kan pıhtıları

Kan pıhtısı, jel benzeri kan yığınlarıdır. Yaralanan kan damarını tıkamak suretiyle kanama dururlarsa bir yaralanma veya kesiklik karşısında oluştuğunda faydalı olurlar.

Damarlarınızda iyi bir neden olmadan bir miktar kan pıhtısı oluşur ve doğal olarak çözülmez. Bunlar, özellikle bacaklardaysa veya akciğerleriniz ve beyniniz gibi kritik noktalarda bulunuyorsa, tıbbi yardım gerektirebilir. Bir takım koşullar bu tür kan pıhtına neden olabilir.

Kanlı balgam çıkaran öksürük, Hızlı bir kalp atışı, Baş dönmesi, Zor ya da ağrılı nefes alma, Göğüs ağrısı ya da sızdırmazlık, Omuz, kol, sırt ya da çeneye kadar uzanan ağrı; Yüzün, kolun ya da bacağın aniden güçsüzlüğü ya da uyuşması; Konuşmayı anlama (afazi), Vizyonunda ani değişiklikler

Kendi kendine bakım önlemleri

Kan pıhtısı, trombositlerin (kan bileşenleri) ve plazma proteinleri kalınlaştıkça yarı katı bir kütle oluşturarak oluşur. Bu işlem bir yaralanma ile tetiklenebilir veya belli bir hasarı olmayan kan damarlarında bazen meydana gelebilir.

Deneyimlerseniz acil bakım isteyin

Bu işaretleri veya semptomları kolunuzda veya bacağınızdaki bir alanda gelişirseniz doktorunuza danışın

Kan pıhtısı geliştirme riskinizi azaltmak için şu ipuçlarını deneyin.

Doktorunu ziyaret et

Şişme, kızarıklık, ağrı

Uzun süre oturmaktan kaçının. Uçakla seyahat ediyorsanız koridoru periyodik olarak yürüyün. Uzun araba gezileri için durun ve sık sık dolaşın. Ameliyat olduktan sonra ya da yatakta istirahat edildikten sonra, ne kadar çabuk kalkarsanız ve hareket ederseniz o kadar iyi olur.: Seyahat ederken bol miktarda sıvı tüketin. Dehidrasyon kan pıhtılarının gelişimine katkıda bulunabilir., Yaşam biçiminizi değiştirin. Kilo verin, yüksek tansiyonunuzu düşürün, sigara içmeyi bırakın ve düzenli olarak egzersiz yapın.