Carer’ın hikayesi: ‘Karım alkoliktir’

David, karısını 20 yılı aşkın bir süre önce tek çocuğunun doğumundan sonra içmeye başladığından beri ilgilendirmektedir.

Karen’in (gerçek adı değil) “bir krizden diğerine geçilmesi” bakımını anlatıyor.

Genç oğlunu aşırı içki içmekten korumak için David isteksizce onu yatılı okula gönderdi.

Zorluklara rağmen, David eşiyle birlikte kaldı, ancak evliliklerinin uzun zaman önce karı koca bir ilişkisi olmayı bıraktığını söyledi.

Bipolar hastalık

Yıllar boyunca üç şey David’e devam etmesi için güç verdi: Samaritian yardım hattı, günlüğü ve egzersizleri.

Karen, daha sonra bipolar hastalık olarak teşhis edilen doğum sonrası depresyon geçirdi. Hastalığı yüzünden çalışmayı bıraktı ve başa çıkmanın bir yolu olarak içmeye başladı. David, “Çok fazla viski içiyor, onu çok agresif yapıyor” diyor.

Stresli olduğu zaman daha çok içti – örneğin, oğulları yatılı okula giderken ya da eve dönerken. “Onu en kötü günlerinde görürdü,” diyor David.

David bazen çok kötü bir düşüş geçirmesinden sonra Karen için bir ambulans çağırmak zorunda kalmıştı, ya da kendisine ve oğullarına şiddet uyguladığında polisi aramak zorunda kaldı. “Bir krizden diğerine geçtik” diyor.

Karen’in içtiği herhangi bir duruş işareti göstermediğinden David, batı Londra evinden oğluyla taşınmaya karar verdi, o zaman o zamanlar yaşları 10 idi. “Karen’in ailesi ilk sorumluluğumun oğluma ait olduğunu ve onu cehennemden çıkarmam gerektiğini söyledi. Evde, “diyor David.

Ayrı olarak yaşamak, ailenin kalıcı olarak bölünmesini önlemeye yardımcı oldu. “Bakıcı rolü aileyi devam ettirmeye çalışmak” diyor.

Destek

Eşi yakınında yaşayan David, hayatının “inanılmaz derecede yalıtılmış” hale geldiğini söylüyor. Ancak, dekorasyon sektöründe kendi hesabına çalışan bir esnaf olarak, yalnız başına vakit geçirmekten mutlu olduğunu söylüyor.

David şimdi Karen’i göz önünde tutarak haftada 10 saat harcıyor. Ayrıca, Engellilik Yardımı yardımı yoluyla ev yardımları da dahil olmak üzere sosyal hizmetlerden destek almaktadır.

David, içki içmeye devam ediyor: “Artık viski içmiyor, ama güçlü lager içiyor. İçki almayı asla bırakmayacağını bildiğim kadar çok defa detoksa girdi. Kabul ediyorum.

David, bilgi ve duygusal destek de dahil olmak üzere kendisine çeşitli bakım destek hizmetleri teklif eden yerel Carers Trust merkezinden destek almaktadır. Aynı zamanda ona benzer durumlarda diğer bakıcılarla tanışma ve deneyimlerini onlarla paylaşma şansı vermiştir.

Buharını kesmesi gerektiğinde, Samaritalıların büyük rahatlama teklif ettiğini fark ediyor. “Sadece gerçekten ilgi duyan ve sempatik olan biriyle konuşabilmek, muazzam bir yardım” diyor. “Sonrasında tamamen rahatladım.

Her gün yazdığı bir günlük tutuyor. “Sanki orada birileri konuşmak zorunda kalıyor” diyor. Ayrıca yüzmeyi çok terapötik buluyor. “Zor zamanlar geçirdiğimde hayal kırıklıklarım yüzüp attı.

Bir bakıcı olarak yaşadığı sıkıntılardan biri sosyal hizmetlerde eşinin bakım ekibinin bir parçası olarak görülmemektedir. “Bakımı konusunda nadiren danıştım” diyor. “Karımın geçmişi konusundaki muazzam deneyimlerimi ve durumunun şekline aşinalıklarını kaybediyorlar.

Birine bakarsanız, bilgi, tavsiye ve destek için Bakım ve destek bölümüne gidin veya 0300 123 1053 numaralı telefondan Carers Direct yardım hattını arayabilirsiniz.

18/09 /

18/09 /

Size yakın servisler

Hizmetler

yer

Birimlerinizi çalıştırın ve geribildirim alın

Bir alkolik bakım yapıyorsanız, yardım almak ve kendinize iyi bakmak gibi tavsiyeler ve destek

Bakıcı olarak karşılaşabileceğiniz sorunları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak ve onlarla baş etmek için yeni yollar bulmak için bu kursu deneyin

Azaltmanıza yardımcı olmak için pratik ipuçları, ayrıca düşük riskli içki içme, alkolünüzün sağlığınızı nasıl etkilediği ve birimleri anlamanıza ilişkin bilgiler

Araçlar tanıtımı

Bir alkolik bakımı

Güvenle Bakım

İçki içme ve alkol