gençler-seçimler için doğum kontrol

Bazı doğum kontrol yöntemleri saat çalışır. Eğer onlara seks her zaman kullanımı çok çok önemli, yani bunları kullanmak ne zaman diğerleri sadece çalışır.

Eğer hormon implant veya RİA kullanarak durdurmak istiyorsanız, size doktorunuz bunu kaldırmak olabilir. kaldırıldığını sonra hamile olabilir.

Acil kontrasepsiyon (AK) Eğer güvenebilirsiniz doğum kontrolü olmadan seks yaşadım eğer ne kullanın. Sen biliyor olabilirsiniz “ertesi gün hapı”. Seksten sonra ilk 5 gün içinde, hormon hapları özel bir türü ve dozu alabilir. Yoksa RİA gebeliği önlemek için hemen koymak olabilir.

AK Seksten sonra ilk 3 gün boyunca gebeliği önlemek için muhtemeldir. Seksten sonra yumurtlamak Eğer korunmasız cinsel varsa, en kısa sürede AK kullanmak mümkünse-, ancak AK kullanmadan önce, AK gebelik durmayacak.

Yoksunluk. En etkili doğum kontrol yöntemi ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) koruma seks (perhiz) bir sahip değil; Bariyer yöntemleri Bariyer yöntemleri. Diyafram, kapak ve erkek ya da kadın prezervatifleri bariyer yöntemlerinin örnekleridir. Onlar bir yumurta rahme tutulmasını engeller. Birini seks her zaman kullanın. Prezervatif kullanarak CYBE karşı korunmasına yardımcı olur sadece bariyer yöntemidir; hap, yama ve vajinal halka. Bu yöntemler bir yumurta her ay (ovülasyon) bırakmadan engelleyen hormonlar var. Sen, her gün aynı saatte bir hap her hafta bir yama değiştirmek veya bir yüzük her 3 haftada bir değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. CYBE karşı koruma Bu yöntemler; Atış. atış 3 ay boyunca gebeliği önlemek hormonları içerir. Sen çekim için her 3 ayda bir doktora görünün. CYBE karşı koruma sağlamaz atış; implant. bir kibrit çöpü büyüklüğünde olan implant, üst kolun iç tarafında deri altına alınır. Yaklaşık 3 yıldır gebeliği önlemek hormonlar salgılar. CYBE karşı koruma sağlamaz İmplant; Rahim içi araç (RİA) rahim içi araç (RİA). RİA doktorunuz tarafından rahim içine yerleştirilen küçük bir cihazdır. İki hormon 5 yıl süreyle çalışan kimse RİA ve 3 yıl süreyle başka eserler vardır. Bir bakır RİA 10 yıldır çalışıyor. RİA CYBE karşı koruyucu değildir.