Göğüs kalsifikasyonları

Makrokalsifikasyonlar. Bunlar büyük beyaz noktalar veya çizgi olarak gösterilir. Neredeyse her zaman kanser dışıdırlar ve daha fazla test ya da takip gerektirmezler: Mikro kalsifikasyonlar. Bunlar, tuz tanelerine benzeyen ince beyaz lekeler olarak görülür. Genellikle kanser dışıdır, ancak bazı kalıplar kanserin erken belirtileri olabilir.

Göğüs kalsifikasyonları göğüs dokusunda kalsiyum birikimleridir. Bir mamografide beyaz lekeler veya lekeler gibi görünürler ancak göğüs muayenesinde hissedilemezler.

Meme kalsifikasyonları mamografide sık görülür ve özellikle menopozdan sonra yaygındır. Göğüs kalsifikasyonları genellikle kanserli değilse de (benign), belli düzensiz şekillerdeki sıkı kümeler gibi belirli kalsifikasyon kalıpları göğüs kanseri veya meme dokusuna kanser öncesi değişiklikler gösterebilir.

Bir mamogramda meme kalsifikasyonları makrokalsifikasyonlar veya mikro kalsifikasyonlar olarak görülebilir.

Meme kalsifikasyonları ilk mamografinizde şüpheli görünüyorsa, kalsifikasyonlara daha yakından bakmak için ek büyütme görüntüleri için geri çağrılırsınız. İkinci mamogram kanser için halen endişe vericiyse, doktorunuz kesin olarak bir göğüs biyopsisi önerebilir.