Çölyak hastalığı: gluten deri yoluyla absorbe edilebilir mi?

Hayır. Gluteni ihtiva eden cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünleri yanlışlıkla yutmadığınız sürece sorun değildir. Bu nedenle, bu tür ürünleri dudaklarınızda veya ağız çevresinde kullanmayın. Ayrıca, belirli ağız gargaraları ve diş macunları gibi gluten içeren diş ürünlerinden kaçının. Bir ürünün gluten içerdiğinden emin değilseniz, ürün etiketindeki bileşen listesine bakın veya üreticiye başvurun.

Bazı insanlar, dermatit herpetiformis (DH) adı verilen, kaşıntılı kabarcık döküntülere neden olan bir çeşit çölyak hastalığı geliştirirler. Bu cilt bozukluğu da gluten intoleransı ile bağlantılıdır. Ancak cildi ilgilendirmesine rağmen DH, gluteni cilt ile değil, gluteni emerek oluşur. Dolayısıyla, diyetinizden gluteni ortadan kaldırmak DH’yi de temizlemenize yardımcı olacaktır.

Gluten içeren bir kozmetik veya cilt bakım ürünü kullanıyorsanız ve bir cilt reaksiyonu geliştirirseniz, nedeni belirlemek için doktorunuza veya dermatologunuza başvurun. Cilt reaksiyonuna neden olabilecek buğday ya da başka bir tahıl için alerji yapmak mümkündür, ancak bu çölyak hastalığına bağlı değildir.

Doktorunu ziyaret et