Complera kullanır, dozaj ve yan etkiler

Complera nedir?

Complera daha önce hiç HIV ilaçları almayan insanlarda HIV’ı tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç, yetişkinlerde ve en az 12 yaşında olan çocuklarda kullanılır.

Complera, HIV veya AIDS için bir tedavi değildir.

Complera, HIV veya AIDS’i tedavi etmek için diğer antiviral ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

Önemli bilgi

Complera’yı daha az etkili hale getirebilecek ve aynı anda kullanılmamaları gereken birçok ilaç bulunmaktadır. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Complera, laktik asidoz gibi ciddi bir duruma neden olabilir. Kas ağrısı veya halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğuk hisler, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, kusmaya sahip mide bulantısı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, baş dönmesi veya baş dönmesi veya çok zayıf hissi gibi hafif semptomlarınız varsa acil tıbbi yardım alın Ya da yoruldum.

Hepatit B’ye sahipseniz, Complera almayı bıraktıktan sonra karaciğer belirtileri geliştirebilirsiniz. Doktorunuz bu ilacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek isteyebilir.

Emtricitabine, rilpivirine veya tenofovire alerjiniz varsa Complera almamanız gerekir.

Bu ilacı almadan önce

Complera’yı ayrıca emtrisitabin, rilpivirin, tenofovir, adefovir veya lamivudin içeren diğer ilaçlarla birlikte kullanmayın.

Rilpivirini daha az etkili hale getirebilecek ve aynı anda kullanılmamasını sağlayacak birçok ilaç daha vardır

Deksametazon

Sarı Kantaron

Tüberküloz ilaçlar – rifabutin, rifampin, rifapentin

Nöbet ilacı – karbamazepin, okskarbazepin, fenobarbital, fenitoin; veya

Mide asidi azaltıcılar – dexlansoprazol, esomeprazol, lansoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol.

Complera’nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza bildirin.

böbrek hastalığı

Karaciğer hastalığı (hepatit B veya C dahil)

Depresyon veya zihinsel hastalık geçmişi

Uzun QT sendromunun kişisel ya da aile öyküsü; veya

Osteoporoz veya osteopeni (düşük kemik mineral yoğunluğu).

Tenofovir kullanan bazı insanlar laktik asidoz gibi ciddi bir durum geliştirir. Bu, kadınlarda, aşırı kilolu veya karaciğer hastalığı olanlarda ve uzun süredir HIV / AIDS ilacını kullanan insanlarda daha olası olabilir. Riskiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Hamilelik sırasında uygun şekilde tedavi edilmezseniz, HIV bebeğinize geçebilir. Tüm HIV ilaçlarınızı, enfeksiyonunuzu kontrol altına almaya yönelik olarak alın. Tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildirin. Hamileyseniz, isminiz hamilelik kayıt listesinde belirtilebilir. Bu, gebeliğin sonucunu izlemek ve ilacın bebek üzerindeki etkilerini değerlendirmek içindir.

HIV veya AIDS’li kadınlar bir bebeğe emzirmemelidir. Bebeğiniz HIV olmadan doğmuş olsa bile, virüs anne sütünüzdeki bebeğe geçebilir.

Complera, 12 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Complera’yı doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Complera’yı daima yiyeceklerle birlikte al.

Complera’yı nasıl kullanmalıyım?

Bir çocuk Complera kullanıyorsa, çocuğun kilo değişikliği varsa doktorunuza bildirin. Dozlar çocuklardaki ağırlığa bağlıdır ve değişiklikler çocuğunuzun dozunu etkileyebilir.

Complera kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Kemik yoğunluğunuzun da test edilmesi gerekebilir.

Hepatit B hastanızın, bu ilaçları almayı bıraktıktan sonra, durduktan aylar sonra bile karaciğer belirtileri geliştirebilirsiniz. Doktorunuz bu ilacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek isteyebilir.

HIV / AIDS genellikle bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir. Tüm ilaçları doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. İlaç kılavuzunu veya her ilacın sağladığı hasta talimatlarını okuyun. Dozlarınızı veya ilaç programınızı doktorunuzun önerisi olmadan değiştirmeyin. HIV veya AIDS’li her kişi bir doktorun yanında kalmalıdır.

Complera’nı nem ve ısıdan uzakta orijinal kapta oda sıcaklığında saklayın.

HIV Enfeksiyonunda Complera’nın Normal Erişkin Dozu

1 tablet oral olarak günde bir kez; Yorumlar; – Etkinlik, stabil ritonavir ile güçlendirilmiş proteaz inhibitörü içeren rejim üzerinde virolojik olarak bastırılmış (50 kopya / ml’den az HIV-1 RNA) hastalarda kurulmuştur; Mevcut rejimin şu ilaçla değiştirilmesi şu durumlarda düşünülebilir: Hastaların virolojik başarısızlık öyküsü yoksa, hastalar anahtarlama tedavisinden en az 6 ay önce stabil olarak bastırılır (HIV-1 RNA, 50 kopya / mL’den az), hastalar şu anda Anahtarlama terapisine başlamadan önce birinci veya ikinci antiretroviral rejim üzerinde, hastaların herhangi birine karşı direnç öyküsü yoktur; -Terapiyi değiştirdikten sonra, potansiyel virolojik başarısızlığı veya reboundu değerlendirmek için HIV-1 RNA’nın ek izleme ve rejim tolerabilitesi önerilir; Kullanım: Antiretroviral tedavide HIV-1 enfeksiyonunun tedavisi için eksiksiz bir rejim olarak, tedavinin başlangıcında HIV-1 RNA’sı 100.000 kopya / mL veya daha az olan naif hastalar ve bazı virolojik olarak baskılanmış (HIV-1 RNA’dan daha az 50 kopya / mL) hastalar, halihazırdaki antiretroviral tedavi rejiminin yerine geçmek için tedavinin başında stabil bir antiretroviral rejim üzerinde çalışıyor

Complera böbreklerine zarar verebilir. Antiviraller, kemoterapi, enjekte edilen antibiyotikler, bağırsak hastalıkları için ilaçlar, organ nakil reddi önlemek için ilaçlar ve bazı ağrı veya artrit ilaçları (aspirin, Tylenol, Advil ve Aleve dahil olmak üzere) de dahil olmak üzere bazı diğer ilaçları kullandığınızda bu etki artar: .

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. İlacı bir yemekle birlikte almaya dikkat edin. Eğer 12 saatten fazla geciyorsanız, kaçırdığınız dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Complera kullanmanız, HIV’i başkalarına geçirmenizi engellemez. Korunmasız seks veya tıraş bıçağı veya diş fırçası paylaşmayın. Seks sırasında HIV bulaşmasını önlemenin güvenli yolları hakkında doktorunuzla konuşun. İlaç veya ilaç iğnelerinin paylaşımı, sağlıklı bir insanın bile güvenli olmaz.

Aynı zamanda bir antasid kullanıyorsanız, Complera’yı aldıktan en az 2 saat önce veya 4 saat sonra alınız. Ayrıca bir mide ekşimesi veya GERD ilacı (örn. Tagamet, Pepcid, Zantac) kullanıyorsanız, Complera’yı aldıktan en az 12 saat önce veya 4 saat sonra alınız.

Complera doz bilgileri

Complera’ya karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: ürtiker, ateş ile cilt döküntüsü kabarması; Ağız yaraları, göz kırmızısı; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Complera’ya hangi başka ilaçlar etkilenir?

Bazı insanlar HIV ilaçları alırken laktik asidoz gelişir. Erken belirtiler zamanla daha da kötüleşebilir ve bu durum ölümcül olabilir. Kas ağrısı veya halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğuk hisler, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, kusmaya sahip mide bulantısı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, baş dönmesi veya baş dönmesi veya çok zayıf hissi gibi hafif semptomlarınız varsa acil tıbbi yardım alın Ya da yoruldum.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Bir doz özledimse ne olacak?

Karışıklık, şiddetli depresyon, alışılmadık düşünceler veya davranışlar, intihar düşünceleri veya eylemler

Artan susuzluk ve idrara çıkma, iştahsızlık, zayıflık, kabızlık

Böbrek sorunları – idrara çıkma, ağrılı ya da zor idrara çıkma ya da az ya da hiç yok, ayak ya da ayak bileğinde şişme, yorgun ya da nefes darlığı

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya

Vücudunuzdaki iltihap belirtileri – şişmiş bezler, grip belirtileri, kolay morarma ya da kanama, şiddetli karıncalanma ya da uyuşma, kas güçsüzlüğü, üst karın ağrısı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması), göğüs ağrısı, ateşli yeni veya kötüleşen öksürük, Nefes darlığı

Complera bağışıklık sisteminizin çalışma şeklini değiştirerek bazı enfeksiyonlar veya otoimmün hastalıklar riskinizi artırabilir. Tedaviye başladıktan haftalar veya aylar sonra belirtiler görülebilir. Varsa doktorunuza bildirin

Yeni bir enfeksiyon belirtileri – ateş, gece terlemesi, şişmiş bezler, diyare, kilo verme

Göğüs ağrısı (özellikle nefes aldığınızda), kuru öksürük, hırıltı

Üreme yerleri, genital veya anal bölgenizdeki yaralar

Endişeli veya sinirli hissetmek, zayıflık veya prickly hissi, denge sorunları veya göz hareketi

Konuşma veya yutkunma sorunları, şiddetli bel ağrısı, mesane veya bağırsak kontrolünde azalma; veya

Boynunuzda veya boğazda şişme (büyümüş tiroid), menstrüel değişiklikler, iktidarsızlık, cinsiyete olan ilgi kaybı.

Ortak Complera’nın yan etkileri aşağıdakileri içerebilir:

Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk

Depresif ruh hali, uyku sorunları (uykusuzluk), garip hayaller

isilik

Mide bulantısı, diyare; veya

(Özellikle kollarınız, bacaklarınız, yüzünüz, boynunuz, göğüsleriniz ve belinizdeki) vücut yağının şeklini veya yerini değiştirir.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Complera böbreklerine zarar verebilir. Antiviraller, kemoterapi, enjekte edilen antibiyotikler, bağırsak hastalıkları için ilaçlar, organ nakil reddi önlemek için ilaçlar ve bazı ağrı veya artrit ilaçları (aspirin, Tylenol, Advil ve Aleve dahil olmak üzere) de dahil olmak üzere bazı diğer ilaçları kullandığınızda bu etki artar: .

Birçok ilaç emtrisitabin, rilpivirin ve tenofovir ile etkileşime girebilir ve bazı ilaçlar birlikte kullanılmamalıdır. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir. Kullandığınız tüm ilaçları ve Complera ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamayı veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

3.05.2016-03-25, 7:46:26 AM.

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Complera kullanırken nelerden kaçınmalıyım?

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Complera yan etkileri

Complera’ya hangi başka ilaçlar etkilenir?

HIV Enfeksiyonu Truvada, Atripla, Stribild, Viread, Norvir, Prezista, lamivudin, Isentress, abacavir, tenofovir, Kaletra, raltegravir, Epivir, ritonavir, Epzicom, Sustiva, efavirenz, Viramune, Reyataz, darunavir, atazanavir, emitrisitabin, nevirapin, Ziagen, Intelence

Complera (emtrisitabin / rilpivirin / tenofovir)