Cimzia

Certolizumab pegol alan hastalarda tüberküloz, invaziv fungal enfeksiyonlar, bakteriyel, viral ve diğer fırsatçı enfeksiyonlar, bazı ölümcül gözlemlenmiştir. Hastalar, tüberküloz risk faktörleri açısından değerlendirilmeli ve certolizumab pegol başlatılmadan önce ve tedavi sırasında latent tüberküloz enfeksiyonu açısından test edilmelidir. Latent tüberküloz enfeksiyonunun tedavisi, certolizumab pegol ile tedaviden önce başlatılmalıdır. Latent tüberküloz enfeksiyonu negatif olan hastalarda tüberküloz dahil enfeksiyon bulguları ve semptomları için certolizumab pegol alan hastaları izleyin. Tümör nekroz faktörü (TNF) blokerleri ile tedavi edilen pediatrik hastalarda (bu popülasyonda belirtilmemiş) bazı ölümcül lenfoma ve diğer maligniteler bildirilmiştir.

Cimzia için kullanır

Terapötik Sınıf: Bağışıklık Bastırıcı

Farmakolojik Sınıf: Monoklonal Antikor Parçası

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın certolizumab enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda certolizumab enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, bu ilaç yaşlı insanlarda daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir ve bu da certolizumab alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Cimzia’yı Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Bu ilaç cildinizin altında, genellikle karında (mide) veya üst uyluklarda atış olarak verilir.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Certolizumab evde de verilebilir. Bu ilaçları evde kullanıyorsanız, doktorunuz ya da hemşiresiniz size ilacın nasıl hazırlanacağını ve enjekte edileceğini öğretecektir. İlacın nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun.

Önceden doldurulmuş şırıngayı kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız, talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Buzdolabında saklayın. Donma.

İlaçları doğrudan ışığa karşı koruyun. İlacınızı kullanmaya hazır olana kadar ilaçlarınızı orijinal ambalajında ​​saklayın.

Kullanılmış şırıngaları, iğnelerin içinden geçemeyeceği sert, kapalı bir kapta atın (delinmeye dirençli değil). Bu kabı çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Cimzia’nın Doğru Kullanımı

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Certolizumab geçici olarak kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce tüberküloz için cilt testi yaptırmanız gerekir. Siz ya da evinizdeki herhangi bir kişi bir tüberküloz cilt testi için olumlu bir tepki yaşarsa doktorunuza bildirin.

Siz certolizumab ile tedavi edilirken ve tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Certolizumab vücudun direncini düşürebilir ve aşı da işe yaramayabilir veya aşı önlemeye yönelik enfeksiyonu alabilirsin. Buna ek olarak, canlı virüs aşıları alan evinizde yaşayan diğer kişilerin yanında olmamanız gerekir çünkü size virüsü geçirebilecek bir şans vardır. Canlı aşılara örnek olarak kızamık, kabakulak, grip (nazal grip aşısı), poliovirüs (oral form), rotavirüs ve kızamıkçık örnekleri verilebilir. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun.

Sarı cilt veya gözler, koyu kahverengi renkli idrar, sağa sola karın ağrısı, ateş veya şiddetli yorgunluk gibi karaciğer problemleri belirtileri varsa hemen doktorunuza danışın.

Bu ilaç, bu ilacı kullandıktan aylar veya yıllar sonrasına kadar oluşmayabilecek diğer istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu tür ilaçları kullanan az sayıda insan (çocuk ve gençler dahil) belirli kanser türlerini geliştirmiştir (örneğin, lösemi, deri kanseri). Bazı hastalarda lenfoma adı verilen nadir bir kanser türü gelişti. Kanama, morarma ya da zayıflık, boynunuzda şişmiş lenf nodları, koltuk altlarında ya da kasık varsa ya da açıklanamayan kilo kaybı varsa doktorunuzla konuşun. Ayrıca, cildinizde kırmızı, kabuklu yamalar veya sızlığa maruz kalmış darpuklar varsa derhal doktorunuza danışın.

Göğüs ağrısı, azalmış idrar çıkışı, genişleyen boyun damarları, aşırı yorgunluk, düzensiz solunum, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, yüz şişmesi, parmaklar, ayaklar veya bu belirtilerin birden fazlası varsa şu an doktorunuza danışın. Alt bacaklar, göğüste sıkışma, solunum sıkıntısı, kilo alma veya hırıltı. Bunlar konjestif kalp yetmezliği adı verilen kalp rahatsızlığı belirtileri olabilir.

Certolizumab ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kaşıntı, kaşıntı, baş dönmesi, baygınlık veya başın çarpması, yüz, boğaz, bacaklar veya ayaklarda şişme veya ilacı aldıktan sonra solunum sıkıntısı çekiyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Cimzia Kullanırken Önlemler

Bu ilacı kullanan bazı insanlar lupus benzeri semptomlar geliştirdi. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, eklem ağrısı veya yanaklarda veya kollarınızda güneşe karşı duyarlı bir döküntü yaşamanız durumunda doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekiminin bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Cimzia Yan Etkileri

Cimzia (certolizumab)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Psöriatik Artrit prednizon, Humira, metotreksat, triamsinolon, deksametazon, Decadron

Ankilozan Spondilit, prednison, naproksen, Humira, aspirin, diklofenak, Celebrex

Romatoid Artrit Humira, Plaquenil, hydroxychloroquine, sulfasalazine, Enbrel, Remicade

Crohn Hastalığı Humira, budesonid, azathioprine, hyoscyamine, Remicade, Lialda