Çocuklarda baş ağrıları

Prof Anne MacGregor, çocuklarda baş ağrılarını tanımanın ve tedavi etmenin ipuçlarını verir.

Çoğu çocuk ve genç, yılda en az bir baş ağrısı yaşar. Genellikle erişkinlerin aldığı baş ağrılarından farklıdır, bu nedenle ebeveynler ve sağlık uzmanları sorunu fark edemezler.

Barts ve Londra Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi Nörobilim ve Travma Merkezi’nden Prof MacGregor’a göre migren dahil baş ağrıları çocuklarda çok daha kısa olma eğilimindedir.

Çocuklarda baş ağrısı aniden başlar, çocuğun solgunluk ve huzursuzluk kazanması ve çoğu kez hasta ve kusma hissi verir.

Öğle yemeğini atlamak, çocuklarda baş ağrısına neden olur

Çocuklar da genellikle çok hızlı bir şekilde iyileşirler. Prof MacGregor, “Baş ağrısı yarım saat geçti, çocuk iyi hissetmekte ve dışarıda bir şey olmamış gibi oynuyor” diyor.

Çocuk baş ağrısı da midelerini etkileyebilir, bu nedenle karın ağrısı yaygın bir şikayette, diyor.

Prof. MacGregor, “Tecrübelerime göre, çocuklar çok nadiren sahte baş ağrılar” diyor. “Baş ağrısı olan çocuklar, örneğin, öğle yemeğini atladıklarında veya bütün gün içmek için bir şeyleri olmadıklarında onları yakalarlar.

Prof MacGregor, “Ebeveynlerin çocuklarının bu baş ağrılarından alıkoymalarını önlemenin en iyi yolu, düzenli yemek ve içki içtiklerinden emin olmak ve yeterince uyku çekmelerini sağlamak” diyor. “Çocuklara iyi bir kahvaltı verin, böylece öğle yemeğini kaçıracak olsa bile, gün için hazırlanmışlardır. Ayrıca çocuklar her akşam sabit bir saatte yatmalarına da yardımcı oluyor “dedi.

Beş sağlıklı kahvaltı da dahil olmak üzere sağlıklı beslenme hakkında daha fazla bilgi.

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu bir gece uyku saatini öğrenin.

Spor çocuklar için baş ağrısı tetikleyicidir

Çocukların ne kadar çok içmeleri gerektiğini öğrenin.

Spor muhtemelen dehidratasyon ve kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle çocukların baş ağrısını tetikleyebilir. “Spor öncesinde ve sırasında çok miktarda su içmek ve glikoz tabletleri emmek (eczanelerden ve süpermarketlerden temin edilebilir) yardımcı olabilir. Prof MacGregor, mid-morning ve öğleden sonra aperatiflerin yanı sıra yemek de yapabilir “dedi.

Bazen, baş ağrısı duygusal sorunların bir sonucu olabilir. Prof MacGregor, “Okulda zorbalığa maruz kalmak ya da anne-baba ayrılıp kaygılanmak gibi stresli zamanlarda gelebilirler” diyor. “Ebeveynler sıklıkla çocuğunun iyi olduğunu, boşanmaya hazırlandıklarını ve ebeveynlerinin yeni eşini sevdiklerini düşünüyor. Ancak bazen çocuk iyi değildir ve onların mutsuzluğu kendisini baş ağrısı olarak ifade etmektedir. ”

Çocuğunuzun depresyonda olup olmadığını öğrenin.

Onları sakin ve karanlık bir odaya yatırın, alınlarına veya gözlerine serin, nemli bir bez koyun, onları kolayca ve derin nefes almalarını sağlayın, iyileşmeyi hızlandırdığı için onları uyumanız için teşvik edin, Onları yemeye ya da içmeye teşvik edin Bir şey (ama kafein içeren içecekler değil).

Çocuğunuzun baş ağrısı bir günlük tutmak için yararlı olabilir. Çocuğunuz yeterince yaşlıysa, kendi günlüklerini tutabilir. Bu, baş ağrısı tetikleyicileri için iyi bir yöntemdir.

Baş ağrısı ve çocukluk duygusal sorunları

Baş ağrısı ne zaman gerçekleştiğini kaydedin. Normal rutinden farklı olan veya alakalı olabilecek her olayı da kaydedin. Bu kaçırılmış bir yemek, spor etkinliği veya geç bir gece olabilir ya da stresli bir sınav veya arkadaşlarınız veya anne-babalarınızla olan tartışmanız gibi duygusal bir üzücü olay olabilir.

Birkaç ay sonra, baş ağrısına neden olabilecek bir tetikleyici kalıp olup olmadığını görmek için günlükleri çocuğunuzla birlikte inceleyin.

Migren Güveninden bir baş ağrısı günlüğü indir

Olası nedenleri belirledikten sonra, önümüzdeki birkaç ayda bir baş ağrısını önleyip önleyemediğini öğrenmek için çocuğunuzdan bunlardan kaçınınız.

Genellikle basit adımlar, baş ağrısı ya da migren atağı geçirerek çocuğunuza yardımcı olur

Çocuğunuzun ağrı kesicilerine ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, baş ağrısı başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede ilacı başlatın. Parasetamol ve ibuprofen hem güvenli hem de baş ağrısı olan çocuklar için iyi çalışmaktadır. Şuruplar, tablet almaktan çok çocuklar için daha kolaydır. Alternatif olarak Migreni tedavi eden ve 12 yaş üstü çocuklar için uygun olan eczane ilaçlarından biri olan Migraleve’i deneyin.

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda görülen baş ağrıları da ciddi bir sağlık sorunu değildir. Evde eczane ilaçlarıyla tedavi edilebilirler ve çocukların yeterli miktarda yiyecek, içecek ve uyku almasını sağlayarak önlenebilirler.

Baş ağrısı günlüğü tut

Ancak, Prof MacGregor, çocuğunuzun baş ağrısı konusunda endişeleriniz varsa bir doktora veya eczacınıza danışmayı ertelemeyin. “Ebeveynlere, çocuğuna ağrı kesici yardım ettirilmemişse ya da baş ağrıları okul işlerine müdahale ediyorsa, yardım aramalarını öneriyorum. Bu çocukların bir doktordan temiz olmaları önemlidir. ”

İşte Beyin Tümörleri Vakfı’ndan HeadSmart’ın çocuklarda beyin tümörleri semptomlarını tanımanın kampanyasından edinilen bilgiler.

Yerel eczanelerinizi kullanarak ortak koşulların nasıl tedavi edileceği ile ilgili daha fazla bilgi.

Choices araçlarını görüntülemek için JavaScript ve Flash Player gereklidir.

Baş ağrısı çocuklar için kendi kendine yardım ipuçları

JavaScript, tarayıcı seçenekleriniz aracılığıyla açılabilir. Flash Player’ın bir sürümüne sahip değilseniz öncelikle Adobe Systems Incorporated sitesinden ücretsiz Adobe Flash Player ‘ı indirebilirsiniz.

Choices araçlarını görüntülemek için JavaScript ve Flash Player gereklidir.

Çocuğunuzun baş ağrısı için ne zaman bir doktora görünür?

JavaScript, tarayıcı seçenekleriniz aracılığıyla açılabilir. Flash Player’ın bir sürümüne sahip değilseniz Adobe Systems Incorporated sitesinden ücretsiz Adobe Flash Player ‘ı indirebilirsiniz.

Kanepede patates mi buluyorsun? İlaçlar ve daha güvenli bir seks hakkında gerçeği mi var? Kendinizi nasıl sıralayabileceğinizi öğrenin.

Sağlıklı beslenme, cilt problemleri ve ilk kez seks yapma gibi genç kız sağlık sorunlarını okuyun.

Genç çocuklar 15-18

Sağlıklı beslenme, fitness, cinsel eğitim ve sınav stresini içeren çocuk sağlığı hakkında bilgi

Genç kızlar 15-18

Eklem ağrısı, bel ağrısı ve migreni de içeren farklı ağrı türleri hakkında ne yapılması gerektiği ve ayrıca uzun vadeli ağrıların nasıl yönetileceği

 6-15

Baş ağrısı tetikleyicileri ve bunlardan kaçınılması için pratik tavsiyeler

Acı ile yaşamak

Baş ağrısı tetikleyicileri 10