü rekombinantının etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

C1 esteraz inhibitörü rekombinantını kullanmadan önce

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, c1 esteraz inhibitör rekombinantının kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitim almış sağlık uzmanı c1 esteraz inhibitörü rekombinant verecektir. C1 esteraz inhibitörü rekombinant damarlarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir. İlaç yavaş yavaş enjekte edilmelidir, bu nedenle IV tüpünüz 5 dakika boyunca yerde kalmalıdır.

C1 esteraz inhibitörü rekombinant bazen evde hastaneye veya klinikte bulunmaya ihtiyaç duymayan hastalara verilebilir. Evde c1 esteraz inhibitörü rekombinantı kullanıyorsanız, doktorunuz ya da hemşiresiniz size ilacın nasıl hazırlanacağı ve enjekte edileceğini öğretecektir. İlacın nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun.

Bir HAE saldırısı sırasında kendiniz yapamıyorsanız, aile üyeleri veya birlikte olduğunuz diğer insanlara ilacın nasıl enjekte edileceğini bilmelerini sağlayın.

İlaçlarınızı her taktığınızda yeni bir iğne ve şırınga kullanın.

Toz veya sıvının rengini değiştirmediğinden emin olmak için enjeksiyon takımlarını düzenli olarak kontrol edin. Toz veya sıvı rengini değiştirdiyse veya karışık sıvıda katılar varsa c1 esteraz inhibitörü rekombinantını kullanmayın.

HAE atağınız olması durumunda c1 esteraz inhibitörü rekombinant taşıyın ve acil kullanım için her zaman yanınızda bulundurun.

C1 esteraz inhibitörü rekombinantı bir hasta bilgi broşürüyle birlikte verilir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

C1 esteraz inhibitörü rekombinant dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece c1 esteraz inhibitör rekombinantının ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Toz flakonu buzdolabında veya oda sıcaklığında saklayın. İlacınızı kullanmaya hazır olana kadar orijinal karton kutusunda saklayın. Donma.

Karışık ilaçları derhal kullanın ya da karıştırdıktan 8 saat sonra buzdolabında saklayın.

Şişeyi kullandıktan sonra atın, içinde ilaç kalmış olsa bile.

C1 esteraz inhibitör rekombinantının doğru kullanımı

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve kullanmaya devam etmeye devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

HAE saldırıları hayatı tehdit edicidir ve hemen tıbbi müdahale gerektirir. C1 esteraz inhibitör rekombinant kullandıktan sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile, derhal doktorunuza danışın veya mümkün olan en kısa sürede bir acil servise gidin.

C1 esteraz inhibitörü rekombinant ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Döküntüler, kaşıntı, ürtiker, ses kısıklığı, göğüs sıkışması, baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma, nefes darlığı, nefes darlığı sorunları, yutkunma sorununuz varsa veya ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştikten sonra hemen doktorunuzu veya hemşiresini arayın. C1 esteraz inhibitör rekombinantı alırsınız.

C1 esteraz inhibitörü rekombinantı kan pıhtısı geliştirme riskinizi artırabilmektedir. Kollarınızda, bacaklarında veya midenizde şişme ve ağrı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, sansasyon kaybı, karışıklık veya kas kontrolünde veya konuşmada sorun yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Önlemler C1 esteraz inhibitörü rekombinant kullanırken

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Herediter Anjiyoödem Berinert, Firazyr, Cinryze, Kalbitor, Ruconest, C1 esteraz inhibitörü (insan), icatibant, ecallantid

C1 esteraz inhibitörü rekombinant Yan Etkiler

C1 esteraz inhibitörü (insan)