Kadavra kullanımı, yan etki, dozaj ve uyarılar

Caduet Nedir?

Amlodipin bir kalsiyum kanal blokeridir. Amlodipin kan damarlarını rahatlatarak kan akışını geliştirir ve kalbin pompalanmasını kolaylaştırır.

Caduet, yüksek tansiyon (hipertansiyon) veya göğüs ağrısı (angina) tedavisinde ve inme, kalp krizi ve diğer tipik kalp rahatsızlıklarını tip 2 diyabet, koroner kalp rahatsızlığı veya diğer risk faktörleri altında düşürmek için kullanılır.

Caduet, yetişkinlerde ve en az 10 yaşında olan çocuklarda kullanılır.

Önemli bilgi

Caduet doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Hamileyseniz kullanmayın.

Amlodipin (Norvasc) veya atorvastatin (Lipitor) için alerjiniz varsa veya bebeğinizi emziriyorsanız Caduet kullanmamalısınız.

Caduet’i almadan önce karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı, şeker hastalığı veya tiroid rahatsızlığı yaşamış iseniz veya günlük 2 alkollü içki içiyorsanız doktorunuza bildirin.

Nadir durumlarda, Caduet, iskelet kas dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Bu durum, yaşlı erişkinlerde ve böbrek hastalığı veya kötü kontrollü hipotiroidizm (düşük aktif tiroid) olan kişilerde daha olası olabilir.

Bu ilacı almadan önce

Yağ veya kolestrol yüksek yiyecekleri tüketmeyin. Caduet, kolestrol düşürücü bir diyet planına uymazsanız, kolestrolünüzü düşürmede o kadar etkili olmayacaktır.

Bazı ilaçlar Caduet ile birlikte kullanıldığında istenmeyen veya tehlikeli etkilere neden olabilir. Kullandığınız tüm ilaçları ve Caduet ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamayı veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin.

Amlodipin (Norvasc) veya atorvastatin (Lipitor) için alerjiniz varsa Caduet’i kullanmamalısınız veya

Karaciğer hastalığınız varsa; veya

Hamileyseniz veya emziriyorsanız.

Caduet’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

Karaciğer veya böbrek hastalığı öyküsü

kalp hastalığı

diyabet

Kas ağrısı ya da güçsüzlük

Tiroid rahatsızlığı; veya

Her gün 2’den fazla alkollü içki içiyorsanız.

Atorvastatin iskelet kası dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Bu durum, yaşlı erişkinlerde ve böbrek hastalığı veya kötü kontrollü hipotiroidizm (düşük aktif tiroid) olan kişilerde daha olası olabilir.

Kullandığınız diğer tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Bazı diğer ilaçlar ciddi kas sorunları riskinizi artırabilir ve bunlardan herhangi birini kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildikleri çok önemlidir

Kolşisin

Siklosporin

Niasin içeren ilaçlar (Advicor, Niaspan, Niacor, Simcor, Slo-Niacin ve diğerleri)

Bir antibiyotik – klaritromisin, eritromisin

Antifungal ilaç – itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol

Caduet’i nasıl almalıyım?

Bazı kolestrol ilaçları – gemfibrozil, fenofibrik asit, fenofibrat; veya

Hepatit C veya HIV / AIDS’i tedavi etmek için antiviral tıp – boceprevir, darunavir, fosamprenavir, lopinavir, nelfinavir, ritonavir, saquinavir, telaprevir, tipranavir.

Caduet, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Hamileyseniz kullanmayın. Hamileliği önlemek için efektif doğum kontrolü kullanın ve hamile kaldıysanız derhal doktorunuza bildirin.

Amlodipin ve atorvastatin’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmiyor veya emzirilen bebeğe zarar verebilirse. Caduet kullanırken emzirmemelisiniz.

Caduet’i doktorunuzun yaptığı gibi tam olarak alın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Cadüet genellikle yiyecekle veya gıdasız günde bir kez alınır. Her gün aynı saatte ilaç alın.

Caduet tabletini kırma. Hapı yutma konusunda sorun yaşıyorsanız doktorunuza bildirin.

Caduet ürününü kullanıyorsanız, kısa bir süre Caduet ürününü kullanmayı bırakmanız gerekebilir

Kontrolsüz nöbetler

Bir elektrolit dengesizliği (kandaki yüksek veya düşük potasyum seviyeleri gibi)

Ciddi düşük kan basıncı

Ciddi bir enfeksiyon veya hastalık; veya

Ameliyat veya tıbbi bir acil durum.

Bir doz özledimse ne olacak?

Caduet’i kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Böbrek fonksiyonunuzun kontrol edilmesi gerekebilir.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Caduet, aynı zamanda diyet, egzersiz ve kilo kontrolü içeren eksiksiz bir tedavi programının bir parçasıdır. Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerini çok yakından izleyin.

Yüksek kolesterolün tedavisi için Caduet’i uzun süre almanız gerekebilir. Yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız, iyi hissettiğinizde bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyon genellikle semptomlara sahip değildir.

Caduet’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz 12 saatten azsa, kaçırdığınız dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Caduet yan etkileri

Yağ veya kolestrol yüksek yiyecekleri tüketmeyin. Bu ilaç, doktorunuzun önerdiği diyet planına uymazsanız durumunuzu iyileştirmede o kadar etkili olmayacaktır.

Alkol kullanmaktan kaçının. Trigliserid düzeylerini yükseltebilir ve karaciğer hasar riskinizi artırabilir. Alkol ayrıca kan basıncını daha da düşürebilir ve Caduet’in yan etkilerinin bir kısmını artırabilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu atorvastatin ile etkileşime girebilir ve potansiyel olarak tehlikeli etkilere neden olabilir. Caduet’i alırken greyfurt ürünlerinin kullanımından kaçının.

Caduet’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Nadiren de olsa, atorvastatin iskelet kası dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya güçsüzlüğünüz varsa, özellikle ateş, alışılmadık bir yorgunluk ve koyu renkli idrarınız varsa hemen doktorunuzu arayın.

Caduet’i kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Kas sertliği, titreme, anormal kas hareketi

Şiddetli uykulu olma, bayıltmak gibi hisler

Kötüleşen göğüs ağrısı veya kola ya da çağa yayılmış göğüs ağrısı, mide bulantısı, terleme, genel hastalık duygusu; veya

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli tabureler, sarılık (cildin veya gözlerin sararması).

Ortak Caduet yan etkileri şunları içerebilir:

Kas veya eklem ağrısı

ishal

Mide bulantısı, mide bulantısı; veya

Bacaklarınızda veya ayak bileklerinde şişme.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Birçok ilaç amlodpin ve atorvastatin ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Sildenafil (Viagra)

Doğum kontrol hapları

Bir antibiyotik veya antifungal ilaç

Caduet’i etkileyebilecek başka ilaçlar nelerdir?

Kalp ilaçları

Organ nakil reddini önlemek için ilaç; veya

Caduet (amlodipin / atorvastatin)

Diğer “statin” ilaçlar – atorvastatin, fluvastatin, lovastatin, pitavastatin, pravastatin, rosuvastatin, simvastatin.

Bu liste tam değildir ve birçok diğer ilaçlar amlodipin ve atorvastatin ile etkileşim halindedir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

7.01.2015-06-26, 8:39:37 AM.

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Yüksek Kan Basıncı lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, furosemid

Yüksek Kolesterol Atorvastatin, Simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, Zetia

Koroner Arter Hastalığı amlodipin, Norvasc, perindopril, amlodipin / atorvastatin, izokssüprin, Aceon

Kardiyovasküler Hastalık Atorvastatin, simvastatin, Crestor, Lipitor, Zocor, rosuvastatin’in Önlenmesi