Chiari malformasyon tedavileri ve ilaçlar

Ameliyatla basıncın azaltılması

Cerrahi riskler ve takip

Chiari malformasyonunun tedavisi, durumunuzun ciddiyetine ve özelliklerine bağlıdır.

Hiçbir belirtiniz yoksa, doktorunuz muhtemelen düzenli muayene ve MR görüntülemeler dışında izleme önerilmeyecektir.

Baş ağrısı veya diğer ağrı türleri birincil belirti olduğunda, doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir.

Doktorlar genellikle semptomatik Chiari malformasyonunu ameliyatla tedavi eder. Hedef, beyin ve omurilik kanalının anatomisinde meydana gelen değişikliklerin ilerlemesini durdurmanın yanı sıra semptomlarınızı hafifletmek veya dengelemektir.

Başarılı olduğu zaman ameliyat, serebellum ve omurilik üzerindeki baskıyı azaltabilir ve omurilik sıvısının normal akışını geri yükleyebilir.

Posterior fossa dekompresyonu adı verilen, Chiari malformasyonu için en yaygın ameliyatta cerrah kafatasının arkasındaki küçük bir kemik bölümünü çıkarır ve beyninize daha fazla yer açarak baskıyı hafifletir.

Birçok durumda beyininizin kapanması dura mater olarak adlandırılabilir. Ayrıca, örtüyü genişletmek ve beyninize daha fazla yer açmak için bir yama yerine dikilebilir. Bu yama yapay bir malzeme olabilir veya vücudunuzun başka bir bölümünden hasat edilmiş doku olabilir.

Doktorunuz omurilik üzerindeki baskıyı hafifletmek ve spinal kord için daha fazla alana izin vermek için omurganın küçük bir bölümünü de çıkarabilir.

Cerrahi teknik, sıvı dolu bir boşluğun (sirinx) mevcut olup olmadığına veya beyninizde (hidrosefali) sıvı olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Bir sirinx veya hidrosefali varsa, fazla sıvı boşaltmak için bir tüpe (şönt) ihtiyacınız olabilir.

Cerrahi, enfeksiyon, beyninizdeki sıvı, beyin-omurilik sıvısı kaçağı veya yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar gibi riskleri içerir. Ameliyatın sizin için en uygun alternatif olup olmadığına karar verirken, doktorunuzla artı ve eksilerini tartışın.

Ameliyat çoğu insanda semptomları azaltır, ancak omurilik kanalındaki sinir yaralanması zaten gerçekleşmişse, bu işlem hasarı tersine çevirecektir.

Ameliyat sonrasında, ameliyatın sonuçlarını ve beyin omurilik sıvısı akışını değerlendirmek için periyodik görüntüleme testleri de dahil olmak üzere doktorunuzla düzenli takip muayenelerine ihtiyacınız olacaktır.