Coly-mycin m

Terapötik Sınıf: Antibiyotik

Coly-Mycin M için kullanır

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda kolistimetat enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak pediate özgü problemleri göstermedi.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda kolistimetat enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek problemleri olması muhtemel; bu, kolistimetat enjeksiyonu alan hastalar için doz ayarlaması gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Coly-Mycin M’yi Kullanmadan Önce

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölümde, kolistimetat içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi verilmektedir. Coly-Mycin M’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka eğitim almış bir sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı verecektir. Bu ilaç, damarlarınızdan birine yerleştirilen bir iğne ile veya kasınıza atış olarak verilebilir.

Bazen bu ilaç bir nebülizörde (solunum makinesi) kullanılacaktır. Hasta bir enfeksiyonu tedavi etmek için onu akciğerlere soluduğu. Bu şekilde kullanıldığında, nefes alma tedavisi için nebülizör içerisine koymadan hemen önce ilaç karıştırılmalıdır. Kullanılmayan artık sıvı tıbbı atmanız gerekir. Solunum tedavisi için uzun süre saklanan önceden karıştırılmış sıvı ilaç kullanmayın. Eczanede önceden karıştırılmış sıvı ilaç satın aldıysanız, atın. Solunum tedavisi için ilacınızın nasıl karıştırılacağı ile ilgili talimatlar için eczacınıza veya doktora sorun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Kolestimetal enjeksiyon bazı kişilerin baş dönmesine, ellerde, ayak parmaklarında ve ayakta uyuşma ve karıncalanma hissi yaratmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünde veya ellerinizde ve ayaklarınızda normal hisleriniz yoksa tehlikeli olabilecek başka şeyler yapacağınızdan emin olun. Bu belirtiler özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Bu ilacın kaslarınızdan birine atılmasından sonra ciddi nefes sorunları olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra sizin veya çocuğunuzun nefesinde bir değişiklik olması durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Kolestimetal enjeksiyon ishale neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli olabilir. Önce doktorunuza danışmadan diyare tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmayın. İshal ilaçları ishali daha da kötüleştirebilir veya daha uzun sürmesine neden olabilir. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya hafif ishal devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Siz veya çocuğunuz kanlı idrara sahipseniz, idrarda sıklık veya miktarda azalma, kan basıncında bir artış, susamışlık artışı, iştahsızlık, bel çevresi veya yan ağrı, bulantı; bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza danışın. Yüzün şişmesi, parmaklar veya alt bacaklar, rahatsız solunum, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık, kusma veya kilo artışı.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kolistimetatın Doğru Kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Gram Negatif Enfeksiyon penisilin g potasyum, kolistimetat, Pfizerpen

Coly-Mycin M Kullanırken Önlemler

Coly-Mycin M Yan Etkiler

Coly Mycin M (kolistimetat)