Ceenu

Kemik iliği baskılanması, özellikle trombositopeni ve lökopeni, zaten rahatsız olan bir hastada kanama ve ezici enfeksiyonlara katkıda bulunabilir, lomustinin en yaygın ve şiddetli toksik etkileri. Kan sayımları bir dozdan sonra en az 6 hafta boyunca haftalık olarak izlenmelidir. Önerilen dozda, lomustine kursları her 6 haftadan daha sık verilmemelidir. Lomustinin kemik iliği toksisitesi birikimlidir ve bu nedenle dozaj ayarlaması önceki dozdan en alt kan sayımlarına dayanarak düşünülmelidir.

Ceenu için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Alkilleyici Ajan

Kimyasal Sınıf: Nitrozoüre

Lomustine, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi lomustinden de etkilenebileceğinden, diğer etkiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Diğer etkiler (örneğin, saç dökülmesi) ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Lomustin ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz ve tıbbınız bu ilacın yapacağı iyilik ve bunun kullandırma riskleri hakkında konuşmalıdır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Ceenu’yu Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda, yaşın lomustinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, çocuklarda bu ilacın yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler beklenmemektedir.

Geriatrik hastalarda yaşın lomustinin etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda yaşa bağlı böbrek problemleri görülmekte ve bu da lomustin alan hastalar için doz ayarlaması yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, lomustin içeren bir takım ürünlerin doğru bir şekilde kullanılması hakkında bilgi sağlar. Ceenu’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Doktorunuzun emrettiğinden daha fazla veya daha azını kullanmayın. İhtiyacınız olan kesin ilaç miktarı dikkatli bir şekilde hesaplanmıştır. Çok fazla zaman ayırmanız, yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir; çok az almanız durumunuzu iyileştirmeyebilir.

Uygun miktarda lomustin almanız için, kabın içerisinde iki veya daha fazla farklı kapsül türü olabilir. Bu bir hata değildir. Kap içindeki tüm kapsülleri aynı anda almanız ve böylece dozu doğru dozda almanız önemlidir.

Bu ilacı kullanırken dikkatli olun. Bu ilacı içeren kapsüllere dokunurken eldiven kullanın. Kapsülleri kırmayın, ezmeyin veya açmayın. Bu ilacın herhangi biri derinize, burnunuza veya ağzınıza girerse, alanı hemen sabun ve su ile yıkayın. İlaç gözünüze bulaşırsa, derhal su ile yıkayın ve doktorunuzu arayın.

Bu ilaç bazen diğer ilaçlarla birlikte verilir. Bir ilaç kombinasyonu kullanıyorsanız, her birini doğru zamanda aldığınızdan ve karıştırmadığınızdan emin olun. İlacınızı doğru zamanda almayı hatırlamanın bir yolunu planlamanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın.

Bulantı ve kusma genellikle lomustin ile ortaya çıkar, ancak genellikle 24 saatten daha az sürer. İştah kaybı birkaç gün sürebilir. Bu ilaç yatmadan önce boş mideye konur, bu nedenle mide rahatsızlığı azalır. Bu yan etkileri azaltmanın diğer yollarını doktorunuza sorun.

Kısa süre sonra lomüntüsü aldıktan sonra kusarsanız, doktorunuza danışın. Dozu tekrar almanız söylenebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Uygun lomustin kullanımı

Bu ilacın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız, talimatlar için doktorunuza, evde bakım veren kişiye veya tedavi kliniğine başvurun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Ateş, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, konfüzyon, nefes darlığı, ayaklarda şişme veya bacaklarda aşağılama, alışılmadık kanama veya morarma veya sarı gözler veya cilt şu semptomlardan herhangi birisine sahipseniz hemen doktorunuza danışın.

Ceenu Kullanırken Önlemler

Lomustin ile tedavi altına alınırken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) bulunmaz. Lomustine vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilecek enfeksiyonu bulma şansınız var demektir. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, yakın zamanda ağızdan çocuk felci aşısı yaptırmış kişilerin de sakınınız. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Lomustine geçici olarak kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Gerekli etkileri yanında, lomustin gibi ilaçlar bazen kan sorunları, saç dökülmesi ve diğer yan etkiler gibi istenmeyen etkilere neden olabilir; bunlar aşağıda açıklanmaktadır. Ayrıca, bu ilaçların vücuda etki etme şekli nedeniyle, ilaç kullanıldıktan aylar veya yıllar sonrasına kadar ortaya çıkmayacak diğer istenmeyen etkilere neden olabilecek bir şans bulunmaktadır. Bu gecikmiş etkiler, lösemi gibi belirli kanser türlerini içerebilir. Bu olası etkileri doktorunuzla tartışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Ceenu Yan Etkiler

CeeNU (lomustine)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Beyin Tümörü cisplatin, Afinitor, everolimus, karmustin, lomustin, Zortress, Platinol, Gleostin

Anaplastik Oligodendroglioma vinkristin, lomustin, Oncovin, prokarbazin, Gleostin, Vincasar PFS, Matulane

Hodgkin Lenfoma siklofosfamid, doksorubisin, Sitoksan, Opdivo, nivolumab, vinkristin, etoposid, Adriamisin

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için CeeNU destek grubuna katılın.