Cilt altı subesi

Terapötik Sınıf: Bronkodilatör

Brethine için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Sempatomimetik

Terbutalin bronkodilatör olarak bilinen ilaç ailesine aittir. Bronkodilatörler, akciğerlerin bronş borularındaki (hava geçişleri) kasları rahatlatan ilaçlardır. Bronş tüplerindeki hava akışını artırarak öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve sorunlu solunumu rahatlatırlar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

12 yaşından küçük çocuklarda terbutalin enjeksiyonu kullanılması önerilmez.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda terbutalin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, terbutalin enjeksiyonu alan hastalar için dozda bir uyarı ve dikkat gerektirebilecek yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olma olasılığı daha yüksektir.

Brethine’i Kullanmadan Önce

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç cildinizin altındaki bir atış olarak verilir (genellikle omuz bölgesine girer).

Bu ilaç bazen hastanede veya klinikte bulunması gerekmeyen hastalara evde verilebilir. Bu ilaçları evde kullanıyorsanız, doktorunuz sizlere veya ilacı nasıl hazırlayacağınıza ve enjekte edeceğinize önem veren birisi öğretecektir. İlacın nasıl hazırlandığını ve enjekte edildiğini tam olarak anladığınızdan emin olun.

Bu ilacı sadece yönettiği gibi kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve bunu doktorunuzdan emreden daha sık kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilacı astım için kullanıyorsanız, daha önce başlamış bir astım atağı için daha hızlı çalışan başka bir ilaç kullanmanız gerekir. Akut atak için kullanacağınız başka bir ilacınız yoksa veya bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Açılmamış olan bu tüpleri oda sıcaklığında, ısıdan ve direkt ışıktan uzakta saklayın. Donma. Açık bir tıp şişesi hemen kullanılmalıdır.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmış iğneleri, iğnelerin içinden geçemeyecekleri sert, kapalı bir kapta atın. Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesini ve ilacın neden olduğu istenmeyen etkileri kontrol etmesini sağlayacaktır.

Brejinin Doğru Kullanımı

Preterm doğum eylemini önlemek veya tedavi etmek için bu ilacı kullanmak hamile kadınlara zarar verebilir. Bu ilaç uzun süre hamile bir kadına verildiğinde kalp rahatsızlığı riskini ve diğer ciddi yan etkileri artırabilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın bir dozunu kullandıktan sonra solunum güçlüğü devam ederse veya durumunuz daha da kötüye giderse, derhal doktorunuza danışın.

Astım için bu ilacı içeren anti-inflamatuar bir ilaç (örn., Kortikosteroidler) de alıyor olabilirsiniz. Doktorunuz tarafından size söylendiğine göre, astımın daha iyi görünmesine rağmen anti-inflamatuar ilacı almayı bırakmayın.

Cilt döküntüsü, ürtiker veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza danışın.

Hipokalemi, bu ilacı kullanırken oluşabilir. Konvülsiyonlar, azalmış idrar, ağız kuruluğu, susuzluk artışı, düzensiz kalp atışı, iştahsızlık, ruh hali değişiklikleri, kas ağrısı ya da kramplar, mide bulantısı ya da kusma, uyuşukluk ya da karıncalanma gibi belirtilerden birden fazlasına sahipseniz hemen doktorunuza danışın. Eller, ayaklar veya dudaklarda, nefes darlığı veya olağandışı yorgunluk veya zayıf yönler.

Bu ilaç kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diyabetikseniz ve kanınızın veya idrar şekeri testlerinin sonuçlarında bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi sorunları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri için reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaçları içerir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Brethin Kullanırken Önlemler

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Brethin Yan Etkiler

Brethin (terbutalin)

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Prematüre Doğum nifedipin, progesteron, terbutalin, Prometrium, Makena, Endometrin, Crinon, ritodrin

Astım, Bakım Simbisi, albuterol, flutikazon, montelukast, Singulair, Advair Diskus, Ventolin, ProAir HFA

Astım, akut albuterol, Ventolin, deksametazon, ProAir HFA, metilprednizolon, hidrokortizon, teofilin