Kandesartan

Doğrudan renin-anjiyotensin sistemine etki eden ilaçlar, gelişmekte olan fetusta yaralanmaya veya ölüme neden olabilir. Hamilelik tespit edildiğinde mümkün olan en kısa zamanda tedaviyi bırakın.

Kandesartan için kullanır

Terapötik Sınıf: Kardiyovasküler Ajanlar

Farmakolojik Sınıf: Anjiyotensin II Reseptör Antagonisti

Kandesartan, yetişkinlerde kalp yetmezliğini tedavi etmek ve kalp problemleri için hastane ziyaret sayısını azaltmak için de kullanılır.

Kandesartan, anjiotensin II reseptör blokeridir (ARB). Vücuttaki kan damarlarının sıkılmasına neden olan bir maddenin eylemini engelleyerek çalışır. Sonuç olarak, kandesartan kan damarlarını rahatlatır. Bu kan basıncını düşürür ve kalbe kan ve oksijen arzını arttırır.

Kandesartan sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Kandesartan için aşağıdakiler düşünülmelidir

Kandesartan veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Kandesartan’ı kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, 1 ila 16 yaş arasındaki çocuklarda hipertansiyonu tedavi etmek için kandesartanın yararlılığını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi.

Yenidoğan bebeklerde ve 1 yaşına kadar olan bebeklerde hipertansiyonun tedavisinde kandesartanın kullanılması önerilmez.

Pediyatrik popülasyondaki kalp yetmezliğini tedavi etmek için kandesartanın etkileri ile yaş arasındaki ilişki hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda kandesartanın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar kandesartanın genç yetişkinlerden daha duyarlı olabilmektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Kandesartan kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Kandesartan’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Kandesartan’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacı kullanmanız sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı kandesartanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Kandesartan bir hasta bilgisi girişi ile birlikte gelir. Kandesartan kullanmadan önce bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun ve anladığınızdan emin olun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Kandesartanın kullanımına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, ağırlık kontrolü ve yediğiniz yiyecek çeşitleri, özellikle sodyumlu yüksek gıdalardaki değişiklikler (tuz) içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Kandesartanın yüksek tansiyonunuzu iyileştirmeyeceğini unutmayın, ancak bunu kontrol etmeye yardımcı olur. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Kandesartan da kanda sabit bir miktar olduğunda en iyi sonucu verir. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın. Ayrıca, dozları her gün aynı saatte almanız en iyisidir.

Kandesartanı yemek olsun veya olmasın alabilirsin.

Çocuğunuz tabletleri yutamıyorsa oral sıvı verilebilir. Bunun hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Kandesartanın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama kandesartan dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Kandesartanın doğru kullanımı

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Kandesartan dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Karışmış oral sıvıyı, şişeyi ilk açtıktan sonraki 30 gün içinde kullanın. Donma.

Kandesartanın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerlemesini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Kandesartan Kullanılırken Önlemler

Hamileyken kandesartanı kullanmak doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Kandetartan kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuza bildirin.

Baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma da özellikle yalana veya oturma pozisyonundan kalktığınızda veya bir diüretik (su hapı) kullanıyor olmanız durumunda ortaya çıkabilir. Sürüşe başlamadan önce kandesartana nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünde ya da uyanık değilse tehlikeli olabilecek başka şeyler yapacağınızdan emin olun. Baş döndürücü hissediyorsan, yatmayın, böylece bayılmıyorsun. Sonra, baş dönmesinin dönmesini önlemek için ayakta birkaç dakika bekleyin.

Kandesartan alırken siz veya çocuğunuz hasta olursa, özellikle şiddetli veya sürekli mide bulantısı, kusma veya ishal ile doktorunuza danışın. Bu koşullar çok fazla su veya tuz kaybına neden olabilir ve düşük kan basıncına neden olabilir. Ayrıca terleyerek suyu kaybedebilirsiniz, bu nedenle egzersiz sırasında veya sıcak havalarda bol su içebilirsiniz.

Herhangi bir ameliyat olmamış (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi yapmadan önce, kandesartan kullandığınızı doktor veya dişhekimine söyleyin.

Potasyum içeren ilaçlar, takviyeler veya tuz ikameleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Siyah olan hastalar kandesartanın kan basıncını düşürücü etkilerine daha az tepki gösterebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, özellikle iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi sorunları için reçeteli veya reçetesiz (reçetesiz) ilaçları içerir, çünkü kan basıncınızı arttırma eğilimi gösterebilir.

Kandesartan Yan Etkiler

Kandesartan

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Tansiyon Lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, furosemid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril

Kalp yetmezliği lisinopril, amlodipin, metoprolol, furosemid, karvedilol, Lasix, varfarin, digoksin, Norvasc, diltiazem, Coreg, spironolakton