Kanser ameliyatı: fiziksel olarak kanseri uzaklaştırmak

Kanser cerrahisi ihtimali sizi endişelendirir. Kanser ameliyatı ve bunun nasıl ve neden kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinerek aklınızı kolaylaştırın.

Kanser ameliyatı – kanseri tanılamak veya tedavi etmek için vücudun bir bölümünü onarmaya veya kaldırmaya yönelik bir işlem – kanser tedavisinin temelini oluşturur.

Doktorunuz kanser teşhisinden ve tedavisinden kaynaklanan belirtilerin hafifletilmesine kadar herhangi bir sayıda hedefe ulaşmak için kanser ameliyatı kullanabilir. Kanser cerrahisi tek tedaviniz olabilir veya radyasyon, kemoterapi, hormon tedavisi ve biyolojik tedavi gibi diğer tedavilerle desteklenebilir.

Bir veya daha fazla hedefe ulaşmak için kanser cerrahisi kullanılabilir. Kanser ameliyatı geçirmenize neden olabileceğiniz yaygın nedenler şunlardır:

Kanser önleme. Bazı dokularda veya organlarda kanser gelişme riskinin yüksek olduğuna inanmak için bir sebep varsa, doktorunuz kanser gelişmeden önce bu dokuları veya organları çıkarmayı önerebilir.

Örneğin, ailesel adenomatöz polipozis adlı genetik bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuz kolon kanseri gelişme riski yüksek olduğundan kolon ve rektumunuzu çıkarmak için kanser ameliyatı kullanabilir.

Cerrahi genellikle kemoterapi ve radyasyon gibi diğer kanser tedavileri ile kombine edilir. İster ilave kanser tedavisi geçirmek isteyip istemediğiniz, kanser türüne ve evresine bağlıdır.

Geleneksel olarak, kanser ameliyatının birincil amacı, kanseri tüm vücudunuzdan atarak iyileştirmektir. Cerrah genellikle bunu vücudunuza keserek ve kanseri tümüyle ortadan kaldırmak için çevreleyen sağlıklı dokularla kanseri kaldırarak yapar.

Cerrahınız, kanserin yayılıp büyümediğini belirlemek için bölgedeki bazı lenf nodlarını da çıkarabilir. Bu, doktorunuzun iyileşmiş olma şansınızı ve daha ileri tedavi ihtiyacını değerlendirmesine yardımcı olur.

Göğüs kanseri ameliyatı durumunda, doktorunuz memenin tamamını çıkararak (mastektomi) kanseri veya kanseri ve çevresindeki dokuların bir kısmını (lumpektomi) yalnızca memenizin bölgesinden çıkararak yok edebilir.

Akciğer kanseri ameliyatlarında doktorunuz, tüm kanserin ortadan kaldırılmasını sağlamak için bir akciğerin bir kısmını (lobektomi) veya akciğerin tamamını çıkarabilir (pnömonektomi).

Kanserin ve prekanseröz koşulların tedavisinde birçok başka cerrahi yöntem mevcuttur ve araştırmacılar yeni yöntemleri araştırmaya devam etmektedir. Bazı yaygın kanser cerrahisi türleri arasında

Doğal orifis cerrahisi. Doğal orifis cerrahisi şu an cilde dokunmadan karnın içindeki organları çalıştırmanın bir yolu olarak çalışılıyor. Bunun yerine, cerrahlar ağız, rektum veya vajina gibi doğal bir vücut açıklığı yoluyla cerrahi aletler geçirirler.

Örnek olarak, bir cerrah doğal delik ameliyatı sırasında cerrahi aletleri boğazınıza ve mideye götürebilir. Midenin duvarında küçük bir kesi yapılır ve karaciğer dokusunu almak veya safra kesenizi çıkarmak için cerrahi aletler karın boşluğuna geçer.

Doğal orifis cerrahisi deneysel ve bu sayede az operasyon gerçekleştirildi. Doktorlar, enfeksiyon, ağrı ve ameliyatın diğer komplikasyonları riskini azaltabileceğini ümit ediyor.

Kanser cerrahisi gelişmeye devam ediyor. Araştırmacılar, daha az invaziv prosedürler amaçlayan diğer cerrahi teknikleri araştırıyor.

Kanser cerrahisinden hazırlanma ve iyileşme, operasyona bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ancak, genel olarak, aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı benzerlikler bekleyebilirsiniz:

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, kanser cerrahisi de risk taşır. Kanser ameliyatından sonra karşılaşabileceğiniz yan etkiler, ameliyatınıza bağlı olacaktır. Genel olarak, çoğu kanser operasyonu bir risk taşır

Organ fonksiyon kaybı. Kanseri uzaklaştırmak için cerrahın tüm organı çıkarması gerekebilir. Örneğin, böbrek kanseri olması durumunda bir böbreğin çıkarılması (nefrektomi) gerekebilir.

Bu tür operasyonlar için, kalan organ kaybı telafi edebilecek kadar işlev gösterebilir, ancak diğer durumlarda bozulmalara maruz kalabilirsiniz. Örneğin, akciğerin alınması (pnömonektomi) solunum güçlüğüne neden olabilir.

Kan pıhtıları. Ameliyattan iyileşirken, kan pıhtısı geliştirme riski yüksektir. Risk az olmakla birlikte, bu komplikasyon ciddi olabilir.

Kan pıhtıları genellikle bacaklarda görülür ve şişme ve ağrıya neden olabilir.

Parçalanan ve akciğere geçen bir kan pıhtısına pulmoner emboli, tehlikeli ve bazen ölümcül bir durum denir.

Cerrahınız, ameliyattan sonra mümkün olduğunca kısa sürede yatağınıza kalkmanız veya yatmanız gibi kan pıhtılarının gelişmesini önlemek için bir önlem alacaktır veya pıhtılaşma riskini azaltmak için kan inceltici bir ilaç reçete etmelidir.

Doktorunuzun önerdiği kanser tedavisi ne olursa olsun, durumunuz ve tedavi süreciniz hakkında biraz endişe duyacaksınız. Neyin beklediğini bilmek yardımcı olabilir. Bu bilgiyi, doktorunuzla görüştüğünüzde bilinçli sorular sormanıza yardımcı olması için kullanın.

Doktorunu ziyaret et