Kadınlar için kanser tedavisi: olası cinsel yan etkiler

Kanser tedavisi, cinsel ilişkiyi zorlaştıran fiziksel değişikliklere neden olabilir.

Kanser tedavisi seçeneklerini düşünmeye başladığınızda ve kanser teşhisi ile gelen endişe ile baş ederken cinsiyet zihninizde en son şey olabilir.

Kemoterapi

Ancak, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında daha rahat hissetmeye başlayınca, elinizden geldiğince “normal” bir yaşama geri dönmek isteyeceksiniz. Birçok kadın için cinsel yakınlığa yeniden başlamayı içerir.

Radyasyon tedavisi

Bir partnerle olan yakın ilişki, kanser tedaviniz boyunca sizi sevilen ve desteklenen hissetmenizi sağlayabilir. Ancak kanser tedavisinin cinsel yan etkileri, cinsel ilişkiyi daha zor hale getirebilir.

Ameliyat

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında cinsel yan etkileri olup olmadığınızı ve hangi tedavilerin bu yan etkilere neden olabileceğini öğrenin.

Hormon tedavisi

Cinsel yan etkileri en yüksek olan kadınlar arasında tedavi gören kadınlar

Herhangi bir kanser tedavisi, vücudunuzdaki imajınızı ve cinselliğinizi değiştirebilecek fiziksel değişikliklere neden olma riskini taşır. Ancak, kanseriniz olursa olsun, kanser sahibi olmak duygularınızı da etkiler. Örneğin, teşhisiniz, tedaviniz veya prognozunuz hakkında endişeli ve yıpranmış hissedebilirsiniz. Bu duygular aynı zamanda eşinize karşı cinsiyet ve yakınlık konusundaki tutumunuzu da etkileyebilir.

Aldığınız tedavi türü ve kanser evresi cinsel yan etkiler olup olmadığınızı belirleyecektir. Kadınlar arasında en çok bildirilen yan etkiler şunlardır:

Tüm kadınlar bu yan etkileri yaşamayacaktır. Doktorunuz size özel tedavinizin bunlardan herhangi birine neden olup olamayacağına dair bir fikir verebilir.

Cinsel yan etkilere neden olma olasılığı daha yüksek kanser tedavileri

Birçok kadın kemoterapi sırasında ve sonrasında libido kaybı yaşarlar. Yorgunluk, mide bulantısı, saç dökülmesi, kilo kaybı veya kazanma gibi tedavinin yan etkileri genellikle çirkin hissetmenize neden olabilir.

Tedavi bittikten sonra yan etkiler genellikle soldurur. Ancak, seks arzunuzu geri getirmek için kendinize güveninizi yeniden kurmanız zaman alabilir.

Kemoterapi, yumurtalıklarda ani bir östrojen üretimi kaybına neden olabilir. Bu, penetrasyon sırasında ağrıya neden olabilen, vajina inceltme (vajinal atrofi) ve vajinal kuruluk gibi menopoz semptomlarına yol açabilir.

Bazıları kalıcı menopoza neden olabileceğinden kemoterapi ilaçlarınızdan neler bekleyebileceğiniz konusunda doktorunuza danışın.

Kanser türünüze bağlı olarak, doktorunuz, yaşadığınız cinsel yan etkileri azaltmak için menopoz için hormon tedavisi olarak da adlandırılan östrojen replasman tedavisini reçete edebilir. Vajinal bölgede uygulanan topikal östrojen kremleri de kullanılabilir. Bununla birlikte, hormona duyarlı göğüs veya yumurtalık kanseri olan kadınlar, her tür hormon tedavisini doktorlarıyla dikkatli bir şekilde tartışmalıdır.

Kemoterapi vajinayı da içeren vücudunuzdaki dokulara da zarar verebilir. Bu hasar yaralara neden olabilir ve enfeksiyon riskinizi artırabilir. Yorgunluğa veya kanamanın artmasına da neden olabilir. Bu süre zarfında, doktorunuz size cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edebilir veya cinsel arzuyu hissetmeyebilirsiniz.

Radyoterapi ile ilişkili cinsel yan etkiler, pelvik bölgeye tedavi alan kadınlarda daha sık görülmektedir.

Pelvise radyasyon nedenleri

Yumurtalıkların zarar görmesi. Hasarın miktarı ve kalıcı olup olmadığı, radyasyon tedavilerinin gücüne ve yerine bağlıdır.

Hasarlı yumurtalıklar östrojen üretmez. Bu, menopoza ve vajinal kuruluk ya da kızarıklık gibi ilgili bulgu ve belirtilere neden olur. Eğer halihazırda menopoz dönemindeyseniz, muhtemelen böyle semptomlar yaşamayacaksınız.

Vajinal astar değişiklikleri. Radyoterapi, sağlıklı dokuyu yolunda rahatsız edebilir. Bu, vajinanızın astarının iltihaplanmasına ve ihale yapmasına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında penetrasyon tedavi sırasında ve sonrasında birkaç hafta rahatsızlık verebilir.

Vajinanızın astarı iyileştikçe kalınlaşır ve yaralanabilir, böylece vajinanız penetrasyon esnasında germe sıkışmasına ve direncine direne neden olur. Doktorunuz radyasyondan sonra yara dokusunun oluşmasını önlemek için bir vajinal dilatör kullanmanızı önerir.

Özel radyasyon tedavilerinizden neler bekleyebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı yan etkiler önlenebilir. Örneğin, yumurtalıklarınızı vücudunuzun bir başka bölümüne yerleştirmek için yapılan ameliyatlar onları radyasyon hasarına karşı koruyabilir ve doğurganlığınızı koruyabilir. Doktorunuza seçeneklerinizi sorun.

Ameliyatın cinsel yeteneklerini etkileyip etkilemediği, sahip olduğunuz kanser türüne, bulunduğu yere ve boyutuna bağlı olacaktır.

Cinsel yan etkilere neden olabilecek cerrahi işlemler şunları içerir:

Radikal histerektomi. Serviks kanseri olan bir kadın rahim ve ilgili bağların yanı sıra serviks ve vajinanın bir bölümünü çıkarmak için radikal bir histerektomiyi seçebilir. Kısaltılmış bir vajinanın, genellikle cinsel tercih etme kabiliyetinizi değiştirmediği halde, biraz düzeltme sürebilir.

Kadınlar, bu işlem sırasında yumurtalıkları da çıkarabilir. Yumurtalıklar çıkarıldığında premenopozelden menopoz yaşayacaksınız.

Radikal sistektomi. Mesane kanseri için bu operasyonda, cerrah mesane, rahim, yumurtalık, fallop tüpleri, rahim ağzınızı, vajinanın ön duvarını ve idrar yolunuzu temizler.

Ameliyattan önceki vajinanız daha kısa veya dar olmasına rağmen, cerrahınız vajinasını yeniden yapılandırır. Bu seks ağrılı hale getirebilir. Menopozdan geçmediyseniz, yumurtalıklarınızın alınması menopoza neden olacaktır.

Abdominoperineal (AP) rezeksiyon. Kolon rektum kanseri veya rektal kanser varsa AP rezeksiyonu uygulanır. Cerrahınız alt kolonunuzu ve rektumunuzu çıkarır. Rektumun yastığı olmadan penetrasyon sırasında vajinanızda acı çekebilirsiniz.

AP rezeksiyonu yaptıran bazı kadınların yumurtalıkları da çıkarılır. Eğer premenopozsanız, bu erken menopoza neden olacaktır.

Buna ek olarak, bazı işlemler dışkı ya da idrarın vücudunuza yapışan bir torba içinde toplanmasını sağlayan bir açıklığın (ostomi) yerleştirilmesini gerektirebilir. Bir ostomi çantası giymek, kendinizi bilinçli ve çirkin hissetmenizi sağlayabilir. Ostomi terapistleri ve özel giysiler, kendinize güveninizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Hormonlara karşı hassas bir kansere sahipseniz, tamoksifen veya aromataz inhibitörleri gibi ilaçlar yoluyla veya yumurtalıklarınızın çıkarılması (ooforektomi) gibi cerrahi yoluyla hormon bloke edici tedavi alabilirsiniz.

Kanseriniz hormona duyarlıysa, bu hormon bloke edici terapiler kanseri küçültme veya öldürme konusunda etkili olabilir ve bir kanser tekrarının olma şansını azaltabilir.

Hem hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar hem de cerrahi, vajinal atrofi ve kuruluk da dahil olmak üzere menopozal belirti ve semptomlara neden olur. Yumurtalıkların çıkarılması kalıcı menopoza neden olur.

Hormon tedavisi ilaçlarının yan etkileri genellikle almayı bıraktıktan sonra söner. Kanser için hormon tedavisi gören kadınlar genellikle bu ilaçları beş yıl veya daha fazla sürebilir.

Kanser tedavinize başlamadan önce cinsel yan etkilerin neler bekleyebileceğini bilmek, onlarla başa çıkmaya daha hazır olmanıza yardımcı olabilir.

Cinsel yan etkiler yaşarsanız, cinsel işlevinizi engelleyen şey hakkında elinizden geleni yapın. Bu, kontrolünüzde daha fazla hissetmenize ve tedavi seçeneklerine yönlendirmenize yardımcı olur.

İsterseniz

Sağlık ekibinizle konuşun. Cinsel yan etkiler hakkında konuşmak rahatsız olabilir. Seks hakkında konuşmak beceriksiz olabilse de, yaşadığınız şeyi birisine bildirmemeniz durumunda bir çözüm bulma olasılığınız yok.

Sorularınızı daha rahat hissettirirseniz yazınız. Buna ek olarak, doktorunuz utanabilir veya cinsiyet hakkında konuşmaktan çekinebilir. Durum buysa, bir uzmana danışılmasını isteyin veya hemşire ve danışmanlar gibi sağlık bakım ekibinizin diğer üyelerinden destek isteyin.

Eşinizle konuşun. Eşinizde yaşadığınız ve baş edebilmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin. Örneğin, bir yağlayıcı kullanarak vajinal kuruluğunuzu kolaylaştırdığını veya pozisyon değiştirmenizin, cinsel yolla cinsel yolla bulaşan ağrıdan kaçınmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Birlikte sizi uygun bir cinsel yaşama dönüştürmek için çözümler bulabilirsiniz.

Yakın olmanın diğer yollarını keşfedin. Cinsel ilişki, eşinizle yakınlığın olması için tek seçenek değildir. Konuşmak, kucaklamak ya da okşamak için birlikte vakit geçirmeyi düşünün.

Başka yollarla bağlanmanız sizi daha rahat hissetmenize ve yaşadığınız cinsel yan etkileri daha az endişelendirmenize yardımcı olabilir.

Diğer kanserli kurbanlarla konuşun. Sağlık ekibiniz sizi kasabadaki bir destek grubuna yönlendirebilir. Aksi takdirde, çevrimiçi diğer kanserli kurtulanlarla bağlantı kurun.

Seks yaparken yüz yüze görüştüğünüzden utanç duyan çevrimiçi ortam, size yabancı kimlik belgesi sağlar. Amerikan Kanser Derneği’nin Kanser Yaşayanlar Ağı ile başlayın.

Kanser tedavisi sonrası cinsel işlevinizi tekrar kazanmanız zaman alabilir. Bu sinir bozucu olabilirken, kanserden önce pozitif ve tatminkâr bir cinsel yaşamı yaşadıysanız, tedavinizden sonra bunu devam ettirmeyi unutmayın.

Doktorunu ziyaret et