Elma: kullanımlar, yan etkileri, etkileşimleri ve uyarılar

Abilde, Almindelig Aeble, Apfel, Apfelbaum, Appel, Äppelträd, Elma Ağacı, Eble, Echter Apfelbaum, Iabloko, Iablonia, Jablon DOMACA, Kultur-Apfel, Maça, Maçanzeira, Maceira, Macieira, Malus domestica, Malus malus, Malus pumila, Malus sylvestris, ..; Tüm İsimler Abilde, Almindelig Aeble, Apfel, Apfelbaum, Appel, Äppelträd, Apple Tree, EBLE, Echter Apfelbaum, Iabloko, Iablonia, Jablon DOMACA, Kultur-Apfel, maca, Maçanzeira, Maceira, Macieira, Malus domestica, Malus Malus, Malus görün pumila, Malus sylvestris, Manzana, Manzano, Mela, Melo, Paratiisiomena, Ping Guo, Pomme, Pommier, Pomo, Pommier Commun, Pyrus malus, Ringo, Seiyou Ringo, Tarhaomenapuu, Tuffahh, Žlahtna jablana; gizle İsimler

Elma elma ağacının meyve olduğunu. İnsanlar diyet normal bir parçası olarak elma yemek, ancak elma aynı zamanda ilaç olarak kullanılır; Elmalar ishal veya kabızlık, safra taşı ve yumuşama, geçit ve toplama kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca, kanser, özellikle de akciğer kanseri önlemek için kullanılır. Diğer kullanımlar kanser, diyabet, dizanteri, ateş, kalp sorunları, siğil ve iskorbüt olarak adlandırılan bir C vitamini -deficiency durumun tedavisinde içerir. Bazı insanlar da dişlerini temizlemek için elma kullanın.

Elma ishal ve kabızlık tedavisinde tabure toplu kadar yardımcı pektin içerir. Elmalar da bakterileri öldürmek için mümkün gibi görünüyor bazı kimyasallar içerir. Elma soyma kas ve metabolizma binasında bir role sahip şüphelenilen ursolik asit denilen bir kimyasal içerir.

Muhtemelen Etkisiz fo; İnce bağırsaklarda ülser. Bazı araştırmalar 6 ay boyunca günde iki kez elma pektin alarak küçük bağırsaklarda önceki ülseri olan kişilerde ülser nüks azaltmak olmadığını göstermektedir; Yetersiz Kanıt fo; Saman nezlesi (alerjik rinit). Erken araştırma 4 hafta boyunca her gün elma belirli kimyasallar denilen polifenol içeren özel bir içki (Applephenon, Asahi Gıda ve Sağlık Ltd) alarak hapşırma ve burun içine şişme gibi saman nezlesi belirtilerini, azalttığını göstermektedir; Erkeklerde saç dökülmesi. Erken araştırmalar göstermektedir ki içeren bir ürün uygulayarak prosiyanidin B-2, elma, saç dökülmesi olan erkeklerde saç büyümesini artırabilecek kafa derisi kimyasal; Kanser. Erken araştırmalar bir veya daha fazla elma gazetesine yeme foodpipe (özofagus), kolorektal, ya da ses kutusu (larinks) kansere yakalanma riskinin azalması ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir; Diyabet. Erken araştırmalar toz, kurutulmuş elma ekmek beyaz buğday unu yerine tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini artırmak olmadığını göstermektedir; İshal. Bazı eski araştırmalar 1-3 gün süreyle ağız yoluyla elma pektin ve Alman papatyası içeren belirli bir kombinasyon ürünü alarak dışkı sayısını azaltmak ve ishal olan çocuklarda semptomları iyileştirmek olabileceğini düşündürmektedir. Diğer araştırmalar içme elma suyu aslında bebeklerde ishal atakları daha da kötüye olabileceğini düşündürmektedir; ince bağırsak (enterit) şişmesi. Erken araştırma enterit olan kişilerde şişkinlik, terleme ve yağlı dışkı azaltabilir 10-12 gün süreyle kaynar suda çözünmüş olduğu içme elma tozu önerir; Yumuşatıcı ve safra taşı geçen. Bazı erken araştırmalar göstermektedir içme elma suyu 7 gün sonra safra taşlarını yumuşatmak ve onları bir bağırsak hareketi vücudu terk yardımcı olabilecek yatmadan önce yedinci gününde zeytin yağı ilave edilmesi; Akciğer kanseri. Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltmak olabilir daha fazla elma yiyen bazı erken kanıtlar vardır; Merkür toksisite. Erken araştırma 60 gün boyunca elma pektin alarak vücuttan cıva kaldırmak ve cıva zehirlenmesi çocuklarda belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir; Kilo kaybı. Bazı erken araştırma elma • Günde üç kez yemek alçakgönüllülükle 12 haftalık bir süre boyunca kilo kaybı artırmak olabileceğini düşündürmektedir; Metabolik sendrom; Ateş; Kalp sorunları; iskorbüt; Siğiller; diş temizliği; İshal; Kabızlık; Diğer durumlar. Daha kanıt bu kullanımlar için elma oranı için gereklidir.

Elmalar sürece tohumları yenen değil gibi, çoğu insan için PEK GÜVENLİ bulunmaktadır. Hiçbir yan etkisi genellikle bilinen ya da elma meyve veya elma suyu ile gerçekleşmesi beklenen vardır; elma tohumu, ancak siyanür içeren ve zehirlidir. Yeterli tohumları yemekte (bir durumda, elma tohumu bir fincan) ölüme neden olabilir. Tohumlar sindirilir gibi görünmesini zehirlenme belirtileri için birkaç saat sürebilir, böylece siyanür, midede serbest bırakılır; ağız yoluyla alınan ya da deri, kısa vadeli doğrudan uygulandığında Apple polifenoller OLASI GÜVENLİ vardır; Özel Önlemler ve Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Apple gıdalarda bulunan miktarlarda güvenli, ancak ilaç olarak kullanılmaktadır büyük miktarlarda güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yok değil; Çocuklar: ağız, kısa vadeli tarafından alındığında Apple pektin OLASI SAFE; Alerji bitkileri kayısı ve ilişkili: Apple Rosaceae familyasına duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyeleri kayısı, badem, erik, şeftali, armut, ve çilek sayılabilir. Eğer alerjiniz varsa, elma almadan önce sağlık kuruluşu ile kontrol ediniz; Diyabet: Özellikle elma suyu Elma, kan şekeri düzeylerini artırabilir. Eğer elma ürünleri kullanmak ve diyabet hastasıysanız dikkatli eğer kan şekeri izleyin.

Elma suyu Fexofenadine (Allegra) vücudunuzun emer ne kadar azaltabilir. feksofenadin (Allegra) ile birlikte elma alarak Fexofenadine (Allegra) etkinliğini düşürebilir.

elma, uygun dozu kullanıcının yaşı, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda elma için doz uygun bir aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli olmadığını akılda tutmak ve dozlarda önemli olabilir. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın emin olun.

Referanslar

Aggarwal, B.B. ve Shishodia, kanserin önlenmesi ve tedavisi için besin maddelerinin S. moleküler hedefler. Biochem.Pharmacol 5-14-200; 71 (10): 1397-1421.

Akazome, Y. Özellikleri ve elma polifenollerin fizyolojik fonksiyonları. Biofactors 200; 22 (1-4): 311-314.

Anderson, J. W., Gustafson, N. J. Bryant, C. A., ve Tietyen-Clark, J. Diyet lifi ve diyabet: kapsamlı bir inceleme ve pratik uygulama. J. Am Diyet Assoc 198; 87 (9): 1189-1197.

Arranz, I., Derbyshire, M., Kroeger, K., Mischke, C, Stroka, J. ve Anklam, 10 ng patulin nicelendirilmesi E. sıvı kromatografik yöntem / ml elma bazlı ürünler bebekler için amaçlanan : laboratuvarlar arası bir çalışma. J AOAC Int 200; 88 (2): 518-525.

Asp, N. G., Agardh, C.D., Ahren, B. ve Dencker, I., Johansson, C.G., Lundquist, I., Nyman, M., Sartor, G., ve Schersten, tip II diyabet B. Diyet lifi. Açta Med Scand Suppl 198; 656: 47-50.

Oy, D., Baynes, R.D., Bothwell, T.H., Gillooly, M., MacFarlane, B.J., MacPhail, A.P., Lyons, G., derman, D.P., Bezwoda, W.R., Torrance, J.D. ve. Bir pirinç unundan demirin emilimini meyve suyu ve meyve etkileri. Br J Nutr 198; 57 (3): 331-343.

Bandazhevskaya, GS, Nesterenko, VB, Babenko, VI, Yerkovich, TV ve Bandazhevsky, sezyum (137Cs) yük, kardiyovasküler semptomlar ve ‘Çernobil’ Çocuklarda gıda kaynağı arasında YI İlişki – ön gözlemler, oral elma pektin alınmasından sonra . Swiss.Med Wkly. 12-18-200; 134 (49-50): 725-729.

Beier, R. C. Doğal pestisit ve gıdalardaki biyoaktif bileşenler. Rev Environ bulaşm Toxicol. 199; 113: 47-137.

Bell, J. A. ve Whiting, kadınların akut beslenme deneme net asit ve üriner kalsiyum atılımı meyve S. J. Etkisi. Beslenme 200; 20 (5): 492-493.

Brown, bakteriyel sporlar K.L. Kontrolü. Br Med Bull 200; 56 (1): 158-171.

Campbell, G., Turşu, T., ve D’yachkova, prostat kanseri için eksternal radyasyon tedavisi sırasında üriner semptomların tedavisinde elma suyu karşı kızılcık Y. bir randomize bir çalışma. Clin Oncol (R.Coll Radiol.) 200.; 15 (6): 322-328.

Castillo-Zamora, C. Castillo-Peralta, L. A., ve Nava-Ocampo, A. A. 06 elma suyu oral yoldan Vs gecede preoperatif açlık süresi karşılaştıran randomize: 00-06: pediatrik ortopedi cerrahi hastalarında 30 pm. Paediatr.Anaesth. 200; 15 (8): 638-642.

Dennison, bebeklerde ve çocuklarda B. A. Meyve suyu tüketimi: bir yorumda. J Am Coll Nutr 199; 15 (5 Suppl): 4S-11S.

Duro, D., Yükselen, R., Cedillo, M., ve Lifshitz, infantil kolik ve bebeklik döneminde meyve suları, karbonhidrat malabsorpsiyonunun arasında F. Derneği. Pediatri 200; 109 (5): 797-805.

Enomoto, T., Nagasako-Akazome, Y., Kanda, T., Ikeda, M., ve Dake kalıcı alerjik rinit elma polifenol Y. Klinik etkileri: Bir randomize, çift-kör, plasebo kontrollü paralel kol çalışmasında. J Investig.Allergol.Clin Immunol. 200; 16 (5): 283-289.

Vantilatör, A. M. Jackson, R. J. Pestisitler ve gıda güvenliği. Regul.Toxicol.Pharmacol 198; 9 (2): 158-174.

Freese, R., Vaarala, O., Turpeinen, A. M., ve Mutanen, M. sağlıklı bireylerde sebze, çilek ve elma zengin veya fakir diyetler sonrasında trombosit aktivasyonu veya inflamasyon belirteçleri fark yok. Eur J Nutr 200; 43 (3): 175-182.

Gallus, S., Talamini, R., Giacosa, A., Montella, M., Ramazzotti, V., Franceschi, S., Negri, E., ve La Vecchia C. uzak onkolog tutmak günde bir elma mı ? Ann Oncol. 200; 16 (11): 1841-1844.

Grudeva-Popova, J. ve Sirakova, bazı elektrolitlerin üzerinde pektin I. Etkisi ve hiperlipoproteinemiler hastalarda eser elementler. Folia Med 199 (Filibe.); 40 (1): 41-45.

Hoekstra, J. H., van den Aker, J.H., Ghoos, Y. F., Hartemink, R. ve Kneepkens kronik spesifik olmayan diyare elma suyu C.M. sıvı alımı ve endüstriyel işlem. Arch Dis Child 199; 73 (2): 126-130.

Howell, A.B., Reed, J.D., Krueger, C.G., Winterbottom, R., Cunningham, D.G., ve Leahy, M. A tipi kızılcık proantosiyanidinler ve üropatojenik bakteriyel yapışmayı önleyici aktivitesi. Phytochemistry, 200; 66 (18): 2281-2291.

Hughes, J.A., Batı, N. X, Parker, D.M., Newcombe, R.G. ve Addy, M. ve geliştirme düşük aşındırıcı siyah üzüm suyu içeceği değerlendirilmesi. 3. Nihai içecek ve konsantre yerinde ve kavramın genel karşılaştırmalar formüller. Dent 199; 27 (5): 345-350.

Jensen, M. E., Donly, K., ve Wefel, mine ve dentin remineralizasyon / demineralizasyon seçilen çerez etkisi J. S. Değerlendirilmesi. J Contemp.Dent Pract 8-15-200; 1 (3): 1-17.

Kamimura, A., Takahashi, T., ve Watanebe, elma prosiyanidin B-2 topikal uygulaması Y. incelenmesi saç büyüme maddesi olarak potansiyel kullanımını saptamak için. Phytomedicine. 200; 7 (6): 529-536.

Kang, J. Y., Tay, H., H., Guan, R., Matematik, M. V., Yapı, I. ve Labrooy, duodenal ülser idame tedavisinde pektin S. J. Diyet takviyesi. Kontrollü bir çalışma. Scand J Gastroenterol 198; 23 (1): 95-99.

Ko, S.H., Choi, S. W., Ye, G. K., Cho, B.L., Kim, H.S., and Chung, insan plazmasında dokuz farklı meyve antioksidan aktivitelerinin M.H. karşılaştırması. J Med Gıda 200; 8 (1): 41-46.

Laberge, L, Griffiths, M.W. ve Griffiths, M.W. yaygınlığı, algılama ve gıda Cryptosporidium parvum kontrolü. Int J Food Microbiol. 199; 32 (1-2): 1-26.

Lazareva, E.B., Spiridonova, T.G., Chernega, E. N., Plesskaia, L. G., Grunenkova, I.V., Smirnov, S.V. ve Men’shikov, D.D. [yanık tedavisinde topikal pektinler]. Antibiot.Khimioter. 200; 47 (9): 9-13.

Maekawa, N., Mikawa, K., Yaku, H., Nishina, K., ve Obara H. Etkileri 2-, 4- ve ameliyat öncesi mide sıvısı, pH ve hacim ve plazma glikoz aralıkları 12 saatlik açlık ve çocuklarda homeostazda. Acta 199 Anaesthesiol.Scand; 37 (8): 783-787.

Massey, L. K. ve KYNAST-Gales, elma suyu S. A. ikame süt kalsiyum oksalat taşları oluşturan en normocalciuric yetişkinlerde böbrek taşı riskini artırmaz. J Am Diyet Doç. 199; 98 (3): 303-308.

Mayer, B., Schumacher, M., Brandstatter, H., Wagner, F.S. ve Hermetter, insan serumunda antioksidatif A. Yüksek verimli floresans taraması. Anal.Biochem 10-15-200; 297 (2): 144-153.

Mayne, P.D. McGill, A.R., Gormley, T.R., Tomkin, G.H., Julian T.R. ve O’Moore, R.R. diyabetik kontrol ve plazma lipidleri elma elyaf etkisi. IR J Med Sci 198; 151 (2): 36-41.

Mee, K. A. ve Gee, D. L. Apple lif ve arap zamkı düşürür hafif hiperkolesterolemili erkeklerde toplam ve düşük dansiteli lipoprotein kolesterol düzeyleri. J Am Diet Doç 199; 97 (4): 422-424.

Naguib, M., Samarkandimb, A.H., El-Hattab, Y., Türkistanlı, A., Delvi, M.B. Riad, W ve Attia M. metabolik farklı ameliyat öncesi besleme rejimlerinin sonra, hormonal ve mide sıvısı ve pH değişir. J Anaesth Can. 200; 48 (4): 344-350.

Nesterenko, V. B, Nesterenko, A. V., Babenko, V. I. Yerkovich, T. V., ve Babenko, I. V. elma pektin ile “Çernobil” Çocukların organizmada 137Cs yükü azaltmak. Swiss.Med Wkly. 1-10-200; 134 (1-2): 24-27.

Nobigrot, T., Chasalow, F. I. ve Lifshitz, küçük çocuklarda meyve suyu bir porsiyon F. Karbonhidrat emilim: yaş ve karbonhidrat bileşimi etkileri. J Am Coll Nutr 199; 16 (2): 152-158.

Parsons, noninsulin bağımlı diyabetiklerde glukoz metabolizması üzerine yüksek lif kahvaltı S. R. Etkileri. Am J Clin Nutr 198; 40 (1): 66-71.

Paut, O. ve Camboulives, J. [Çocuklarda Perioperatif oruç: Geçerli veri]. Arch Pediatr 199; 2 (8): 774-782.

Pirich, C, Schmid, P., Pidlich, J. ve Sinzinger H. [Anticholest ile kolesterolü düşürme – yüksek bir lif guar elma pektini içecek]. Wien.Klin Wochenschr. 199; 104 (11): 314-316.

Şah, M. Griffin, I. J. Lifschitz, C. H., ve Abrams, çocuklarda demir emilimini portakal ve elma suyu S. A. Etkisi. Arch Pediatr Adolesc Med 200; 157 (12): 1232-1236.

Simpson, R. W., McDonald, J., Wahlqvist, M., Balazs, N., ve Dunlop, doğal olarak kan şekeri Batı gıdalarda diyet lifi meydana M. Etkisi. Aust n = J Med 198; 11 (5): 484-487.

Slifko, T. R. Smith, H. V. ve Gül, J. B. su ve gıda ile ilişkili parazit zoonozlar Gelişen. Int J Parasitol. 200; 30 (12-13): 1379-1393.

Smith, M.M., Davis, M., Chasalow, F.I. ve Lifschitz, küçük çocuklarda meyve suyu F. Karbonhidrat emilim. Pediatri 199; 95 (3): 340-344.

Sobolev, M.B., Khatskel ‘, S.B. ve Muradov [civa zehirlenmesi çocukların tedavisine yönelik bir yöntem olarak nonstarch polisakaritlerle Enterosorpsiyon] A. I.. Vopr.Pitan. 199; 68 (1): 28-30.

Splinter, W. M. Stewart, J. A. ve Muir, elma suyu J. G. Büyük miktarda preoperatif çocuklarda mide pH ve hacim etkilemez. J Anaesth Can. 199; 37 (1): 36-39.

Splinter, W. M. Stewart, J. A. ve Muir, J. G. mide içeriğinin, susuzluk ve çocuklarda açlık preoperatif elma suyu etkisi. J Anaesth Can. 198; 36 (1): 55-58.

Takahashi, T., Kamimura, A., Yokoo, Y., Honda, S., ve Watanebe, Y. prosiyanidin B-2 topikal uygulaması ilk klinik saç büyüme maddesi olarak potansiyel araştırmaktır. 200 Phytother.Res; 15 (4): 331-336.

Tanabe, T., Ebina, M., Ishihara, H., Matsuki, A., Oshima, S., ve Fukushi, S. [elektif cerrahi hastalarında Preanestezik yemek]. Masui 199; 46 (6): 788-792.

Tanabe, T., Hashimoto, Y., Sugihara, K., Miyata, A., Maeda, A., Ishihara, H., ve Matsuki, A. [birimde preoperatif ağızdan sıvı alımı etkisi ve mide pH elektif cerrahi hastalarında içeriği – elma suyu ile çay karşılaştırılması]. Masui 199; 45 (8): 967-970.

Tarık, M. ve Beg, bronş M. H. yabancı cisim hala problemler ortaya çıkarır. Int J. Clin Pract 199; 53 (1): 81-82.

Tazawa, K., Yatuzuka, K., Yatuzuka, M., Koike, J., Ohkami, H., Saito, T., Ohnishi, Y., ve Saito, M. [Diyet lifi karaciğer metastazı insidansı ile inhibe Anti-oksidan aktivitesi ve portal süpürücü fonksiyonları]. Hum Hücre 199; 12 (4): 189-196.

Teff, K. L., Devine, J., ve Engelman, K. Tatlı tat: erkeklerde sefalik faz insülin salınımı üzerindeki etkisi. Physiol Behav 199; 57 (6): 1089-1095.

in vivo Vahteristo, L, Kariluoto, S. Barlund, S. Kärkkäinen, M., Lamberg-Allardt, C, Salovaara, H. ve Piironen, çavdar, portakal suyu, endojen folat V. işlevselliği kullanılarak insan modeli. Eur J Nutr 200; 41 (6): 271-278.

Valenkevich, L. N. [kronik enterit olan hastaların tedavisinde Apple toz]. Vopr.Pitan. 199; (3): 24-27.

Valois, S., Costa-Ribeiro, H., Jr., Mattos, A., Ribeiro, TC, Mendes, CM ve Lifshitz, F. Kontrollü, çift-kör, randomize klinik çalışma meyve suyu tüketiminin etkisini değerlendirmek için akut ishal olan bebeklerde evrimi. Nutr J 200; 04:23.

Vincent RD, Jr., McNeil, TJ, Spaid, CL, MacMahon, FR, Maxwell, SJ, Brenner, JS ve Schryer, VL mu hastalarda 360 elektif cerrahi öncesi yutulur elma suyu ml mide hacmini ve asitliği daha da kötüye verilen asit aspirasyon profilaksisi? J. Clin Anesth. 199; 3 (4): 285-289.

Visvanathan, R., Chen, R., Horowitz, M., ve Chapman, glisemik etkileri farklı olan 50 gr karbonhidrat içecekler sağlıklı yaşlı kişilerde I. Kan basıncı yanıtları. Br J Nutr 200; 92 (2): 335-340.

Wakhloo, A. K., Beyer, J., Diederich, C., ve Schulz, G. [tip yapay pankreas ben diyabet çeşitli karbonhidrat taşıyıcıların alınmasından sonra kan şekeri düzeyleri ve insülin tüketimi diyet yağ Etkisi]. Dtsch.Med Wochenschr. 10-19-198; 109 (42): 1589-1594.

Yanagida, A., Kanda, T., Tanabe, M., Matsudaira, F., ve Oliveira Cordeiro, elma polifenoller ve mutans streptokok diş çürümesine yol açan faktörler üzerinde ilgili bileşiklerin J. G. inhibitör etkileri. J Agric.Food Chem 200; 48 (11): 5666-5671.

Yaneva, M.P., Botushanova, A.D., Grigorov, L.A., Kokov, J.L., Todorova, E.P. ve Krachanova, ameliyat sonrası radyasyon tedavisi gören meme kanseri hastalarında elma pektini ile kombinasyon halinde Aronia immünomodülatör aktivitesinin M.G. değerlendirilmesi. Folia Med 200 (Filibe.); 44 (1-2): 22-25.

Young, J.F., Nielsen, S.E., Haraldsdottir, J. Daneshvar, B., Lauridsen, S.T., Knuthsen, P., Crozier’in, A., Sandstrom, B. ve Dragsted, L.O. [meyve suyunda polifenolik antioksidanlar. Idrar ve antioksidan durumu için biyolojik belirteçler] üzerine etkileri. Ugeskr.Laeger 3-6-200; 162 (10): 1388-1392.

idrar quercetin atılımı genç, JF, Nielsen, SE, Haraldsdottir, J., Daneshvar, B., Lauridsen, ST, Knuthsen, P., Crozier, A., Sandstrom, B., ve Dragsted, LO Etkisi meyve suyu alımı ve antioksidan durumu biyobelirteçler. Am J Clin Nutr 199; 69 (1): 87-94.

Bailey DG Dresser GK, Munoz C, ve ark. meyve suları ile feksofenadin biyo azaltılması. Clin Pharmacol Ther 200; 69: P21.

Bailey DG. alım taşıma Meyve suyu inhibisyonu: gıda-ilaç etkileşimi yeni bir tür. Br J Clin Pharmacol 201; 70: 645-55.

Balay, K. S., Hawthorne, K. M., Hicks, P. D., Griffin, I. J. Chen, Z., Westerman, M., ve Abrams, S. A. Portakal değil elma suyu, küçük çocuklarda demir fumarat emilimini artırır. J Pediatr Gastroenterol Nutr 201; 50 (5): 545-550.

Becker B, Kuhn U, Hardewig-Budny B. Çift kör, belirsiz ishal olan çocuklarda bir elma pektin-papatya özü klinik etkinliği ve güvenilirliği randomize değerlendirilmesi. Arzneimittelforschung 200; 56 (6): 387-393.

Butland BK, FEHILY AM, Elwood PC. 2512 orta yaşlı erkekler oluşan bir grupta Diyet ve akciğer fonksiyon düşüş. Thorax 200; 55: 102-8.

Castleman M. şifalı otlar, doğanın ilaçların iyileştirici gücüne nihai rehber. 2nd Ed. New York, NY: Bantam Books, 1995.

Conceição de Oliveira M, Sichieri R, üç elma ya da kilolu kadınlar arasında üç armut bir günlük alımı ile ilişkili Sanchez Moura A. Kilo kaybı. Beslenme 200; 19: 253-6.

Cummings, J.H., Şubesi, W. ve Jenkins, D.J., Southgate, D.A., Houston, H. and James, havuç, lahana, elma, kepeğinden lif W. S. Kolon yanıt. Lancet 197; (8054) 1: 5-9.

Davidson MH, Dugan LD Stocki J, et al. Düşük viskoziteli çözünebilir lif, meyve suyu takviyesi hiperkolesterolemik erkek ve kadınlarda kolesterol düşürmek için başarısız olur. J Nutr 199; 128: 1927-1932.

de la Motte S, Bose-O’Reilly S, Heinisch M, Harrison F. [ishal olan çocuklarda plasebo ile bir elma pektin-papatya özü hazırlık Çift kör karşılaştırma]. Arzneimittelforschung 199; 47 (11): 1247-1249.

Dekkers R. Elma suyu ve safra taşı kimyasal temas yumuşama. Lancet 199; 2171: 354.

Greenblatt DJ. meyve içecekleri ve organik anyon-taşıt polipeptitleri içeren ilaç etkileşimlerinin analizi. J. Clin Pharmacol 200; 49: 1403-7.

Jeon, H Jang IJ Lee S, et al. Elma suyu büyük ölçüde atenolol sistemik maruz kalmayı azaltır. Br J Clin Pharmacol Mayıs 2012 11. doi: 10.1111 / j.1365-2125.2012.04324.x. [Epub ahead of print].

Kamath AV, Yao M, Zhang Y, sıçanlarda feksofenadin oral biyoyararlanımı üzerinde meyve sularının Chong S. Etkisi. J Pharm Sci, 200; 94: 233-9.

Kunkel SD. Elmore CJ, Bongers KS, ve ark. Ursolik asit iskelet kas ve kahverengi yağ artırır ve diyete bağlı obezite, glukoz intoleransı ve yağlı karaciğer hastalığı azaltır. PLoS Bir 201; 7: e39332.

Le Marchand L Murphy SP Hankin JH ve ark. flavonoidler ve akciğer kanseri alımı. J Natl Cancer Inst 200; 92: 154-60.

Şehvet J. ot kitap. New York, NY: Bantam Books, 1999.

Mahalko JR, Sandstead HH, Johnson LK, et al. II tipi diyabette glükoz toleransı ve plazma lipidleri üzerinde mısır kepeği, soya kabuğu, ya da elma tozu fiber alıcı etkisi. Am J Clin Nutr 198; 39: 25-34.

Rodriguez J Crespo JF, Lopez-Rubio, et al. Rosaceae familyasına ait gıdalar arasında klinik çapraz reaktivite. J Allergy Clin Immunol 200; 106: 183-189.

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Tüketici Version. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Professional Version bkz. ÂTherapeutic Araştırma Fakültesi 2009.

Örn. Ginseng, C vitamini, depresyon