dulavratotu

Ortak adlar: Burdock da bardana, dilenci düğmeleri, clotbur, yenilebilir dulavratotu, büyük bur, büyük burdocks ve lappa olarak bilinir

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Budock’un Avrupa ve Kuzey Asya’da yerli olduğu düşünülmektedir; ABD’de doğallaştırılmıştır. Burma otu, Doğu Avrupa’da, özellikle eski Yugoslavya, Polonya, Bulgaristan ve Macaristan’da yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Bitki Asteraceae veya papatya ailesinin bir üyesidir. Bitki büyük pembe çiçeklerle oval yaprakları vardır. Buruk kökü sert kök parçalarına sahiptir.

Dudak uçuğundaki meyveler, tohumlar, kökler ve yapraklar geleneksel tıpta soğuk algınlığı, katar, gut, romatizma, mide rahatsızlıkları, kanserler ve diüretik, diaphoretik ve müshil gibi geniş bir hastalık yelpazesinde salgı veya çay olarak kullanılmıştır. . Afrodizyak olarak bile terfi ettirildi. Dışarıda, çeşitli cilt problemleri için kullanılmıştır.

Burun kökü, genellikle Asya’da yenilebilir bir gıda ürünü olarak kabul edilir ve ABD sağlık gıda mağazalarında popülerlik kazanmaktadır. Bir dulbaşı kökü olarak satılmak üzere bir gıdaya ek olarak, ABD sağlık gıdaları dükkanını bir nutrasötik (şifalı yiyecek) olarak satıyor. Dulavratotu kökü potansiyel bir tıbbi gıda ya da nutrasötik olarak yararları üzerine daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Buruk ayrıca ateş, enfeksiyon, kanser ve sıvı tutma tedavisinde potansiyel bazı tıbbi yararlar da gösterebilir. Önceden yapılan son kimyasal ve farmakolojik araştırmalar bu etkinliklerden bazılarını doğrulamaktadır ancak bu endikasyonların etkinliği ve güvenliği yeterince değerlendirilememiştir.

Ek olarak, burun kabuğu, bazı topikal kozmetik ve tuvalet malzemeleri ürünlerinde cildi temizlemek için kullanılan ve kepekleri tedavi etmek için bir saç tozu olarak bulunan bir maddedir.

Dulavratoton dozu için yeni klinik bir kanıt bulunmuyor. Bu bitkinin klasik dozajı 2 g kökü idi.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Belirgin yan etkiler (oksitosik ve rahim uyarıcı eylem de dahil olmak üzere). Kullanmaktan kaçının.

Kimse belgelenmemiş.

Temas halinde alerjik cilt tahrişi.

Burma, genellikle güvenli ve yenilebilir bir gıda ürünü olarak düşünülür. Dulavratotu kökü çay zehirlenmesine (bulanık görme, baş ağrısı, uyuşukluk, bulanık konuşma, koordinasyon kaybı, tutarsız konuşma, huzursuzluk, halüsinasyonlar, hiperaktivite, nöbetler, yön bulma, ağız ve burun kuruluğu, döküntü, eksiklik) birkaç rapor çıktı. Terleme, ateş) atropin içeren bitkiler ile karıştırılarak.

Referanslar