DEHB için davranış terapisi – Konu genel bakış

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar ve gençler rağmen ebeveynleri ya da diğer yetişkinlerin yaramazlık yok. DEHB genellikle düşünmeden tepki çocuk ve gençler neden olur ve onları öğrenmek ve kurallarına uymak için zor yapar çünkü Sorunları geliştirmek.

Davranış terapisi dikkatsizlik, aşırı aktivitesi ya da dürtüsellik tedavi etmek anlamına gelmez. Ama bu almak boyunca iyi ile diğerleri ya da kurallara uymama değil, DEHB ile birlikte gitmek davranış sorunlarının bazı yardımcı olabilir.

18 yaş daha genç olan DEHB’li çocuklar için davranış terapisi, genellikle iki temel ilkeleri içerir

övgü ya da ödüller yoluyla teşvik edici iyi davranış. hemen davranışı takip etmelidir iyi halden hamdolsun; olumsuz davranışları doğal ve mantıksal sonuçlarını izin vermek.

rutin ve yapısı çocuğunuzun ihtiyacının farkında olun. onu ya da sıradan onu önceden eğer bir şey uyar böyle bakkal farklı bir rota eve götürürken olarak beklenmektedir. Çocuğunuzu rahatsız normal bir rutin Hatta küçük değişiklikler; Eğer gün boyunca faaliyetleri veya olaylardan önce kendisine beklediğiniz tam olarak ne çocuğunuzun söyle. Eğer bakkal alışverişe gitmek planlıyoruz Örneğin, çocuğunuzun o sepeti oturmak ya da elini tutmak için gidiyor biliyor emin olun. Ayrıca, varsa, o dışarı almak mümkün olacak hangi maddelerin özellikle mağaza gitmeden önce çocuğunuzun bildirin; Böyle belirteç kavanoz veya etiket grafikleri gibi olumlu davranış, çocuğunuzu ödüllendirmek için bir sistem kullanın. token ya da çıkartmalar belirli sayıda biriken sonra, böyle bir parka gitme gibi çocuğunuz için özel bir aktivite planı; Çocuğunuz faaliyetlerinde bir değişiklik tahmin yardımcı olmak ve görev ona tutmak için bir zamanlayıcı kullanın. renklendirici gibi aktiviteler için belli bir miktar olarak ayarlayın. Zamanlayıcı patladığında, o etkinlik bitecek ve bir sonraki (örneğin, “Zaman dolunca, biz bitmiş olacak boyama ve daha sonra bir banyo almak”) ne olacağını belirtmek olacağını çocuğunuza anlatın. Ayrıca, bu tür oyuncakları toplayıp olarak işleri için zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Çocuğunuz ayrılan sürede görev tamamlanırsa, jeton ya da etiket ödül sistemini kullanabilirsiniz; Bu tür bulmacalar, okuma, ya da boyama olarak dikkat becerilerini inşa faaliyetlerine çocuğunuzla katılabilir.