Cabazitaxel (intravenöz yol)

Ka-baz-i-TAX-el

Nötropenik ölüm bildirildi. Nötropeni izlemek için sık kan sayımı alın. Cabazitaksel nötrofil sayısı 1500 hücre / mm (3) veya daha az olan hastalarda kontrendikedir. Şiddetli hipersensitivite ortaya çıkabilir ve genelleştirilmiş döküntü / eritem, hipotansiyon ve bronkospazi içerebilir. Şiddetli reaksiyonlar oluşursa cabazitaxele son verin ve uygun tedaviyi uygulayın. Cabazitaxel, cabazitaxel’e veya polisorbat 80 ile formüle edilen ilaçlara şiddetli aşırı duyarlılık reaksiyonları geçiren hastalarda kontrendikedir.

ABD’de.

Kullanılabilir Dozaj Formları

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Mitotik İnhibitör

Metastatik (önceden yayılmış kanser) prostat kanseri olan erkeklerin tedavisinde Cabazitaxel enjeksiyonu steroid tıp (örn., Prednison) ile birlikte verilir. Zaten iyi çalışmayan diğer ilaçlarla tedavi edilen hastalarda kullanılır.

Cabazitaxel, antineoplastikler (kanser ilaçları) adı verilen ilaç grubuna dahildir. Sonuçta yok olan kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi de etkilenebileceğinden, istenmeyen diğer etkiler de ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir.

Cabazitaxel sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetiminde verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Cabazitaksel için aşağıdakiler düşünülmelidir

Cabazitaxele veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın cabazitaksel enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda cabazitaxel enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda cabazitaxel alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek istenmeyen yan etkilere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Cabazitaxel’i aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Cabazitaksel’i aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Cabazitaxeli aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne sıklıkta cabazitaxel kullandırabilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, cabazitaxel kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar çok güçlüdür ve birçok istenmeyen etkiye sahip olabilirler. Cabazitaxel almadan önce, tüm riskleri ve faydaları anladığınızdan emin olun. Tedaviniz sırasında doktorunuzla yakın çalışmanız önemlidir.

Cabazitaxeli bir hastane veya kanser tedavi merkezinde bulacaksınız. Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size cabazitaxel verecektir. Kabazitaksel damarlarınızda bir iğne ile verilir.

Cabazitaksel genellikle oral prednizone ile birlikte verilir. Doktorunuz ne kadar prednizon alacağınızı ve ne sıklıkta kullanacağınızı size söyleyecektir.

Enjeksiyondan allerjik reaksiyonları ve mide bulantısını önlemeye yardımcı olmak için başka ilaçlar da alabilirsiniz.

Cabazitaxel ile gelen hasta talimatlarını okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Cabazitaxel’in düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Cabazitaxel geçici olarak kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Yapabiliyorsanız, enfeksiyonu olan insanlardan kaçının. Ateş veya titreme, öksürük veya ses kısıklığı, bel ağrısı veya yan ağrısı ya da ağrılı ya da zor idrara çıkma durumunda doktorunuzla hemen kontrol edin.

Cabazitaxel ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Cabazitaxel kullanırken öksürük, baş dönmesi, nefes darlığı, göğüste boğaz sıkışması, yüzünüzdeki veya elinizdeki şişme, ateş, titreme, kızarıklıklar, cilt kızarıklığı veya baş dönmesi veya baygınlık hissiniz varsa hemen doktorunuza bildirin. .

Cabazitaxel ciddi mide veya barsak sorunlarına neden olabilir. Ateş, kabızlık, ishal veya karın ağrısı veya hassasiyetiniz varsa derhal doktorunuzu arayın.

Cabazitaksel ile böbrek yetmezliği oluşabilir. Karışıklığınız varsa, idrar çıkışınız azalmışsa, baş dönmesi, sinirlilik, uyuşukluk, kas seğirme, mide bulantısı, hızlı kilo verme, yüzün şişmesi, ayak bilekleri veya elleriniz veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflığınız varsa hemen doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.