Cabazitaksel

Cabazitaxel, vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesine ve yayılmasına müdahale eden bir kanser tıbbıdır.

Cabazitaxel, vücudun diğer bölgelerine yayılmış (metastatik) prostat kanseri tedavisinde prednison ile birlikte kullanılır.

Cabazitaxel genellikle diğer kanser ilaçlarının başarısız olmasından sonra verilir.

Cabazitaxel, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Hamileyseniz, cabazitaxel kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir.

Ciddi karaciğer hastalığı, düşük beyaz küre sayısı veya herhangi bir polisorbat 80 içeren alerjiniz varsa cabazitaxel kullanmamalısınız.

Cabazitaxel, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir. Bu, hasta olan diğerlerinin yanında olmaktan hasta olmanızı kolaylaştırabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir.

Cabazitaxel ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Döküntü veya cilt kızarıklığı, göğüs sıkışması veya nefes darlığı varsa ya da dışarı çıkmış gibi hissederseniz doktorunuzu arayın ya da bakım vereninize derhal haber verin.

Cabazitaxel için alerjiniz varsa ya da eğer varsa, bu ilacı kullanmamalısınız

Şiddetli karaciğer hastalığı

Düşük beyaz küre sayısı; veya

Polisorbat 80 içeren herhangi bir ilaca karşı alerji.

Cabazitaxel’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

karaciğer hastalığı

böbrek hastalığı

Herhangi bir ilaca şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü

Pelvik alana radyasyon tedavisi öyküsü

Mide veya bağırsak kanaması öyküsü

65 yaş üzerindeyseniz

Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve) ve diğerleri gibi bir NSAID (nonsteroid antienflamatuvar ilaç) alırsanız; veya

(Varfarin, Coumadin, Jantoven) veya kan pıhtını önlemek için kullanılan diğer ilaçları (clopidogrel, Plavix, Ticlid ve diğerleri) kullanırsanız.

Hamileyseniz, cabazitaxel kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Etkin doğum kontrolünü kullanın ve tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildirin.

Cabazitaxel’in anne sütüne geçip geçmediği veya bebeğe zarar verebileceği bilinmiyor. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Cabazitaxel damardan enjekte edilir. Bu enjeksiyonu bir klinik veya hastane ortamında alacaksınız. Cabazitaksel yavaş verilmeli ve IV infüzyonunun tamamlanması yaklaşık 1 saat sürebilir.

Cabazitaxel genellikle her 3 haftada bir verilir. Büyük olasılıkla cabazitaksel tedaviniz boyunca her gün ağızdan prednison alırsınız. Doktorunuzun doz talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Doktorunuzun önerisi olmadan prednison almayı bırakmayın ya da cabazitaxel’in neden olduğu hoş olmayan yan etkilere sahip olabilirsiniz. Herhangi bir doz kaçırdıysanız veya herhangi bir sebepten prednisone almayı bıraktıysanız doktorunuza bildirin.

Cabazitaxel almadan yaklaşık 30 dakika önce, bazı yan etkileri önlemeye yardımcı olmak için başka ilaçlar verilebilir.

Tüm ilaçları doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlaç kılavuzunu veya her ilacın sağladığı hasta talimatlarını okuyun. Dozlarınızı veya ilaç programınızı doktorunuzun önerisi olmadan değiştirmeyin.

Cabazitaxel, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini azaltabilir. Bu, hasta olan diğerlerinin yanında olmaktan hasta olmanızı kolaylaştırabilir.

Bu ilacın zararlı etkilere neden olmadığından emin olmak için sık sık tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir. Kanser tedaviniz bu testlerin sonuçlarına dayanarak ertelenebilir.

Doktorunuz size cabazitaxel tedavisi boyunca evinizdeki sıcaklığını kontrol etmenizi söyleyebilir.

Devam eden kusma veya ishal varsa veya normalden çok terleme yapıyorsanız doktorunuzu arayın. Kabarazitaksel alırken, ciddi bir elektrolit dengesizliğine neden olabilecek haliyle kurutulabilir.

Cabazitaksel enjeksiyonunuz için bir randevuyu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Help (Poison Yardım) hattını arayın.

Cabazitaxel ile tedavi ediliyor iken, St. John’s wort içeren bir bitkisel takviyeden kaçının.

Bu ilaç vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bir doz aldıktan sonra en az 48 saat boyunca vücut sıvılarınızın ellerinizle veya diğer yüzeylerle temas etmesine izin vermeyin. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Cabazitaxel ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Allerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: ürtiker, kızarıklık veya kızarıklık; Göğüs sıkışması veya nefes darlığı; Hafif başlı hissetmek; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Mide ağrısı veya hassasiyet, şiddetli kusma veya ishal, devam eden kabızlık

İdrarda kan, ağrı ya da idrar yaparken yanma

Düşük kan hücresi sayısı – ateş, titreme, grip benzeri semptomlar, şişmiş diş etleri, ağız yaraları, deride yaralar, hızlı kalp hızı, soluk cilt, kolay morarma, olağandışı kanama, hafif başlı hissi

Karın kanamasının belirtileri – Kanlı veya katranlı dışkı, kan dökmesi veya kahve gerekçesiyle benzeyen kusma; veya

Böbrek problemi belirtileri – az veya hiç idrar yapmaz; Ağrılı veya zor idrara çıkma; Ayak veya ayak bileklerinde şişme; Yorgun veya nefes darlığı hissediyorum.

Ciddi yan etkiler yaşlı erişkinlerde daha olası olabilir.

Genel yan etkiler aşağıdakileri içerebilir:

Düşük kan hücresi sayımı, ateş, öksürük, sorun nefes alma

Bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık

Kabızlık, ishal

Zayıflık, yorgun his

Idrardaki kan

Eklem ağrısı, bel ağrısı

Hissizlik, yanan ağrı veya ellerinizde veya ayaklarınızdaki çınlama hissi

Tadınızdaki değişiklikler; veya

saç kaybı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’ya bildirebilirsiniz.

Prostat kanseri için normal erişkin doz

Her üç haftada bir 1 saatte 25 mg / m2 IV; Yorumlar; – Prednizone veya prednizolon ile kombinasyon halinde kullanın .; Her bir uygulamadan en az 30 dakika önce premedikasyon rejimi verin; Antiemetikler profilaktik olarak veya gerektiğinde verin. – Tedavi boyunca yeterli hidrasyon sağlayın; Kullanım: Daha önceden bir dosetaksel içeren rejim ile tedavi edilen, hormona dirençli metastatik prostat kanseri olan hastaların tedavisinde prednizon veya prednizolon ile kombinasyon halinde kullanın.

Birçok ilaç cabazitaxel ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir. Kullandığınız tüm ilaçları ve cabazitaxel ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamış veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

 Cerner Multum, Inc. Sürüm: 2.06. Düzeltme Tarihi: 2015-09-22, 7:32:35 AM.